Προς το περιεχόμενο

Ιδρωμένα χέρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κι απο μενα.

 

Εχω το ιδιο προβλημα σε μεγαλο βαθμο.Δοκιμασα να σκουπιζω τις χορδες καθε φορα ,ακομα και μετα απο ελαχιστο παιξιμο ομως οι χορδες μου δεν αντεχαν , στην καλυτερη , πανω απο δυο βδομαδες.Μετα απο ψαξιμο στο internet παραγγειλα αυτο -> http://www.musiciansfriend.com/product/Fingerease-Guitar-String-Lubricant?sku=420450

το οποιο βασικα ειναι κατι σαν γυαλιστικο αλλα καποιοι λεγαν οτι κανει δουλεια στην περιπτωση μας αλλα και παλι τιποτα!

Τελικα σκεφτικα κατι παρα πολυ απλο!

Τι παθενουν οι χορδες εξ αιτιας του ιδρωτα;

Σκουριαζουν.

Και τι κανουμε γι αυτο;

Μα τι αλλο;ΑΝΤΙΣΚΟΥΡΙΑΚΟ spray ρε παιδες.

Σκουπιζεις πρωτα με ενα πανακι (μετα το παιξιμο φυσικα) απ'την κατω μερια (εκει μαζευεται ολη η βρωμα) τις χορδες ,

βαζεις μια πολυ μικρη ποσοτητα απο το spray στο ιδιο πανακι και επαλαμβανεις το ιδιο αυτη τη φορα με το spray στο πανι.Σας πληροφορω οτι ειναι λειτουργικοτατο οσο και οικονομικοτατο.Οι χορδες πανε ενα μηνα και ειναι σαν καινουριες , με αψογο slide σαν της πρωτης μερας.Μη σου πω οτι τις αλλαζω πιο πολυ απο συνηθεια και οχι επειδη χαλασαν.Και μιλαω για D'Addario 9ρες και οχι για πανακριβες και σκατενιες Elixir.

Θα το βρειτε σε πολλες μαρκες , σε ολα τα μπογιατζιδικα και γραναζαδικα αλλα ακομα και σε μεγαλα super market.Τα περισσοτερα δεν ειναι τοξικα για το δερμα , καλου κακου ομως σκουπιζεται παλι πριν παιξεται.Ισως να ακουγεται λιγο δυσκολο το σκουπισε ξανασκουπισε δεν ειναι τιποτα ομως ασε που οταν δειτε τα αποτελεσματα θα καταλαβετε οτι σιγουρα αξιζει τον κοπο.Ελπιζω να βοηθησα.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα ενα πραγμα με προβληματιζει με ολα αυτα τα ζουμια για τις χορδες :

το πανεμορφο και πολυτιμο rosewood απο κατω δεν παθαινει τιποτα με ολα αυτα τα χημικα/καθαριστικα?

γιαυτο και κατεληξα στο fast fret το οποιο και συστηνω ανεπιφυλακτα!αμα δε, σκουπιζεις με ενα στεγνο πανι τις χορδες πριν και μετα απο καθε παιξιμο εισαι αρχηγος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μια απο τα ιδια!!!! Ο υδροτας ειναι τοσο εντονος, που στη παλια μου κιθαρα οπου φοραει το τρεμολο (lo-pro edge) εχει πεταξει σκουρια!!! ε¨ για το τι παθαινουν οι χορδες δεν ειναι αναγκη να πω... :( :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.stringsdirect.co.uk/Catalogue/ViewProduct.aspx?productId=489

εχει κατι σαν σφουγγαρακι εμποτισμενο με το μαγικο ζουμι της ghs,περνας τις χορδες,σκουπιζεις με το ειδικο(!!) πανακι που εσωκλειεται και εισαι οκ :D

δοκιμασε το!και δεν κανει περισσοτερο απο τα περισσοτερα ζουμια για τις χορδες :wink:

απο μαντζουνια, το πιο δυνατο καθαριστικο που εχω δει ειναι το string cleaner του Αντρεα (D'andrea) αλλα ειναι λιγο ακριβο, και παιζουν ολα οσα ανεφερα για το rosewood στο προηγουμενο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω αυτο: http://www.thomann.de/gb/dunlop_formula65.htm

μια χαρα ειναι... αλλα το προβλημα σε καμια περιπτωση δεν λυνετε...

DUNLOP FORMULA65 STRINGCLEANER λεγετε... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε stavrilian πιστεψε με ο ιδρωτας των χεριων ειναι πολυ πιο τοξικος για το rosewood απο το ζουμι που αναφερω αφου το ζουμι αυτο ειναι βασικα λιπαντικο σε καπως αρεομενη μορφη!Εκτος αυτου ειπα σκουπιστε τις χορδες απο κατω προς τα πανω.Περνας δηλαδη το πανι κατω απο την χορδη(μια μια παντα) και τη σκουπιζεις σηκωνοντας το πανι μαζι με τη χορδη σε ολο το μηκος της.Ετσι δεν παει καθολου ζουμι πανω στην ταστιερα.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πανεμορφο και πολυτιμο rosewood απο κατω δεν παθαινει τιποτα με ολα αυτα τα χημικα/καθαριστικα?

 

Aν ειναι για χορδες δεν νομιζω να υπάρχει προβλημα.

 

Ο ΙΔΡΩΤΑΣ σου αλλωστε κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο στο ξυλο μια και το "ποτιζει" με ωραιοτα "οργανικα ελαια".. :wink: περνα το και 2-3 φορες το χρονο με λιγο λεμονολαδο & θα εισαι οκ.

 

Το rosewood ειναι ασυληπτα σκληρο & γερο ξυλο..

 

Παντως ολα αυτα ειναι ημιμετρα μια και "μπορει" να "καθαριζουν" τις χορδες δεν αποτρεπουν ομως τη ΜΗΧΑΝΙΚΗ φθορα τους (η οποια οδηγει σε μουντο ηχο & κακο ιντονεϊσον...) οι χορδες ειναι τοσο ΦΘΗΝΕΣ που μπορεις ΑΝΕΤΑ να αλλαζεις καθε 6-10 ωρες παιξιματος (το σετ κανει οσο ενα πακετο τσιγαρα.... :roll: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα απο τα επωνυμα γυαλιστικα/καθαριστικα χορδων που κι εγω εχω δοκιμασει (της dunlop,fender,SIT) ειναι τερμα χημεια και δεν λινουν το προβλημα.Δεν εχουν ιχνος λιπαντικου (ενα μεταλο δεν σκουριαζει μονο οταν λιπενεται) και γενικα ειναι πολυ ακριβα γι αυτο που προσφερουν.Αυτα μ'αναγκασαν να παω στην αλλη λυση που ειναι και σαφως αποτελεσματικοτερη.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χορδες ειναι τοσο ΦΘΗΝΕΣ που μπορεις ΑΝΕΤΑ να αλλαζεις καθε 6-10 ωρες παιξιματος (το σετ κανει οσο ενα πακετο τσιγαρα....

Ειναι και θεμα βαρεμαρας παντως ιδικα αν εχεις και Floyd Rose Tremolo

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου