Προς το περιεχόμενο

Crunch box,το πεταλι που λατρεψα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βαζω με τη μουφα τον line 6 που εχει ξεμεινει στο εξοχικο(εννοειται κατεβαζω ολες τις ρυθμισεις του παλιοενισχυτη) και παιζει πολυ ομορφα.

 

Αγαπημενο πεταλι.Ανεπιφυλαχτα αν το βρειτε,τσιμπηστε το.

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το βαζω με τη μουφα τον line 6 που εχει ξεμεινει στο εξοχικο(εννοειται κατεβαζω ολες τις ρυθμισεις του παλιοενισχυτη) και παιζει πολυ ομορφα.

 

Αγαπημενο πεταλι.Ανεπιφυλαχτα αν το βρειτε,τσιμπηστε το.

 

shredoπεταλο..και μ@μω.

εγω ψηφιζω suhr riot ;) ;) ;)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαζω με τη μουφα τον line 6 που εχει ξεμεινει στο εξοχικο(εννοειται κατεβαζω ολες τις ρυθμισεις του παλιοενισχυτη) και παιζει πολυ ομορφα.

 

Αγαπημενο πεταλι.Ανεπιφυλαχτα αν το βρειτε,τσιμπηστε το.

 

+1000

Το έχω πουλήσει και το έχω πάρει πίσω 3 φορές σε προσπάθεια να βρώ καλύτερο (για το προσωπικό μου γούστο πάντα).Και έχουν περάσει απο τα χέρια μου απο mesa v-twin,jam κτλ άπειρα drive-overdrive καλά πεταλάκια και το έχω ακόμα!Ίσως στο ίδιο στυλ να το ανταγωνίζεται πάρα πολύ το wampler sovereign.Δοκίμασε το σε έναν καλό λαμπάτο fender ενισχυτή με ανεβασμένο λίγο το εσωτερικό του presence και θα πάθεις πλάκα.Ταιριάζει πάρα πολύ, ειδικά αν έχεις les paul style ήχου κιθάρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως στο ίδιο στυλ να το ανταγωνίζεται πάρα πολύ το wampler sovereign.Δοκίμασε το σε έναν καλό λαμπάτο fender ενισχυτή με ανεβασμένο λίγο το εσωτερικό του presence και θα πάθεις πλάκα.Ταιριάζει πάρα πολύ, ειδικά αν έχεις les paul style ήχου κιθάρα  ;)

 

 

 

Το σχόλιό σου είναι επίστευτο γιατι... το είχα το Crunch Box και για τα γούστα μου ήταν το καλύτερο distortion pedal που είχα δοκιμάσει ποτέ μου και δεν το άλλαζα με τίποτα. Και το άλλαξα όταν αγόρασα το... Wampler Sovereign! Ναι, παίζω με Les Paul (και PAF-style μαγνήτες).

 

Το προτιμώ κυρίως γιατί μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τις 3 κύριες συχνότητες με το EQ που έχει, και κυριότερα τις χαμηλές. Αλλά μιας και το Sovereign είναι σχεδόν αδύνατο να το βρει κάποιος, το Crunch Box (ίσως και με ένα EQ  πετάλι μετα απ'αυτό) είναι πάρα πολύ κοντά και αξίζει κάποιος να το'χει. Και αν σκεφτείς και την τιμή του... Huge respect.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shredoπεταλο..και μ@μω.

εγω ψηφιζω suhr riot ;) ;) ;)

Sotos9 τα είχα και 2 ταυτόχρονα στη πεταλιέρα μου για πάνω απο 4 μήνες και τους έκανα δοκιμές σε πρόβα σε πολλούς ενισχυτές...boogie,orange,marshall,hiwatt,fender,engl κτλ.Και τα 2 πεταλάρες!Το suhr πιο ογκώδες με περισσότερο ''γρέζο'', και το crunch box πιο καθαρό και bright.Εμενά με κέρδισε το CB αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά που πούλησα και το riot  ???

Btw το CB με ένα καθαρό boost απο πίσω (πχ το jam boomster που είχα εγώ) ήταν απλά απίστευτο!   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυσχολιασμένο πεταλάκι... που σημαίνει ότι θα παίξω την κασσέτα των προηγούμενων απαντήσεών μου: όταν το είχα πρωτοπάρει πριν από αρκετά χρόνια αρχικά μου άρεσε πολύ, όμως το honeymoon πέρασε αρκετά γρήγορα, και μετά από λίγο - ειδικά ενώπιον άλλων καλύτερων επιλογών - άρχισε να μου ακούγεται πολύ boxy ("πεταλίσιο", περιορισμένο να δίνει μια μέτρια απόδοση ενός ηχοχρώματος Marshall χωρίς όμως τον ίδιο πλούτο, με πολύ solid state-y και κάπως υπερβολικά τζιτζικίζοντα ψαλιδισμό).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το σχόλιό σου είναι επίστευτο γιατι... το είχα το Crunch Box και για τα γούστα μου ήταν το καλύτερο distortion pedal που είχα δοκιμάσει ποτέ μου και δεν το άλλαζα με τίποτα. Και το άλλαξα όταν αγόρασα το... Wampler Sovereign! Ναι, παίζω με Les Paul (και PAF-style μαγνήτες).

 

Το προτιμώ κυρίως γιατί μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τις 3 κύριες συχνότητες με το EQ που έχει, και κυριότερα τις χαμηλές. Αλλά μιας και το Sovereign είναι σχεδόν αδύνατο να το βρει κάποιος, το Crunch Box (ίσως και με ένα EQ  πετάλι μετα απ'αυτό) είναι πάρα πολύ κοντά και αξίζει κάποιος να το'χει. Και αν σκεφτείς και την τιμή του... Huge respect.

Ακριβώς τα ίδια! ;D  ;D  ;D  ;D

Για την τιμή του δεν υπάρχει.Όσο για WS παρακολουθούσα στενά και έλεγα ''δε μπορεί το γ@@ίδι θα βγεί και για ευρώπη!'' μέχρι που είχα στείλει και 3 mail στην wampler.Τελικά εδώ και κάνα μήνα το φέρνει πλέον και ευρώπη το thomann κανονικά  :)

http://www.thomann.de/gr/wampler_sovereign_distortion.htm?sid=80793ff7a3c936fa1b9107b9ac347416

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς τα ίδια! ;D  ;D  ;D  ;D

Για την τιμή του δεν υπάρχει.Όσο για WS παρακολουθούσα στενά και έλεγα ''δε μπορεί το γ@@ίδι θα βγεί και για ευρώπη!'' μέχρι που είχα στείλει και 3 mail στην wampler.Τελικά εδώ και κάνα μήνα το φέρνει πλέον και ευρώπη το thomann κανονικά  :)

http://www.thomann.de/gr/wampler_sovereign_distortion.htm?sid=80793ff7a3c936fa1b9107b9ac347416

 

 

Wait! WHAT....???????  :o ???  >:(

 

 

Για να το πάρω από το Αμέρικα πέρισυ το καλοκαίρι μόλις κυκλοφόρησε, I shit you not, χρησιμοποίησα ένα φιλαράκι από... το Anchorage, Alaska, με κάθε ειλικρίνεια... Και τώρα... στου Θωμά...;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Wait! WHAT....???????  :o ???  >:(

 

 

Για να το πάρω από το Αμέρικα πέρισυ το καλοκαίρι μόλις κυκλοφόρησε, I shit you not, χρησιμοποίησα ένα φιλαράκι από... το Anchorage, Alaska, με κάθε ειλικρίνεια... Και τώρα... στου Θωμά...;  ::)

Είχα κάνει και εγώ προσπάθεια να μου το στείλει ένας ξαδερφός μου απο αμερική αλλά τελικά είχε κόλησει η διαδικασία.Το περίμενα να σου την αλήθεια.Μαγαζί είναι και η wampler, και το sovereign είχε πολύ καλές κριτικές απο τους users του, όπου και να κοιτούσες, για να μην ξεκινήσει να πουλάει και ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυσχολιασμένο πεταλάκι... που σημαίνει ότι θα παίξω την κασσέτα των προηγούμενων απαντήσεών μου: όταν το είχα πρωτοπάρει πριν από αρκετά χρόνια αρχικά μου άρεσε πολύ, όμως το honeymoon πέρασε αρκετά γρήγορα, και μετά από λίγο - ειδικά ενώπιον άλλων καλύτερων επιλογών - άρχισε να μου ακούγεται πολύ boxy ("πεταλίσιο", περιορισμένο να δίνει μια μέτρια απόδοση ενός ηχοχρώματος Marshall χωρίς όμως τον ίδιο πλούτο, με πολύ solid state-y και κάπως υπερβολικά τζιτζικίζοντα ψαλιδισμό).

Προσωπικά (αν και υποτίθεται οτι είναι αντιγραφή jcm800) μ'αρέσει πιο πολύ απο τα drive πολλών λαμπάτων marshall (όχι όλων!).Επίσης με το που ανεβάζεις το gain στο 5-7 μου ακούγεται πολύ ''creamy'' για να το χαρακτηρίσω solid state-y.Πολλοί συμφωνούν οτι τζιτζικίζει αλλά μάλλον είναι ο συνδιασμός κιθάρας-ενισχυτή που το κουμπώνεις.Με emg και marshall που το έχω βάλει ούτε εμένα μου άρεσαν τα πρίμα του.Προσωπικά πάνω σε fender twin και με les paul style ήχου κιθάρα μου έδινε πολύ καλά καθαρά (που δε βρίσκω σε marshall) και πολύ καλά drive (που δε βρίσκω σε fender).Βέβαια γούστα είναι αυτά...αλλιώς θα παίζαμε όλοι με το ίδιο gear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου