Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η ουσία/ρόλος των sub woofers?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να μου λύσετε μια (φαντάζομαι απλοϊκή) απορία σε σχέση με τα sub woofers…

Ποιος και πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος τους σε ένα studio ηχογράφησης… ;

Χρειάζεται μόνο για κάποια είδη μουσικής;

Είναι κάτι απόλυτα αναγκαίο ή μπορείς και χωρίς;

είναι απλά για να ξέρεις πως θα ακούγεται το κομμάτι όταν παίζεται σε σύστημα με subwoofer;

 

Με λίγα λόγια, ποια είναι η ουσία των subwoofers?

 

Ευχαριστώ.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος .

 

Τα subs γενικώς δεν έχουν θέση σε studio ηχογραφήσεων ... τουλάχιστον για το στάδιο του mixing & mastering . Σαφώς και μπορείς να κάνεις χωρίς .... φτάνει βέβαια το σύστημα monitoring που χρησιμοποιείς να μπορεί να κατέβει χαμηλά και να ακούς τις συχνότητες που πρέπει .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία του subwoofer είναι να σου δώσει την χαμηλή οκτάβα της μουσικής, η οποία διαφορετικά χρειάζεται να έχεις ηχεία- θηρία για να ακουστεί. Το μειονέκτημά του είναι ότι θα πρέπει να ταιριάξει με τα ηχεία που έχεις, πράγμα που ενίοτε είναι δύσκολο διότι οι αλληλοκαλυπτόμενες συχνότητες κινδυνεύουν να κάνουν τελικά περισσότερη ζημιά παρά καλό.

 

Αν η μουσική που φτιάχνεις έχει πολλά μπάσα, π.χ. electro, ή αν κάνεις mastering, τότε η χαμηλή οκτάβα πρέπει να ακούγεται όπως πρέπει, οπότε χρειάζεσαι sub ή ιδανικά κάποια μεγάλα ηχεία π.χ. 15άρια(!). Αν όμως φτιάχνεις πιο "normal" μουσική, όπως classic rock ας πούμε, τότε μπορείς να τη σκαπουλάρεις, αν προσέχεις να μην υπερβάλλεις στο χειρισμό των χαμηλών συχνοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα subs γενικώς δεν έχουν θέση σε studio ηχογραφήσεων ... τουλάχιστον για το στάδιο του mixing & mastering .

θα διαφωνήσω με το φίλο ότι δεν έχουν θέση,απλά είναι γίνεται τόσο περίπλοκη η "συνάρτηση" σωστής τοποθέτησης και διαμόρφωσης χώρου που είναι καλύτερα να την αποφύγεις. Εδώ με τα "απλά" 2 μόνιτορ γίνονται παραχωρήσεις στην σωστή διαμόρφωση του χώρου.  Θα συμφωνήσω με τα εξής

φτάνει βέβαια το σύστημα monitoring που χρησιμοποιείς να μπορεί να κατέβει χαμηλά και να ακούς τις συχνότητες που πρέπει .

γνώμη μου αν έχεις τα φράγκα πάρε ...από όσα διαφορετικά συστήματα ακούς αυτό που θες να δουλέψεις τόσο καλύτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μουσική που φτιάχνεις έχει πολλά μπάσα, π.χ. electro, ή αν κάνεις mastering, τότε η χαμηλή οκτάβα πρέπει να ακούγεται όπως πρέπει, οπότε χρειάζεσαι sub ή ιδανικά κάποια μεγάλα ηχεία π.χ. 15άρια(!). Αν όμως φτιάχνεις πιο "normal" μουσική, όπως classic rock ας πούμε, τότε μπορείς να τη σκαπουλάρεις, αν προσέχεις να μην υπερβάλλεις στο χειρισμό των χαμηλών συχνοτήτων.

 

Οποιαδήποτε οκτάβα, είτε χαμηλή είτε υψηλή, πρέπει να ακούγεται "όπως πρέπει". Και ανεξαρτήτως μουσικού στυλ. Στο τελικό αποτέλεσμα όμως θα παίξει ρόλο και ένας γενικός μέσος όρος οικιακού (ή και κλαμπίστικου) ηχοσυστήματος. Αν κάποιος εμπιστευτεί υπερβολικά ένα sub, θα φτιάξει κάτι με συχνοτικό περιεχόμενο που δεν θα έχει αντίκρισμα στους συνηθισμένους χώρους και συστήματα αναπαραγωγής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα σου προτεινα να το αποφυγεις αλλα αν αποφασίσεις να αγορασεις subwoofer μη κανεις το λαθος και "βαλεις" το crossover πολυ "ψηλα".

 

Τι μονιτορς εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, σπάνια έχω δει καλοταιριασμένα sub (για μουσική και όχι για σεισμούς και δεινόσαυρους) σε οικιακό σύστημα.

Σε στούντιο (με την μικρή μου πείρα) δεν έχω προσέξει.

Θα προτιμούσα μάλλον καλά ηχεία δαπέδου (ή μικρής βάσεως) που να κατεβαίνουν σωστά χαμηλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα σου προτεινα να το αποφυγεις αλλα αν αποφασίσεις να αγορασεις subwoofer μη κανεις το λαθος και "βαλεις" το crossover πολυ "ψηλα".

 

Τι μονιτορς εχεις?

 

Event bass 20/20 V2

 

και θα προτιμούσα να έβρισκα της ίδιας εταιρείας... νομίζω ότι έβγαζαν παλια ένα αλλά το σταματήσανε..

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω πως η κύρια χρήση είναι για να αποδίδουν πιστότερα τις χαμηλές συχνότητες που τα τυπικά 7ιντσα ή πόσο μάλλον 5ιντσα μόνιτορ δυσκολεύονται να αποδώσουν.

 

Για χρήση σε είδη όπως ηλεκτρονική μουσική μπορεί να αποτελέσει είναι σημαντικό εργαλείο, αν και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να συνοδεύεται με το αντίστοιχο treatment, crossover κλπ για να έχει όντως νόημα η τοποθέτησή τους.

 

Γνώμη μου είναι ότι αν μιξάρεις ένα μεγάλο και πιο γενικό εύρος κομματιών, τα υπάρχοντα Monitors είναι αρκετά, και μπορείς παράλληλα να αγοράσεις συνδυαστικά ένα καλό ζευγάρι ακουστικών για να ισορροπήσεις τις μπάσες συχνότητες με μεγαλύτερη ακρίβεια (λύση που βγάζει και τον παράγοντα treatment από την εξίσωση)

 

Σε αντίθετη περίπτωση και εφόσον διαθέτεις ένα καλό δωμάτιο, εξέτασέ το, προσέχοντας τα πράγματα που αναφέρουν και τα παιδιά πιο πάνω.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλέψεις (ειδικευτείς) σε hip hop ή dance μουσική, νομίζω πως είναι ένα απαραίτητο εργαλείο του στούντιο. Βέβαια θα πρέπει πιθανότατα να εργαστείς "σκληρά" στο να τα τοποθετήσεις και ρυθμίσεις ώστε να παίζουν σωστά και αχρωμάτιστα σε σχέση με το main ζεύγος. Αυτά τα είδη μουσικής στηρίζονται πολύ στις sub συχνότητες και πρέπει να έχεις πολύ σωστό χώρο και sub ηχείο ώστε να μην υπερβάλλουν ή να μην τονίζονται αρκετά (οι συχνότητες) και μπερδεύουν τις ρυθμίσεις σου και το compression εκεί χαμηλά και, άρα, το τελικό αποτέλεσμα.

Αν δεν ασχολείσαι με τέτοιες μουσικές, καλύτερα να μην ασχοληθείς και να περιοριστείς σε 8ιντσα main ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου