Προς το περιεχόμενο

fender mustang ii v2 vs vox vt40+


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προκειται να παρω εναν απο τους δυο ενισχυτες και δεν μπορω να καταληξω με τιποτα..απο τη μια μερια τα ωραια καθαρα της fender και το 12αρι ηχειο(που λογικα παιζει καποιο ρολο στο βαθος του ηχου) και απο την αλλη ο υβριδικος ενισχυτης με το κατι παραπανω οσον αφορα εφε και watt..παιζω κυριως rhcp hendrix κλασσικο ροκ τυπου dire straits,clapton ktl..οποιαδηποτε γνωμη θα με βοηθουσε πολυ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

η επιλογή δικιά σου αδερφέ... εγώ θα διάλεγα ανάλογα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό που έχω... αν έχω πεταλιέρα ή pedalboard δεν χρειάζεται να πάρω κάποιον από αυτούς του ενισχυτές αλλά ένα καλό λαμπάτο, αλλιώς αν όχι θα διάλεγα fender για metal και rock που παίζεις εσύ ή vox για τα εφφέ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω Mustang (όπως άλλωστε προτείνω πάντα σε τέτοια θέματα) γιατί και εγω πριν 2 χρόνια έψαχνα ενισχυτή modeling και κατέληξα σε αυτόν (mustang) κυρίως λόγω του ηχείου αλλα και του Usb που έχει με το οποίο κάνεις τζάμι ηχογραφήσεις και πειράζει απο τον υπολογιστή τον ενισχυτή με έξτρα ρυθμίσεις που δεν φαίνονται  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σειρά μου να σου πω οτι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο θα επέλεγα τον mustang καθώς είχαμε ψάξει το θέμα ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ενισχυτές πολύ με φίλο ο οποίος κατέληξε τελικά να μην πάρει κανέναν από τους 2 αλλά αυτόν : http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_editionblue_30r.htm πολύ καλό ενισχυτάκι,έχει πάρα πολύ ωραία καθαρά,έχει και το reverb του πάνω και για αυτά που θέλεις να παίζεις στυλ rhcp,hendrix είναι ότι πρέπει.Όμως δε είναι για metal καταστάσεις και έτσι.Αν πάλι θέλεις να έχεις πληθώρα εφέ τότε μάλλον δε σου κάνει. Αυτά :)

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι περισσοτεροι θα σου προτεινουνε τον mustang λογω του ονοματος και επειδη ειναι η πιο κλασσικη λυση. Εγω βεβαια δεν τον προτιμω... εχω εδω και 2 χρονια τον vt20+ (που τελικα του εβαλα ενα 10αρι ηχειο) και ειναι μια χαρα! Αν το θεμα ειναι τα καθαρα μην το σκεφτεσαι καν... Ο vox εχει τελεια καθαρα (οπως πιστευω οτι θα εχει και ο fender) αλλα σε πολυ σκληρους ηχους (black,death μεταλ) δεεεν... (αν και ουτε νομιζω πως ο fender θα ειναι πολυ καλυτερος). Το μονο πραγμα ειναι οτι ο vox ειναι πιο ευελικτος αλλα και πιο δυσκολος να βρεις τον ηχο σου... Πρεπει να λιωσεις λιγο για να βρεις ακριβως αυτο που θελεις καθως εχει απειρες επιλογες αλλα σιγουρα αμα ψαξεις θα το βρεις... Για rhcp, clapton, dire straits εως και  hendrix/whitesnake ειναι τουμπανο... για παραπανω βρωμια αρχιζει και τζιτζικιζει αρκετα.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω σκεφτει για λαμπατο αλλα το μπατζετ ειναι max στα 200-250 ευρω..

 

Για τα ακούσματα που θέλεις μην πας σε modelling. Αν έπαιζες hard, metal, death, heavy core πράγματα θα το συζητούσαμε. Εγώ που παίζω κυρίως με μπόλικο gain και dist, επιλέγω modelling μηχανήματα. Εντούτοις, για clean ήχους κλασσικούς σε fender style και rock έως hard rock overdrive με καλό gain, στα λ7 που διαθέτεις πάρε λαμπάτο απευθείας:

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

Τον έχω ακούσει και έχω αλλάξει λάμπες(λόγω γήρατος...) σε vht ultra6. Κάνει για όλα αυτά που θέλεις και έχει άριστα specs(12", fx loop, κανάλια, boost, EQ, attenuator), είναι handwired με καλά υλικά, έχει κοντραπλακέ( όχι mdf) καμπίνα κι η ποιότητά του είναι σε άλλο επίπεδο!

Και μη σου φανούν λίγα τα 6Watts, θα είναι δυνατός σε deciBel και λόγω μεγαφώνου. Έχει παίξει live φίλος με αυτό σε σκηνή, χωρίς monitor ηχείο(!) και άκουγε μια χαρά το σήμα του.

Αν πάρεις modelling θα έχειs περισσότερα μπλιμπλίκια και usb gadgets αλλά με τα rock ακούσματα που έχεις, θα βρεθείς σε αναζήτηση άλλων (μάλλον "λαμπάτων") ήχων μετά από κάποιο καιρό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα αυτό...

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

50 ευρώ πιο πάνω απ το μπάτζετ σου αλλά άμα θες περίμενε λίγο καιρό να μαζέψεις γιατί αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα αυτό...

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

50 ευρώ πιο πάνω απ το μπάτζετ σου αλλά άμα θες περίμενε λίγο καιρό να μαζέψεις γιατί αξίζει τον κόπο...

 

...κι αφού κάνει την υπομονή και μαζέψει τα έξτρα 50Ε και τον πάρει και του αρέσει, θα συνειδητοποιήσει πως του λείπουν 2-3-4-5 πεταλάκια για να φτιάξει τους ήχους που θέλει, με το σχετικό κόστος... ενώ με τον modeling θα είναι άμεσα έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κι αφού κάνει την υπομονή και μαζέψει τα έξτρα 50Ε και τον πάρει και του αρέσει, θα συνειδητοποιήσει πως του λείπουν 2-3-4-5 πεταλάκια για να φτιάξει τους ήχους που θέλει, με το σχετικό κόστος... ενώ με τον modeling θα είναι άμεσα έτοιμος

 

εννοείτε... γι' αυτό στην αρχή είπα ''ανάλογα με τον εξοπλισμό που έχεις''  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου