Προς το περιεχόμενο

Γυμναστηριο πανω απο το στουντιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται παιδια,

 

Αντιμετωπιζω την εξης ανησυχια.  Εχω ενα μικρο στουντιο στο σπιτι. Ηχομονωση εχω κανει με γυψοσανιδες - κενο αερος - πετροβαμβακα και γυψοσανιδα. Το ιδιο εχω κανει και στο ταβανι. Για μια ησυχη περιοχη που μενω εχω πετυχει ικανοποιητικα ποσοστα ηχομειωσης.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι απο πανω μου ( οχι ακριβως βλ φοτο ) θα γινει γυμναστηριο.

 

Η οροφη ειναι απο τσιμεντο. Κατα ποσο θα με επηρεασουν οι κτυπογενεις θορυβοι απο πανω ( αλματα, μεγαλα βαρη κλπ ) και αν μπορω να κανω κατι για αυτο.

 

Ευχαριστω

Studio.thumb.png.f82d53dbd0bf847ecb19df2d33df1456.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισo λεπτο να ζεσταθει η γιαλινη σφαιρα.

 

Αφου ζεσταθει θα μας αναφερει, το πάχος και την ποιοτητα των υλικων που εχεις τοποθετησει, το παχος και την ποιότητα των υλικων που θα τοποθετησει το γυμναστηριο, στη συνεχεια θα κανει υπολογισμους και θα μας αναφερει αν τελικα θα ακους τους κτυπογενεις θορυβους, και ποσο θα σε ενοχλουν.

 

Simple as that

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για gym με φουσκωτους ... ψαχτο

Αν περιλαμβανει τμηματα aerobic ..... ας το μολις αρχισει να λειτουργει μπορει και να σ'αρεσει και να μη σε ενοχλει τιποτα  ;D

 

σορρυ για το τρολ

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοιχοι : Knauf γυψοσανιδα 20mm , κενο 10cm, πετροβαμβακας διπλος 40kg/40mm, Knauf γυψοσανιδα 20mm

 

Ταβανι: Knauf γυψοσανιδα 20mm , κενο 10cm, πετροβαμβακας μονος 40kg/40mm, Knauf γυψοσανιδα 20mm

 

Οσο αφορα το γυμναστηριο ακομη δεν εχω μιλησει με τον αρχιτεκτονα τους ακομα για να ξερω τα υλικα που θα χρσητιμοποιησουν.

 

Αν εχει aerobic,ξυλωσε τα ηχομονωτικα και βαλε διαφανη οροφη για να βλεπεις τα γκομενακια απο πανω  ;D

 

Ατυχησαμε δεν θα ειναι ακριβως απο πανω μου το γυμναστηριο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα :

Αν βρεις αρχιτεκτονα το πολυ πολυ να σου πει τι χρωμα θα εχουν οι κουρτινες .Ψαξε για μηχανικο αν υπαρχει ή καποιον εργοδηγο τυπου. Το πιθανοτερο βεβαια να μην ασχολουνται με τετοια πεζα θεματα . Καλη τυχη

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα :

Αν βρεις αρχιτεκτονα το πολυ πολυ να σου πει τι χρωμα θα εχουν οι κουρτινες .Ψαξε για μηχανικο αν υπαρχει ή καποιον εργοδηγο τυπου. Το πιθανοτερο βεβαια να μην ασχολουνται με τετοια πεζα θεματα . Καλη τυχη

 

Χαλαρά. ;)

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον εξειδικευμένο στην αρχιτεκτονική και ηχητική σχεδίαση ή πιο συγκεκριμένα στην ακουστική κτιριακών εφαρμογών.

Ειδικά αν μένεις Αθήνα,υπάρχουν άνθρωποι με το γνωστικό υπόβαθρο και την εμπειρία να σε βοηθήσουν.

 

Διάβασε αν θέλεις  αυτό:

 

http://library.tee.gr/digital/m2316/m2316_hatziastrou.pdf

 

και το παρακάτω είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο:

 

http://www.biblionet.gr/book/124023/%CE%95%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82,_%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82/%CE%91%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82

 

Υ.Γ.Δεν έχω καμία σχέση με το παραπάνω βιβλίο,ούτε επαγγέλομαι αντικείμενο σχετικό με  την αρχιτεκτονική και ηχητική σχεδίαση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου