Προς το περιεχόμενο

Γιατί μόνο μουσική τεχνολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που το θυμήθηκα, όπως λέει ο Carl Sagan:

"Remarkable claims require remarkable proof"

να μην ξεχνιόμαστε.

 

Eνα εχω να σου πω.Μην καυχιεσαι για τον πολιτισμο που βρισκεσαι

και για την εκπαιδευση σου.

Η πραγματικη εκπαιδευση ερχεται μεσα απο την απο-εκπαιδευση.

 

Ο κοσμος ειναι πολυ πιο ομορφος και ενδιαφερων απο οσο πιστευεις

και ζητας αποδειξεις,αν μπορω να καταλαβω απο τα λεγομενα σου.

 

 

 

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

"με ένα χαμόγελο μπορείς τα θαυματά να δείς"  :-*

Τέτοια λες, τέτοια λες. Είσαι μια μαλαγάνα εσύ  ;D

 

Το πιστεύω οτι είναι η πιο όμορφη,αδερφέ μου.

Μόνο που...δεν έχω αποδείξεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι ,ως επιστήμων και ως φιλόσοφος του κατεστημένου ,ένα έχω να πω.............έφερα ένα μωρό παιδί( 10λτ) σούμα από τη Πάρο και θα κάνω ισιωτική στα τσάρκα μου. Όλα τα άλλα είναι αφρός ..........by Θρασύβουλος

http://www.youtube.com/watch?v=Lr9ydbtCawg

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα εχω να σου πω.Μην καυχιεσαι για τον πολιτισμο που βρισκεσαι

και για την εκπαιδευση σου.

Η πραγματικη εκπαιδευση ερχεται μεσα απο την απο-εκπαιδευση.

 

Ε τότε παράτα την Νομική.

 

Ο κοσμος ειναι πολυ πιο ομορφος και ενδιαφερων απο οσο πιστευεις

και ζητας αποδειξεις,αν μπορω να καταλαβω απο τα λεγομενα σου.

 

Είναι απλό. Ο κόσμος πιστεύω έχει μια μόνο ομορφιά, μια περιγραφή ακόμα κι αν είναι άπειρη. Από τις επιλογές ελπίζω ότι μέσω της απόδειξης θα διαλέξουμε μια ή θα ανακαλύψουμε κάποια καινούργια γιατί αυτές που έχουμε δεν λένε και πολλά τελικά. Και τότε θα έχουμε ολοκληρώσει την ύπαρξή μας. Το ερώτημα είναι πόσο ικανοί είμαστε για κάτι τέτοιο.

 

A και κάτι άλλο. Αν γνωρίζουμε τα πάντα για την υπαρξή μας από το πως ξεκίνησε μέχρι το γιατί εξελίσσεται έτσι, τότε θα μάθουμε και ποιό θα είναι το τέλος μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι ,ως επιστήμων και ως φιλόσοφος του κατεστημένου ,ένα έχω να πω.............έφερα ένα μωρό παιδί( 10λτ) σούμα από τη Πάρο και θα κάνω ισιωτική στα τσάρκα μου.

 

 

Πίνοντας γράψε και το τραγούδι για την Λένα και την οικολογική καταστροφή η οποία προκλήθηκε από το λογαριασμό* ;D ;D

 

 

*Να μάθεις να μην κερνάς άλλοτε ζυθολάγνα παιδαρέλια.  ;D

 

 

Κατά τα άλλα συντάσσομαι με octapus.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πίνοντας γράψε και το τραγούδι για την Λένα και την οικολογική καταστροφή η οποία προκλήθηκε από το λογαριασμό* ;D ;D

 

 

*Να μάθεις να μην κερνάς άλλοτε ζυθολάγνα παιδαρέλια.  ;D

 

 

Το μυαλό σου στη Λένα ε? Εγώ φταίω ρε που προσπάθησα να σε βοηθήσω να βγάλεις μεροκαματάκι στο βιτς μπαρ του μπαγλαμά ,αλλά εσύ εκεί ,το μυαλό σου στη Λένα .

Ο λογαριασμός ήταν όντως οικολογική καταστροφή 26 γιούργια για 5 σούμες και 4 μπυράκια ,χρέωσε και τα σαπουνόνερα σφηνάκια που ''κέρναγε '' ο κανάγιας  ;D

 

Να κοιτάξεις τα τσάκρα σου ,χάνουν τελευταία σε τελικές ,μήπως να τρύπαγες καμιά εξάτμιση?

Απο- εκπαιδεύσου ,τώρα ,μπορείς, κατεστημένε γυμνασιόπαιδα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό δεν λέμε τόσα πόστς τώρα, αν τα μαθηματικά έχουν φυσική υπόσταση

 

Με συγχωρεις, οι δικες μου αποψεις πολυ μικρη σχεση εχουν με αυτο το εκτρωμα

http://en.wikipedia.org/wiki/Mathematical_universe_hypothesis.

Εγω γενικα δε μπορω να εκφρασω τοσο απολυτες αποψεις. Ισως να μην εχω τα @@ αλλα νομιζω οτι δεν το δικαιουμαι. Μπορω να μιλησω με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση ομως για πιο γηινα και ανθρωπινα πραγματα, στα οποια η "καθαρη" επιστημη πολυ συχνα (δυστυχως) δε βοηθαει.

 

Μάλιστα ορισμένοι υποστηρίζουν την ύπαρξη των λεγόμενων πλατωνικών κόσμων..

..Εγώ πάντως είμαι με τον Gödel.

Αν και υπάρχει φιλοσοφική σχολή που πιστεύει ότι τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε και δεν τα εφευρίσκουμε, εγώ δεν συμμερίζομαι την σχολή αυτή.

Συγνωμη που θα σε στεναχωρησω, αλλα συμφωνα με τη Wikipedia τουλαχιστον, o Gödel θα διαφωνουσε μαζι σου.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy_of_mathematics#Contemporary_schools_of_thought

Mathematical realism, like realism in general, holds that mathematical entities exist independently of the human mind. Thus humans do not invent mathematics, but rather discover it, and any other intelligent beings in the universe would presumably do the same.

Many working mathematicians have been mathematical realists; they see themselves as discoverers of naturally occurring objects. Examples include Paul Erdős and Kurt Gödel.

 

και αν διαβαζε τα ποστ μας μαλλον θα συμφωνουσε μαζι μου.

...Gödel believed in an objective mathematical reality that could be perceived in a manner analogous to sense perception.

 

Στη συνεχεια

...but the continuum hypothesis conjecture might prove undecidable just on the basis of such principles. Gödel suggested that quasi-empirical methodology could be used to provide sufficient evidence to be able to reasonably assume such a conjecture.

 

Δηλαδη ο μεγας Gödel υποστηριζε οτι κατα περιπτωσεις μπορουμε να βασιστουμε για αποδειξεις στε ενα ειδος εμπειρισμου!  ;D

 

 

Μάλιστα ορισμένοι υποστηρίζουν την ύπαρξη των λεγόμενων πλατωνικών κόσμων..

 

Παντως, σα μαθηματικο πλατωνισμο περιγραφει εδω τη δικη σου αποψη (τουλαχιστον το πρωτο μισο του ορισμου, για να ειμαι και δικαιος)

 

Mathematical Platonism is the form of realism that suggests that mathematical entities are abstract, have no spatiotemporal or causal properties, and are eternal and unchanging. This is often claimed to be the view most people have of numbers.

 

 

Μπερδευτηκες ε; Και γω...

 

Παντως το κυριο ερωτημα μαλλον ειναι: τι εννοουμε αν υπαρχουν τα μαθηματικα; Με ποια μορφη μπορουν να υπαρχουν; Γιατι εγω αυτο που λεει ο Tegmark δε μπορω να το καταλαβω...Πως γινεται να υπαρχει στη φυση ενας αριθμος; Κατα τη δικη μου κριση (και οσων εχω αναφερει) αγου τα μαθηματικα "βγαινουν" και προβλεπουν φαινομενα, πρεπει να υπαρχει η μαθηματικη λογικη στο σκελετο των νομων που διαπνεουν το συμπαν.

 

Το θεμα ειναι μαλλον καθαρα φιλοσοφικο, και μπορει οι διαφωνιες μας να ειναι τελικα βερμπαλιστικες. Ισως και να ειναι απλα το ποσο ψηλα στην καθημερινοτητα μας βαζουμε την επιστημη. Θα ηθελα ομως να μου βαλεις πηγες που να υποστηριζουν τη δικη σου αποψη, μπας και καταλαβω και γω λιγο καλυτερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε παράτα την Νομική.

 

Είναι απλό. Ο κόσμος πιστεύω έχει μια μόνο ομορφιά, μια περιγραφή ακόμα κι αν είναι άπειρη. Από τις επιλογές ελπίζω ότι μέσω της απόδειξης θα διαλέξουμε μια ή θα ανακαλύψουμε κάποια καινούργια γιατί αυτές που έχουμε δεν λένε και πολλά τελικά. Και τότε θα έχουμε ολοκληρώσει την ύπαρξή μας. Το ερώτημα είναι πόσο ικανοί είμαστε για κάτι τέτοιο.

 

A και κάτι άλλο. Αν γνωρίζουμε τα πάντα για την υπαρξή μας από το πως ξεκίνησε μέχρι το γιατί εξελίσσεται έτσι, τότε θα μάθουμε και ποιό θα είναι το τέλος μας.

 

Αρα πιστευεις στο 1.

Αυτο που υπαρχει παντου,τη συμπαντικη ολοτητα.

 

Αν πιστευεις σε αυτο,τοτε γιατι με αποπαιρνεις,αφου και οι δυο προερχομαστε απο αυτο

το ιδιο το 1.

 

Πως προηλθε το 1?Απο το 0?

 

Μπορει δηλαδη το τιποτα να δημιουργησει κατι?

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα εχω να σου πω.Μην καυχιεσαι για τον πολιτισμο που βρισκεσαι

και για την εκπαιδευση σου. Η πραγματικη εκπαιδευση ερχεται μεσα απο την απο-εκπαιδευση.

 

Έχοντας ξεκαθαρίσει ότι ενοχλούμαι από τη μισαλλοδοξία που επιδείχθηκε νωρίτερα στο νήμα σου και απεναντί σου, και παίρνοντας το θάρρος μου από τον προσωπικό τόνο με τον οποίο έχεις περιβάλλει την έκφραση των απόψεών σου, είμαι υποχρεωμένος να σου γράψω ότι είσαι πολύ μικρός για να διατυπώνεις τέτοιες απόψεις.

 

Έχω γνωρίσει ανθρώπους με τριπλάσια ηλικία της δικής σου και με πολλά χιλιόμετρα αναζήτησης και υπηρέτησης φιλοσοφικών αρχών, οι οποίοι παραδέχονται ότι το σημαντικότερο όφελος από την αναζήτησή τους είναι ότι έμαθαν να είναι προσεκτικοί και ταπεινοί: δηλαδή ότι ποτέ δε θα διατύπωναν δημόσια έναν αφορισμό σαν τον παραπάνω (ή άλλους με τους οποίους μας έχεις φιλοδωρήσει).

 

Στα μάτια μου, τέτοια στάση, δεν διαφέρει σε τίποτε από τον φανατισμό με τον οποίο υπηρετούν οι φοιτητές της ηλικίας σου, οτιδήποτε τους κάνει "κούκου", άλλοι αφού ανακαλύψουν τον μαρξισμό, άλλοι αφού ανακαλύψουν το πανκ, άλλοι αφού ανακαλύψουν τις καταλήψεις και - ναι - άλλοι αφού ανακαλύψουν εξωτικής προέλευσης ορολογίες για τη φιλοσοφία.

 

Πρέπει να κατανοήσεις, ότι σε δέκα (το πολύ-πολύ) χρόνια από τώρα, ΟΛΑ όσα πιστεύεις για το οτιδήποτε, θα έχουν αλλάξει : είναι εντελώς φυσιολογικό, έχει ελαχιστότατες εξαιρέσεις και συνήθως όχι αυτές που υποθέτει κάποιος. Οπότε, με το να εκθέτεις τον ενθουσιασμό σου (δικαιολογημένο ή όχι) για μία φλέβα γνώσης που εκτιμάς ότι ανακάλυψες, μέσα από τέτοιου είδους πυροτεχνήματα, είναι λάθος διότι α) αυτό που γράφεις, στο μέλλον δεν θα το πιστεύεις, β) κάποιος άλλος μπορεί να το διαβάσει και να παρατήσει όντως τη σχολή του νομίζοντας ότι κάνει κάτι σημαντικό.

 

Ο αγώνας για τη φιλοσοφία είναι αγώνας ζωής, δεν είναι "κατοστάρι" που αρχίζει και τελειώνει στα 22. Αν νομίζεις ότι έχεις φτάσει κάπου, το πιθανότερο είναι ότι ακόμη δεν έχεις καν ξεκινήσει.

 

Με κάθε συμπάθεια.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) κάποιος άλλος μπορεί να το διαβάσει και να παρατήσει όντως τη σχολή του νομίζοντας ότι κάνει κάτι σημαντικό.

 

γ) Να συνδυάσει τις σπουδές του με την αδιαφθαρτιστύσιμη φύση (τον μέγα διδάσκαλο) και να γίνει ευρωβουλευτής.

 

Kriton_Arsenis.jpg

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου