Προς το περιεχόμενο

Απορια για ενισχυτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε λίγο και λιγάκι έχουμε θρεντ "metal amp για το σπίτι", δεν μπορεί να μην πρόσεξες κανένα.

 

+1209874

;D

 

ψαξε λιγο στο φορουμ το θεμα εχει συζητηθει εκατονταδες φορες... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1209874

;D

 

ψαξε λιγο στο φορουμ το θεμα εχει συζητηθει εκατονταδες φορες... ;) 

Το έχω διαβάσει το ''τεράστιο'' θρέντ  :)  και δε διαφωνώ οτι με ένα 50άρη κάνεις απίστευτη δουλειά.Και εγώ με 50άρη είμαι και μπορώ να πώ οτι μου προσφέρει σχεδόν τα πάντα αλλά...η σύγκριση 5-15w με 150w για το συγκεκριμένο στυλ μουσικής έχω την εντύπωση πως είναι λίγο αμφιλεγόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να σου απαντησουν κιθαριστες πιο ειδικοι στο ειδος,προσωπικα η τελευταια φορα που ΑΚΟΥΣΑ hard rock ηταν το 1979..... ;D ενω δεν εχω παιξει ποτέ μου, ουτε καν  το Smoke on the Water.... ;D

 

παντως αυτος ο 25αρης

 

http://www.mesaboogie.com/demo/MiniRecto-TienL-700.html

 

μια χαρα σαπιλα βγανει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να σου απαντησουν κιθαριστες πιο ειδικοι στο ειδος,προσωπικα η τελευταια φορα που ΑΚΟΥΣΑ hard rock ηταν το 1979..... ;D ενω δεν εχω παιξει ποτέ μου, ουτε καν  το Smoke on the Water.... ;D

 

παντως αυτος ο 25αρης

 

http://www.mesaboogie.com/demo/MiniRecto-TienL-700.html

 

μια χαρα σαπιλα βγανει.... ;D

;D  ;D  ;D  ;D Το σχόλιο σου πάντως με τη χρονολογία μπορώ να πω πως με έκανε να νιώσω κάπως καλύτερα μιας και απο τότε που 30ρησα νιώθω λίγο ''περίεργα''  ;D  ;D  ;D  ;D

Ωραίος ο 25αρης recto αν και λίγο υπερτιμημένος θεωρώ στην τιμή (σκεπτόμενος οτι με 9 ευρώ λιγότερα πήρα πριν λίγο καιρό απο Ελλάδα (καινούργιο) τον rectoverb head.Νομίζω βέβαια οτι ο όγκος και το ''άπλωμα'' που ακούς σε έναν 4x12-25w head και σε έναν 4x12-150w head δε μπορεί να αποτυπωθεί ρεαλιστικά σε βίντεο.Ούτε εγώ όμως έχω την εμπειρία στο συγκεκριμένο είδος μουσικής για να πω με βεβαιότητα.Αν υπάρχει κάποιος πιο ''άγριος  :P'' ας μας δώσει τα φώτα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την αποψη μου μια και ειμαι ο deathμεταλοdowntune της παρεας ;D ;D ;D ;D

Δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλο head για να εχεις ογκο(αυτο που αναφερθηκε πριν για νεο ειδος μεταλ μουσικης)τΟ tip της υποθεσης ειναι η καμπινα και η κιθαρα..Για παραδειγμα εβαλα με ενα φιλο ο οποιος εχει εναν marshall class 5 (5 watt με rectifier λαμπα)σε μια 4χ12 extra large και εγινε κολαση..εαν εχεις και κιθαρα με mahogany body  ok..ειχα πολλα heads 100αρια

boogie,marshall,engl κτλ αλλα στο σπιτι δεν παιζουν!!!επαιζε με ενα laney cub 10 +suhr riot και ειχα εναν καλο ηχο..Την εχω πατησει και με attenuator..τσαμπα 500 ευρω..

Συμφωνω με τα λεγομενα του bloody_sunday..

Δεν παιζουν ολοι οι μεγαλοι ενισχυτες καλα οταν τους παιζεις χαμηλα,προσωπικα νομιζω οτι παιζουν σαν χαλασμενο σταθμο.Μπορεις να κανεις την δουλεια σου με εναν μικρο ενισχυτη και να τον παιζεις  σε ενταση οπου ξυπναει η λαμπα..κατι το οποιο δεν συμβανει με τα πολλα watt.

Φυσικα υπαρχουν και μεγαλοι ενισχυτες οι οποιοι παιζουν καλα χαμηλα οταν δεν χρησιμοποιεις το preamp του ενισχυτη.Δηλαδη παιζεις στο καθαρο καναλι με distortion πεταλι

(fender,boogie)

Επισης μεγαλο ρολο παιζουν τα ηχεια και τα λιτρα της καμπινας.

Παιζουν ρολο τα υλικα του ενισχυτη,εαν εχει transformers με 30 ευρω αστο...και ας ειναι και 100 watt.κτλ κτλ..

Για να μην μπερδεψω τον φιλο..

Υπαρχει 100αρης με 500 ευρω και 100αρης με 3000 ευρω..

Για να μπορεσει να παιξει σωστα θελεις τουλαχιστον καμπινα 100 + watt

Για να μπορεσουν να αποδοσουν σωστα οι λαμπες πρεπει να παιζεις 3 και πανω(πολυ δυσκολο για 100αρι στο σπιτι θα σε διωξουνε οι γειτονες)

εαν τον παρεις και τον παιζεις χαμηλα παρε ενα τρανζίστορ ενισχυτη ενα και το ιδιο..

Εαν εχεις χωρο και χωρις γειτονες παρε μεγαλο και θα βγαλεις γουστα!!

headroom-headroom-headroom

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάβατατζ Κωφίδη ;D, δεν μίλησα για τον Tiny Terror αλλά για τον Dark Terror ως ένα από τα πολλά παραδείγματα. Και βεβαίως εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις μια τέλεια "mini me" έκδοση ενός high gain τέρατος χωρίς συμβιβασμούς. Σε παραπέμπω πχ. στον Μini Rectifier. Αλλά αν μιλήσουμε για high gain ενισχυτές όταν κάποιος είναι περιορισμένος κυρίως στο σπίτι, σε αυτό λειτουργούν επίσης πολύ καλά και όλες οι υπόλοιπες λύσεις (modelling πολυεφφέ, preamps πάνω σε cab sims, software κλπ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν μιλήσουμε για high gain ενισχυτές όταν κάποιος είναι περιορισμένος κυρίως στο σπίτι, σε αυτό λειτουργούν επίσης πολύ καλά και όλες οι υπόλοιπες λύσεις (modelling πολυεφφέ, preamps πάνω σε cab sims, software κλπ)

+10000

Εγω δυστυχως δεν μπορω να παιξω σπιτι με τον dual και την 4χ12 >:( >:( >:(

τα εχω σε χωρο τον οποιο νοικιαζω και βγαζω γουστα ..σπιτι high gain και watt δεν πανε μαζι..

Στο σπιτι ampkit link και ολα καλα ;) ;) ;)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την αποψη μου μια και ειμαι ο deathμεταλοdowntune της παρεας ;D ;D ;D ;D

Δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλο head για να εχεις ογκο(αυτο που αναφερθηκε πριν για νεο ειδος μεταλ μουσικης)τΟ tip της υποθεσης ειναι η καμπινα και η κιθαρα..Για παραδειγμα εβαλα με ενα φιλο ο οποιος εχει εναν marshall class 5 (5 watt με rectifier λαμπα)σε μια 4χ12 extra large και εγινε κολαση..εαν εχεις και κιθαρα με mahogany body  ok..ειχα πολλα heads 100αρια

boogie,marshall,engl κτλ αλλα στο σπιτι δεν παιζουν!!!επαιζε με ενα laney cub 10 +suhr riot και ειχα εναν καλο ηχο..Την εχω πατησει και με attenuator..τσαμπα 500 ευρω..

Συμφωνω με τα λεγομενα του bloody_sunday..

Δεν παιζουν ολοι οι μεγαλοι ενισχυτες καλα οταν τους παιζεις χαμηλα,προσωπικα νομιζω οτι παιζουν σαν χαλασμενο σταθμο.Μπορεις να κανεις την δουλεια σου με εναν μικρο ενισχυτη και να τον παιζεις  σε ενταση οπου ξυπναει η λαμπα..κατι το οποιο δεν συμβανει με τα πολλα watt.

Φυσικα υπαρχουν και μεγαλοι ενισχυτες οι οποιοι παιζουν καλα χαμηλα οταν δεν χρησιμοποιεις το preamp του ενισχυτη.Δηλαδη παιζεις στο καθαρο καναλι με distortion πεταλι

(fender,boogie)

Επισης μεγαλο ρολο παιζουν τα ηχεια και τα λιτρα της καμπινας.

Παιζουν ρολο τα υλικα του ενισχυτη,εαν εχει transformers με 30 ευρω αστο...και ας ειναι και 100 watt.κτλ κτλ..

Για να μην μπερδεψω τον φιλο..

Υπαρχει 100αρης με 500 ευρω και 100αρης με 3000 ευρω..

Για να μπορεσει να παιξει σωστα θελεις τουλαχιστον καμπινα 100 + watt

Για να μπορεσουν να αποδοσουν σωστα οι λαμπες πρεπει να παιζεις 3 και πανω(πολυ δυσκολο για 100αρι στο σπιτι θα σε διωξουνε οι γειτονες)

εαν τον παρεις και τον παιζεις χαμηλα παρε ενα τρανζίστορ ενισχυτη ενα και το ιδιο..

Εαν εχεις χωρο και χωρις γειτονες παρε μεγαλο και θα βγαλεις γουστα!!

headroom-headroom-headroom

Τα παραπάνω watt δηλαδή ουσιαστκά τα πληρώνεις για τις extra ρυθμίσεις και το headroom στην περίπτωση που έχεις ήδη μεγάλη καμπίνα (μιας και η διαφορά στα db δε μεγαλώνει το ίδιο);Και αυτό δικιολογεί διαφορά τάξης τέτοιας;;;

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_triple_rectifer.htm

απο τέτοιας;;;

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mini_rectifier_twentyfive_top.htm

:o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάβατατζ Κωφίδη ;D, δεν μίλησα για τον Tiny Terror αλλά για τον Dark Terror ως ένα από τα πολλά παραδείγματα. Και βεβαίως εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις μια τέλεια "mini me" έκδοση ενός high gain τέρατος χωρίς συμβιβασμούς. Σε παραπέμπω πχ. στον Μini Rectifier. Αλλά αν μιλήσουμε για high gain ενισχυτές όταν κάποιος είναι περιορισμένος κυρίως στο σπίτι, σε αυτό λειτουργούν επίσης πολύ καλά και όλες οι υπόλοιπες λύσεις (modelling πολυεφφέ, preamps πάνω σε cab sims, software κλπ)

Το κατάλαβα ρε συ αλλά εγώ τόνισα το ηχητικό κομμάτι για την διαφορά watt κυρίως και μετά και στα υπόλοιπα φυσικά (που είπα για τις extra ρυθμίσεις).Και ο tiny και ο dark στην προκειμένη περιπτώση είναι στα 7/15w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω watt δηλαδή ουσιαστκά τα πληρώνεις για τις extra ρυθμίσεις και το headroom στην περίπτωση που έχεις ήδη μεγάλη καμπίνα (μιας και η διαφορά στα db δε μεγαλώνει το ίδιο);Και αυτό δικιο δικιολογεί διαφορά τάξης τέτοιας;;;

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_triple_rectifer.htm

απο τέτοιας;;;

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_mini_rectifier_twentyfive_top.htm

:o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

Σωστα...

Τα 100 watt απαιτουν πιο ακριβα υλικα και για αυτο ειναι πιο ακριβοι.Resistors,tranformers(εαν ειναι mercury)κτλ.

Παιζει ρολο και τι λαμπες φοραει.Μια el-34 κοστιζει 20-30 ευρω και μια kt88 50-70 ευρω.

Παιζει ρολο το σασι του ενισχυτη.Γενικα για μην πολυλογω..

Δεν πληρωνεις τα 100 watt αλλα τα υλικα που θα επιτρεψουν το ενισχυτη να παιξει σωστα τα εκατο watt.Μονο το τροφοδοτικι κοστιζει 400 και...

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου