Προς το περιεχόμενο

Ιδρωμένα χέρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά' date=' τι γίνεται με τον ιδρώτα μου???

Έχω πάθει πλάκα. Δεν είχα συνειδητοποιήσει παλιότερα ότι ο ιδρώτας μου είναι τόσο "καυστικός"...Τι να πω...

 

Έβαλα χορδές το βράδυ, και μετά από 1 ώρα παιξίματος, βρήκα το πρωί σκουριασμένες το άλλο πρωί...

 

Τι να κάνω? Να κάνω μεταμόσχευση δακτύλων ή μόνο και μόνο ένα σκούπισμα των χορδών μετά το παίξιμο αρκεί?

 

[/quote']

 

"Να κόψεις τα ξύδια !!!!! "

 

Αυτή ήταν η απάντηση ενός γιατρού-κιθαρίστα σε παρόμοιο ποστ μου παλιά σε ξένο φόρουμ !

Οταν του εξέθεσα το πρόβλημα μου, μου λέει "να σου πώ,πίνεις ?"

Του λέω "τα μάλα"

Μου λέει "κακώς...."

Του λέω " πουρκουά ντόκτορ ?"

Μου λεει "μικρέ, τα αλκοόλια ανεβάζουν τις τοξίνες στο θεό, και ο πρώτος τρόπος για να τις στείλει ο οργανισμός σου είναι μέσω της εφίδρωσης, άρα αν συνεχίσεις να πίνεις σαν αδικοχαμένος, θα ζείς για να πληρώνεις χορδές..."

 

Κυνικότατος ο ντόκτορ, και με μαντικές ικανότητες.

Γιατί όντως, μου φεύγει μισή διατροφή σε χορδες αλλά για το αλκοολ και τις τοξίνες δεν ξέρω να σας πώ, μια που ΦΥΣΙΚΑ δεν εκοψα τα ξύδια alc.gif

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος οπως σου ειπα και πριν πιο πολυ βαριεμαι ' date='λογω floyd, παρα τσιγγουνευομαι τα λεφτα...και αφου εχω βρει τον τροπο μου και ειμαι και ευχαριστημενος και απο τον ηχο μου.Εξακολουθω να πιστευω πως 6-10 ωρες παιξιματος ειναι ελαχιστες για να αλλαξουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τον ηχο σου.Ουτε καν οι ιδιες οι εταιριες χορδων δεν συνηστουν τοσο τακτικες αλλαγες.[/quote']

 

Η αναφορασου στο ΦλοΫντ δειχνει οτι συνηθως θα παιζεις "βρωμικα" οποτε μαλλον δεν εχεις και πολυ αναγκη ολοκαινουργιες χορδες,αν ομως επαιζες καθαρα & το "twang" των τυλιχτων χορδων ηταν πολυ σημαντικο για το παιξιμο & τον ηχο σου (η αν επαιζες ακουστικη ) θα συμφωνουσες οτι και οι 10 ωρες πολλες ειναι.

 

Οι περισσοτεροι μουσικοι στουντιο που ξερω (ειδικα στο εξωτερικο) αλλαζουν χορδες σχεδον σε καθε τραγουδι οταν παιζουν ακουστικη & καθε 3-4 ωρες στις ηλεκτρικες...

 

δεν γινετε να αλλαζω χορδες μονο οταν σπανε?

 

μωρε ολα γινονται αλλα θα παει περιπατο ο ηχος σου...για αρχη αλλαζε καθε εβδομαδα,μια χαρα θα εισαι :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά' date=' τι γίνεται με τον ιδρώτα μου???

Έχω πάθει πλάκα. Δεν είχα συνειδητοποιήσει παλιότερα ότι ο ιδρώτας μου είναι τόσο "καυστικός"...Τι να πω...

 

Έβαλα χορδές το βράδυ, και μετά από 1 ώρα παιξίματος, βρήκα το πρωί σκουριασμένες το άλλο πρωί...

 

Τι να κάνω? Να κάνω μεταμόσχευση δακτύλων ή μόνο και μόνο ένα σκούπισμα των χορδών μετά το παίξιμο αρκεί?

 

[/quote']

 

"Να κόψεις τα ξύδια !!!!! "

 

Αυτή ήταν η απάντηση ενός γιατρού-κιθαρίστα σε παρόμοιο ποστ μου παλιά σε ξένο φόρουμ !

Οταν του εξέθεσα το πρόβλημα μου, μου λέει "να σου πώ,πίνεις ?"

Του λέω "τα μάλα"

Μου λέει "κακώς...."

Του λέω " πουρκουά ντόκτορ ?"

Μου λεει "μικρέ, τα αλκοόλια ανεβάζουν τις τοξίνες στο θεό, και ο πρώτος τρόπος για να τις στείλει ο οργανισμός σου είναι μέσω της εφίδρωσης, άρα αν συνεχίσεις να πίνεις σαν αδικοχαμένος, θα ζείς για να πληρώνεις χορδές..."

 

Κυνικότατος ο ντόκτορ, και με μαντικές ικανότητες.

Γιατί όντως, μου φεύγει μισή διατροφή σε χορδες αλλά για το αλκοολ και τις τοξίνες δεν ξέρω να σας πώ, μια που ΦΥΣΙΚΑ δεν εκοψα τα ξύδια alc.gif

 

 

 

 

 

ΧΑΧΑ εισαι θεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Να κόψεις τα ξύδια !!!!! "

Λες??? :(:(:(

 

μωρε ολα γινονται αλλα θα παει περιπατο ο ηχος σου...για αρχη αλλαζε καθε εβδομαδα' date='μια χαρα θα εισαι :wink:[/quote']

 

Superfunk, έχε υπόψιν σου ότι ο iasonas είναι μικρος (λογικά έφηβος) οπότε μάλλον η αλλαγή ανά εβδομάδα είναι υπερβολική...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι νινος ακομη 15 χρονων :P .χε χε.καθε βδομαδα ακουγεται λογικο παντως.εξαλλου δεν θελω τον τελειο ηχο... :lol: ευχαριστω βρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι μουσικοι στουντιο που ξερω (ειδικα στο εξωτερικο) αλλαζουν χορδες σχεδον σε καθε τραγουδι οταν παιζουν ακουστικη & καθε 3-4 ωρες στις ηλεκτρικες

 

Οι περισσοτεροι μουσικοι στουντιο στο εξωτερικο αλλαζουν οργανο σε καθε τραγουδι.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσοπικα μιλαω σαν ερασιτεχνης οπως και τα περισσοτερα απο τα παιδια πιστευω μεσα στο forum.Συμφωνω απολητα με αυτα που αναφερεις για τους στουντιο μουσικους αλλα εκει ειναι θεμα το ποσα λεφτα θα χωσει ο παραγωγος για να βγει το επιθυμητο ηχητικο αποτελεσμα ...και ξερω οτι οι παραγωγοι ειδικα στο εξωτερικο χωνουν πολλα φραγκα.Τι να πουμε ομως κι εμεις τα φτωχαδακια;

Οσο για το αλλο που ειπες...Δεν παιζω μονο στο βρωμικο.Ετυχε η κιθαρα μου να εχει floyd.Οταν δηλαδη παιζω στο καθαρο τι να κανω ,να το ξηλωσω;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway.Για ιδρωμενα χερια , για να μην ξεφευγουμε και απο το θεμα μας,

επιμενω.

ΑΝΤΙΣΚΟΥΡΙΑΚΟ spray ρε παιδες.

Σκουπιζεις πρωτα με ενα πανακι (μετα το παιξιμο φυσικα) απ'την κατω μερια (εκει μαζευεται ολη η βρωμα) τις χορδες ,

βαζεις μια πολυ μικρη ποσοτητα απο το spray στο ιδιο πανακι και επαλαμβανεις το ιδιο αυτη τη φορα με το spray στο πανι.Σας πληροφορω οτι ειναι λειτουργικοτατο οσο και οικονομικοτατο.Οι χορδες πανε ενα μηνα και ειναι σαν καινουριες , με αψογο slide σαν της πρωτης μερας.Μη σου πω οτι τις αλλαζω πιο πολυ απο συνηθεια και οχι επειδη χαλασαν.Και μιλαω για D'Addario 9ρες και οχι για πανακριβες και σκατενιες Elixir.

Θα το βρειτε σε πολλες μαρκες , σε ολα τα μπογιατζιδικα και γραναζαδικα αλλα ακομα και σε μεγαλα super market.Τα περισσοτερα δεν ειναι τοξικα για το δερμα , καλου κακου ομως σκουπιζεται παλι πριν παιξεται.Ισως να ακουγεται λιγο δυσκολο το σκουπισε ξανασκουπισε δεν ειναι τιποτα ομως ασε που οταν δειτε τα αποτελεσματα θα καταλαβετε οτι σιγουρα αξιζει τον κοπο.

Ακουγεται παραξενο αλλα ειναι δοκιμασμενο...και μιλαμε για πολυ ιδρωτα και οχι απο ξιδια!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου