Προς το περιεχόμενο

Crunch box,το πεταλι που λατρεψα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τζιτζικιστό solid state-y εννοώ σαν σύνολο, γιατί εδώ διευκρινίζουμε/υπενθυμίζουμε πως από όσο θυμάμαι πολλά από τα τότε μοντέλα της σειράς JCM800 και 900 είχαν ένα σημαντικό τμήμα της παραμόρφωσης προερχόμενο από... διόδους. Αυτό που εννοώ είναι πως υπάρχει "καλό" solid state-y και "κακό", πχ. προτιμώ άλλα πετάλια από το Crunch Box για high gain Marshall στυλ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τζιτζικιστό solid state-y εννοώ σαν σύνολο, γιατί εδώ διευκρινίζουμε/υπενθυμίζουμε πως από όσο θυμάμαι πολλά από τα τότε μοντέλα της σειράς JCM800 και 900 είχαν ένα σημαντικό τμήμα της παραμόρφωσης προερχόμενο από... διόδους. Αυτό που εννοώ είναι πως υπάρχει "καλό" solid state-y και "κακό", πχ. προτιμώ άλλα πετάλια από το Crunch Box για high gain Marshall στυλ.

Δε κατάλαβα οτι ενοούσες απο diodes.Κάτσε...θέλω και τον χρόνο μου  :D  :D  :D

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.Βέβαια έχω γνωρίσει και κιθαρίστες που προτιμούν το ένα ή το άλλο με τραγικές διαφορές.Άβυσος το αυτί του μουσικού  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotos9 τα είχα και 2 ταυτόχρονα στη πεταλιέρα μου για πάνω απο 4 μήνες και τους έκανα δοκιμές σε πρόβα σε πολλούς ενισχυτές...boogie,orange,marshall,hiwatt,fender,engl κτλ.Και τα 2 πεταλάρες!Το suhr πιο ογκώδες με περισσότερο ''γρέζο'', και το crunch box πιο καθαρό και bright.Εμενά με κέρδισε το CB αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά που πούλησα και το riot  ???

Btw το CB με ένα καθαρό boost απο πίσω (πχ το jam boomster που είχα εγώ) ήταν απλά απίστευτο!   :)

Συμφωνω!!

Το riot ειναι πιο ογκωδες..

Εγω το επαιζα (riot)μαζι με koko boost και roger mayer voodoo blues ..τρελος συνδυασμος πανω σε ενα boogie..

Τι λες τωρα..εγω τα εχω πουλησει ολα..οτι ειχα και δεν ειχα!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω!!

Το riot ειναι πιο ογκωδες..

Εγω το επαιζα (riot)μαζι με koko boost και roger mayer voodoo blues ..τρελος συνδυασμος πανω σε ενα boogie..

Τι λες τωρα..εγω τα εχω πουλησει ολα..οτι ειχα και δεν ειχα!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

:D  :D  :D

Περιττό να σου πώ οτι τελευταία φορά που κούμπωσα το riot σε boogie ήταν σε έναν stiletto ace κεφάλι με 4x12 καμπίνα και ήταν απλά...ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ...και χωρίς υπερβολές (ρωτούσα και την υπόλοιπη μπάντα) δε μπορούσε κανείς να πει ποιο ήταν καλύτερο...το drive του boogie (fluid) ή το riot πάνω του.Σε αυτόν τον ενισχυτή μ'άρεσε πολύ καλύτερα το riot.Πεταλάρες και τα 2 πάντως.Εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τζιτζικίζει το CB, είχε να κάνει με τους μαγνήτες σου (απλά δική μου εκτίμηση) φίλε Bloody Sunday. Γιατί εμένα δεν τζιτζίκιζε ούτε με τους προηγούμενους BB Pros που είχε η Gibson, οι οποίοι μια τάση την είχαν...

 

Το θέμα με το CB δεν είναι ότι δεν μπορείς να κοντρολλάρεις τα πρίμα του, είναι ότι δεν μπορείς να προσθέσεις χαμηλές, που χρειάζονται ιδιαίτερα για ρυθμικό παίξιμο (όχι τόσο για σόλο). Αυτή είναι η εμπειρία μου τουλάχιστον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D  :D  :D

Περιττό να σου πώ οτι τελευταία φορά που κούμπωσα το riot σε boogie ήταν σε έναν stiletto ace κεφάλι με 4x12 καμπίνα και ήταν απλά...ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ...και χωρίς υπερβολές (ρωτούσα και την υπόλοιπη μπάντα) δε μπορούσε κανείς να πει ποιο ήταν καλύτερο...το drive του boogie (fluid) ή το riot πάνω του.Σε αυτόν τον ενισχυτή μ'άρεσε πολύ καλύτερα το riot.Πεταλάρες και τα 2 πάντως.Εγγύηση!

Με stiletto δεν εχω παιξει :-[ :-[ :-[

Πρεπει να θυμιζει πολυ Αγγλια.

Εγω ειμαι οποδος dual..και αυτον εχω ;) ;) ;)

Βαρεθηκα τα πεταλια,τα pedalbords,τα τροφοδοτικα και τα καλωδια..

Κιθαρα καρφι ενισχυτη και τελος ;) ;) ;)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με stiletto δεν εχω παιξει :-[ :-[ :-[

Πρεπει να θυμιζει πολυ Αγγλια.

Εγω ειμαι οποδος dual..και αυτον εχω ;) ;) ;)

Βαρεθηκα τα πεταλια,τα pedalbords,τα τροφοδοτικα και τα καλωδια..

Κιθαρα καρφι ενισχυτη και τελος ;) ;) ;)

:D  :D  :D  :D  :D  :D

Κοίτα να δείς...και εγώ με τον rectifier κατέληξα.Τον single βέβαια (rectoverb).

Btw ο stiletto είναι για μένα απο τους καλύτερους boogie που έχουν βγεί.Πιο ευέλικτος απο τους δικούς μας και παίζει τα πάντα πολύ καλά.Όταν πήρα τον δικό μου τους έβαλα δίπλα δίπλα με AB test και με κέρδισε ο rectifier 1)γιατί είχε καλύτερα καθαρά (6l6) και 2)είχε μια ''αγριάδα'' και ήταν ογκώδες το drive του ακόμα και με λίγο gain (πράγμα που εμένα μ'άρεσε πολύ).Βέβαια στον stiletto με 5 λεπτά ψάξιμο είχες ηχάρα!Σε εμάς θέλει λίγο υπομονή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D  :D  :D  :D  :D  :D

Κοίτα να δείς...και εγώ με τον rectifier κατέληξα.Τον single βέβαια (rectoverb).

Btw ο stiletto είναι για μένα απο τους καλύτερους boogie που έχουν βγεί.Πιο ευέλικτος απο τους δικούς μας και παίζει τα πάντα πολύ καλά.Όταν πήρα τον δικό μου τους έβαλα δίπλα δίπλα με AB test και με κέρδισε ο rectifier 1)γιατί είχε καλύτερα καθαρά (6l6) και 2)είχε μια ''αγριάδα'' και ήταν ογκώδες το drive του ακόμα και με λίγο gain (πράγμα που εμένα μ'άρεσε πολύ).Βέβαια στον stiletto με 5 λεπτά ψάξιμο είχες ηχάρα!Σε εμάς θέλει λίγο υπομονή  ;)

Πραγματι ο dual θελει πολυ ψαξιμο..Και παιζει και πολυ καλα σε χαμηλες εντασεις κατι το οποιο δεν το εκανε ο f-100 που ειχα.Ο f-100 ειναι super κτηνος,μπορει απο drive να μην λεει πολλα αλλα απο καθαρα σκιζει!!δεν εχω ακουσει καλυτερα καθαρα..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τζιτζικίζει το CB, είχε να κάνει με τους μαγνήτες σου (απλά δική μου εκτίμηση) φίλε Bloody Sunday. Γιατί εμένα δεν τζιτζίκιζε ούτε με τους προηγούμενους BB Pros που είχε η Gibson, οι οποίοι μια τάση την είχαν...

 

Mπορεί να συμβαίνει και αυτό, ή και γενικά να μην τα πάει καλά με λαμπερούς ενισχυτές (για καθαρούς μιλάμε πάντα), όμως το έχω δοκιμάσει σε διαφορετικούς ενισχυτές και με διαφορετικές κιθάρες, και πάλι την ίδια εντύπωση είχα, μερικές φορές περισσότερο, μερικές λιγότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ο dual θελει πολυ ψαξιμο..Και παιζει και πολυ καλα σε χαμηλες εντασεις κατι το οποιο δεν το εκανε ο f-100 που ειχα.Ο f-100 ειναι super κτηνος,μπορει απο drive να μην λεει πολλα αλλα απο καθαρα σκιζει!!δεν εχω ακουσει καλυτερα καθαρα..

Έλα ρε...δεν έτυχε να ακούσω ποτέ σειρά F.Πάντως για τα καθαρά των boogie δεν πρόκειται να ανησυχήσω ποτέ  :P

Και του recto σε συνδιασμό με την prs μ'αρέσουν πάρα πολύ τα καθαρά του.

Χωρίς να θέλω να σε μπριζώσω βέβαια, τον stiletto τον έχει τελευταίο κομμάτι το guitar store καμιά 400ευρώ φθηνότερα απο'το Musicstore και είναι και discontinue μοντέλο.Αν είχα το bugdet θα τον έπαιρνα και αυτόν όταν αγόρασα τον δικό μου.Τον ίδιο και τον rectoverb τον οποίο είχε σε ακόμα πιο αστρονομική τιμή, αλλά δεν θα τον βρείς γιατί τον τσίμπισα εγώ!  ;D  ;D  ;D

Αν τον ακούσεις πάντως τον stiletto θα τον λατρέψεις (όπως και τους περισσότερους boogie).  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου