Προς το περιεχόμενο

Guitar Amp ... Τσέπης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Roland micro cube τον εχω και δεν τον δινω σε κανενα!!!!χαχαχα

 

Εξομοιωσεις μουρλια που αναρωτιεσαι πως ακουγονται τοσο καλα sto 5αρακι ηχειακι.

Delay ή Reverb σε συνδυασμο με modulation effects.

Λειτουργει και με μπαταρίες.

Αν δεν θες να τον αγορασεις μην τον δοκιμασεις γιατι την πατησες. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ολως παραδοξως εχω ακουσει ή και ειχα σχεδον ολες τις προτασεις που εχουν γινει μεχρι στιγμης, θα κανω μια συνοψη με βαση τις δικες μου εμπειρειες.

 

 

Miniature amps: Οχι γενικα μικροι ενισχυτες αλλα πραγματικα μινιατουρες οπως ο Marshall MS-2, Vox AC-1, Fender Mini ToneMaster, Dano HoneyTone. Ειναι καθαρα gadget - δειχνουν cool και βγαζουν καποιο ηχο. Που συνηθως ακουγεται σαν πορδη. Αν θες κατι για εξασκηση, που δε θα σε κανει να μορφαζεις με καθε νοτα κοιτα αλλου.

 

Small amps: Mικροι ενισχυτες, οπως ο Οrange Micro Crush  (εχουμε ενα στο γραφειο για να σπαμε πλακα), Pignose, Roland Micro Cube, Yamaha THR5 αλλα και λαμπατοι τυπου Fender Greta, Champion 600 και η αντιγραφη του o Gretsch 5222. Αυτοι οι ενισχυτες κανουν για practice αλλα πασχουν απο ενα σημαντικο προβλημα: κανεις δουλεια αλλα ολοι τους ακουγονται πολυ boxxy, κυριως λογω του μικροσκοπικου τους μεγεθους και του speaker που φορανε. Με το παραμικρο αρχιζουν να περδονται. Ο μονος απο αυτη την κατηγορια (και κατα συνεπεια και απο τις υπολοιπες κατηγοριες που ανεφερα) που αφηνει αισθηση μεγαλυτερου ενισχυτη ειναι ο Roland Cube και μαλιστα με τεραστια διαφορα. Ο THR5 ερχεται κοντα. Και οι δυο δειχνουν ισως τσιμπημενοι για κατι τοσο μικρο αλλα χιλιες φορες ενα ενισχυτακι που πραγματικα θα ευχαριστηθεις για practice παρα ενα ακριβο gadget που δε θα σου κανει ορεξη να παιξεις.

Ruby Amp και τα ξαδερφια του: Εδω μπαινουμε σε DIY. Που δεν ειναι απαραιτητα κακη ιδεα, ειδικα αν εχεις την ορεξη και την πειρα να φτιαξεις ενα. Ο Ruby παιζει - δεν φτανει τον Cube αλλα ειδικα αν τον βαλεις σε ενα αξιοπρεπες κουτακι/speaker θα κανεις δουλεια. Και ειναι και τρομερα φτηνο και ευκολη DIY λυση. Ειχα παλαιοτερα ενα ελαφρως μεγαλυτερο ξαδεφρακι του που μου ειχε φτιαξει ο JAM (ισως οι παλιοι να ειχαν προλαβει τα CD Cake του). Παλι πολυ φτηνο με μπολικο mojo και ακουγοταν οπως μικροι τρανζιστορατοι σαν τον Micro Crush.

 

Headphone-based amps: Gadgetιες τυπου Vox Amplug (που μαλλον θα χρησιμοποιεις κατα κορον με ακουστικα) ή multi effects σαν το Pod. Εχουν το μειον οτι well, παιζεις με ακουστικα οποτε η αισθηση δεν ειναι ιδια. Απο την αλλη αν παρεις κατι σαν το Pod εχεις πολλους ηχους και εφε, αξιοπρεπεη αποτελεσμα με καλα ακουστικα και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και με το υπολοιπο rig σου ή για ηχογραφησεις. To Pod ειναι κλασσικη λυση και πολυ καλα λογια ακουω και για τα καινουρια μικρα Zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω καταρχην ολους οσους μπηκαν στον κοπο και απαντησαν .

Με βαση και το τελευταιο ποστ συνοψη του Odis13 απο οτι καταλαβα

δεν αξιζει να δωσεις λεφτα σ΄αυτην την κατηγορια πλην του Rolland Cube

εκτος αν ξερεις να κρατας καλυτερα το κολλητηρι απο την κιθαρα οποτε γινεσαι Ντιουιας.

Στην περιπτωση μου δεν κανω τιποτα απο τα δυο καλα

αλλα για το κολητηρι εχω ...βυσμα .

Μηπως να δω κατευθειαν την κατηγορια bedroom/rehearsal amp 

Στην κατηγορια Βedroom amp τι αξιζει ?

Η και εκει δεν αξιζει ?

Και τελικα συμφωνα με το συμπερασμα (μου)  της πρωτης κατηγοριας (pocket)

μηπως ειναι προτιμοτερo να παρω οτι βρω στο ευρος τιμης μεχρι 50 γιουρο -απο τις αγγελιες -

μιας και η χρηση του περιοριζεται για 3 φορες το χρονο για 30 μερες συνολικα

και καποια στιγμη να παω σε.............λαμπα ?  ;D

Στο τελος το χόντρυνα εε ?  :D

 

Σαμη  δεν εχει ηχειο ρε ο ντενεκες ?

Με αλμη ειναι η χωρις?  ;D

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σαμη  δεν εχει ηχειο ρε ο ντενεκες ?

Με αλμη ειναι η χωρις?  ;D

 

Εγώ πάντως εκτός απ το τενεκέ τελεμέ σε άλμη σε δίνω δωρεάν και το ταπεινό ΝΕΧΤ της δεκαετίας του 80 μπαταρίας και μαζί με μετασχηματιστή αν το θες ...................για τη δουλειά που το θες είναι τζετ και αν δε γουστάρεις ακουστικά του βάζεις τπτ ηχειάκια λαπτοπ και κοντράρεις άνετα το τενεκέ του τυριού ;D

Με τα ακουστικά πάντως δουλεύει όμορφα +του ότι έχει και επιλογή φαζ για να παίζεις DP  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι σε λαμπάτο, καλό θα ήταν να μην ρίξεις χρήματα τώρα σε κάτι τρανζιστοράτο που μπορεί να σου ακουστεί μάπα με όλη την έννοια.

Δες το παρακάτω λαμπάτο champ αντίγραφο στα 80ευρώ:

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-Tube-5-Combo-/art-GIT0013682-000

 

Βάλε τον σε καμιά ομαδική παραγγελιά από εδώ και γλυτώνεις μεταφορικά.

 

Τον είχα πάρει και το χρησιμοποιούσα χαλαρά για practice αρκετά χρόνια. Τα καθαρά του είναι μια χαρά καθώς είναι ο champ600 της fender με άλλο logo. Έχουν μέχρι και το ίδιο pcb μέσα αλλά και το ίδιο σχέδιο (schematic). Αλλάζουν μονο κάποια σημεία όπως το tone και το hi/low switch. Κατά τ΄άλλα είναι ένα champ με ήχο ό,τι πρέπει για tele και λάμπα.

 

Τα θετικά για τη χρήση που τον θέλεις είναι μπόλικα αλλά μπορεί να γίνει και πολύ σοβαρότερος ενισχυτής αν τον πειράξετε λίγο με το φίλο και βάλετε έξοδο για καμπίνα(εύκολο mod) ή άλλα κόλπα. Δέχεται εύκολα πείραγμα καο tweek.

Σε στοκ μορφή ακούγεται boxy και το μεγαφωνάκι δε λέει τίποτε σπουδαίο. Αν όμως το βάλεις σε 1Χ12" καμπίνα, κελαηδά και δέχεται και πετάλια OD.

 

Από άλλα ενισχυτάκια φορητά, απλά να πω ότι το MS-2/4 που έχω δεν αξίζει, μονο για την πλάκα της υπόθεσης.

Άλλα 2-10W ενισχυτάκια τρανζιστορ δε θα πρότεινα παρά μόνο τα modelling κι analog modelling γι' αυτούς που θέλουν να παιξουν τα πάντα χωρίς απαιτήσεις κι ιδιαιτερο ήχο. Ας πούμε, συμπαθητικός ήταν ο behringer gm108, απλά επειδή αντιγράφει tech21 ως ένα βαθμό: http://www.behringer.com/EN/Products/GM108.aspx

Ο microcube που είχα για μια περίοδο προσωπικά μου φάνηκε τρελό τζιτζίκι και boxy όσο δεν πάει... Hταν okay για λίγη καφριλα(death) σε μικρές εντάσεις και φάνηκε χρήσιμος μια φορά λόγω μπαταριών. Μετά δε συνέφερε ούτε η φάση με μπαταρία και τον έδωσα(δεν τον έπαιρνα ξανά). Για tele, δε νομίζω...

Υπάρχουν κι άλλα μοντέλα. Αφου όμως ανέφερες: λαμπάτο, mods(έστω με φίλο-βύσμα) και χρήση με tele σε κανάλι χωρίς πολλή βρώμα, τότε προτείνω να μην πετάξεις χρήματα απ το παράθυρο για τρανζίστορ την πλάκας, όπως έκανα κι εγώ παλιά. Μπορείς να πας για μικρό φορητό λαμπάτο που θα πάρεις και στο σπίτι μετά τις διακοπές για να το δουλέψεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εγω εχω βρει την υγεια μου με εναν pignose 7-100. συγκεκριμενα σε χαμηλες εντασεις παιρνει αψογα ενα tubescreamer πεταλι οπως και με to way huge red llama εχωαψογο αποτελεσμα. Παιξε και με το tone/volume της κιθαρας ωστε να εχεις καθαρο ηχο και αν βρισκεται και κανενα reverb πεταλι πετα το στην αλυσιδα.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εγω εχω βρει την υγεια μου με εναν pignose 7-100. συγκεκριμενα σε χαμηλες εντασεις παιρνει αψογα ενα tubescreamer πεταλι οπως και με to way huge red llama εχωαψογο αποτελεσμα. Παιξε και με το tone/volume της κιθαρας ωστε να εχεις καθαρο ηχο και αν βρισκεται και κανενα reverb πεταλι πετα το στην αλυσιδα.

 

To παλιό pignose με το Μ/Σ εξόδου είχα παίξει σε ένα φίλο. Ήταν πολύ συμπαθητικό ως ενισχυτάκι με αρκετά tube-like ήχο σε ένταση δωματίου. Είχα και ενα 10W pignose gorilla, σύγχρονο με 6,5" μεγάφωνο αλλά ήταν μάπα, το χάρησα μετά από λίγες μέρες. Το 7-100 πρέπει να είναι το καλύτερο ενισχυτάκι της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια thnx και παλι .

Το υποννουμενο το επιασα .

Η κολλητηρι η κανα μεγαλο της προκοπης .

Εεεε ?  ;D

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια thnx και παλι .

Το υποννουμενο το επιασα .

Η κολλητηρι η κανα μεγαλο της προκοπης .

Εεεε ?  ;D

 

Γιατί δε με ακούς ρε τραχανοπλαγιά? Αυτοί επαέ είναι ικανοί για 10 μέρες το χρόνο που πας να μαζέψεις τυρί στο χωριό να σε βάλουν να πάρεις και αγελάδα  ;D

Πάρε αυτό που σε δίνω και θα με θυμηθείς . Εξάλλου σε το δίνω σε φιλική τιμή ,όσο έχει ένας Messa Boogie λαμβάτος  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα "φιλικα" τα εχω ζησει και εχω καταργησει το καρνε επιταγων  ;D

Και επισης φοβαμαι μην κολλησω DPιτιδα .

Μεταδιδεται απο καρφι σε καρφι  ;D

Ασε που εχω γεμισει Μεσα ρε γμτη μου ,δεν εχω που να τους βαλω .

Εχω βγαλει 2 στο μπαλκονι - δεν εχω αλλο χωρο -

και τους εχει φαει το αγιαζι και το λιοπυρι .

Και το χειμωνα καλα , εχουν τριχα αντεχουν ,το καλοκαιρι ?  :D

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου