Προς το περιεχόμενο

Peavey Vypyr 30W vs Line6 Spider IV 30W Τι θα διαλέγατε και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τι χρήση τον θέλεις τον ενισχυτή καταρχάς;!

 

Αν προορίζεται για οικιακή χρήση και practice, μια χαρά θα σε βολέψουν και οι 2!

Προσωπικά, εμπειρία έχω μόνο με τον Line6 που για αυτή την χρήση είναι εξαιρετικός κατά τη γνώμη μου, αλλά κρίνοντας από τα specs του vypyr δεν βρίσκω τον λόγο να μην κάνει την ίδια δουλειά εξίσου καλά.

Άσε που είναι και ένα 50άρι πιο φθηνός.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα στους 2...οποιοσδήποτε έχει ακούσει και τους 2 και παίζει metal, αλλά και ξέχωρα από αυτό, θα διάλεγε τον Peavey! Οπότε εκεί πάει η ψήφος μου!

 

Αν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω λεφτά έχε στο νου σου και αυτόν --> http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_2.htm Είναι το νέο μοντέλο και είναι ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας, ακούστικής κιθάρας και μπάσου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά και οι δυο!

Πράγματι, πρέπει να μας πει μερικά στοιχεία παραπάνω για τη χρήση του αλλά κατά τ΄άλλα είναι και οι δυο μια χαρά modelling amps. Έχωντας δοκιμάσει διάφορα modelling μηχανήματα(vox, roland, laney), οι προτάσεις των peavey και line6 είναι από τις καλύτερες.

Σε πρόβες χρησιμοποιούμε πολύ των spider 30 με το 1Χ12" celestion g12e50( το Rocket 50 με λίγα λόγια) και μας καλύπτει ακόμη και με το ντράμερ.

Κατά τ' άλλα, ο peavey vypyr 30 έχει πράγματι αρκετά καλά specs και κόλπα που δεν έχει ο spider και θα είναι πιο ευέλικτος για practice και home ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπάνω στοιχεία? το θέλω για σπίτι πιο πολύ... απ ότι κατάλαβα οι περισσότεροι πηγαίνετε προς τη μεριά του peavey.. αν χρειαστεί να το βγάλω και εκτός σπιτιού το 8άρι ηχείο σε σχέση με το 12άρι το line6 δεν θα είναι ένα μειονέκτημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ενισχυτη για metal σε αυτα τα λεφτα απλα πας και περνεις εναν jet city JCA22 και καθαρισες!

 

Ο ενισχυτης ειναι σουπερ! εχει ατελειωτο gain (εγω δεν θα τον εβαζα πανω απο το 6) με μια τρομερη διαυγεια οσο και αν τον γκαζωνεις.....

Ρουφαει τα πεταλια τελεια, και ακομα και με πολυεφε στο return παιζει τελεια διατηρώντας τη διαυγεια και τις δυναμικες του.

 

Ειναι κριμα να πεταξεις λεφτα για modelling....

Το μονο που δεν εχει ο jca ειναι headroom. στο καθαρο καναλι μονο στο σπιτι θα παιξεις καθαρα....παρεα με drummer δεν νομιζω!

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ενισχυτη για metal σε αυτα τα λεφτα απλα πας και περνεις εναν jet city JCA22 και καθαρισες!

 

Ο ενισχυτης ειναι σουπερ! εχει ατελειωτο gain (εγω δεν θα τον εβαζα πανω απο το 6) με μια τρομερη διαυγεια οσο και αν τον γκαζωνεις.....

Ρουφαει τα πεταλια τελεια, και ακομα και με πολυεφε στο return παιζει τελεια διατηρώντας τη διαυγεια και τις δυναμικες του.

 

Ειναι κριμα να πεταξεις λεφτα για modelling....

Το μονο που δεν εχει ο jca ειναι headroom. στο καθαρο καναλι μονο στο σπιτι θα παιξεις καθαρα....παρεα με drummer δεν νομιζω!

 

αυτό που μου πρότεινες κεφαλή είναι? επειδή κεφαλή βρήκα σε αυτό το μοντέλο που μου έγραψες και 400 δολάρια... 350 ευρώ πες αρκετά έξω απ τα νερά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου