Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ FANTOM G


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιο βιντεο των DP ειδες Mac? ???

Για ψάξου...σου έκανα και σχόλιο και έβαλες φατσούλες ;D ;D (γιατί δεν είχες τι να πείς)....ΚΑΡΓΑ Mac λέμε... ;D ;D

 

ΥΓ...μήπως δείς τους DP τώρα με άλλο μάτι...και γλυτώσουμε ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί δεν είχες τι να πείς...

Καλο...mock.gif

 

Ελα τωρα πες μας ποιο βιντεο εννοεις γιατι το τραβηξαμε πολυ και ειμαστε σε ξενο ποστ και αντι να μιλαμε για σοβαρα Θεματα (synths) μιλαμε για Mac.waiting.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ MAC(ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ)ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ?Η ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΩ?ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ ΜΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Η ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΤΕΛΑΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ MAC

pmpl.gif

Τα ειπες ολα.... ;D ;D

Στο θεμα μας τωρα, κοιτα στο manual να δεις τον τροπο που μπορεις να βρεις τι version ειναι το OS του synth σου και μετα τσεκαρε ποια ειναι η τελευταια version στο site της Roland.

Ή απλα περιμενεις να σου απαντησει ο Roland Expert του ΝΟΙΖ, o Mr Χναρακης. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ MAC(ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ)ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ?Η ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΩ?ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΙΑ ΜΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Η ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΤΕΛΑΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ?

 

1. Ανοίγεις το όργανο. Πατάς Menu-> F2 (System) -> F4 (Info). Πάνω από τη φωτογραφία του Fantom-G σου λέει με κόκκινα γράμματα: "System version 1.xx". Τσέκαρε αν έχεις την 1.50.

2. Αν ΔΕΝ έχεις την τελευταία έκδοση, θα πρέπει να την εγκαταστήσεις. Για να το κάνεις αυτό, χρειάζεσαι ένα USB στικάκι.

3. Πριν να αναβαθμίσεις, ΠΑΡΕ BACKUP των δεδομένων σου από το όργανο, γιατί με την αναβάθμιση θα σβηστούν τα πάντα. Φαντάζομαι ξέρεις πώς να παίρνεις backup του εσωτερικού project. Αν όχι, πες μου να σου θυμίσω πώς γίνεται.

4. Μετά το backup, κάνε ένα factory reset στο όργανο, ώστε να γίνει πιο ομαλά η διαδικασία της αναβάθμισης. Αυτό γίνεται πατώντας Menu και μετά το εικονίδιο "Factory reset".

5. Όταν είσαι έτοιμος από backup και factory reset, βρίσκεις ένα USB στικάκι που δε χρησιμοποιείς και το φορμάρεις ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ Fantom-G. Αυτό γίνεται πατώντας Menu και μετά στη νέα σελίδα που θα σου βγάλει, το εικονίδιο "Format USB memory". Μετά το φορμάρισμα, βγάλε το στικάκι από το Fantom-G και σύνδεσέ το στον υπολογιστή σου. Εκεί βάλε εκεί μέσα τα αρχεία της αναβάθμισης από τη Roland.

6. Την αναβάθμιση την κατεβάζεις από -> ΕΔΩ <-. Βασικά είναι δύο αρχεία .bin. Ξεζιπάρεις το αρχείο .zip στον υπολογιστή σου, παίρνεις τα αρχεία .bin και τα ρίχνεις στο στικάκι. Χύμα στο root, όχι σε κάποιο φάκελο.

7. Κλείνεις το Fantom-G, αποσυνδέεις το στικάκι από τον υπολογιστή και το συνδέεις στο Fantom-G το οποίο πρέπει να είναι κλειστό. Ανοίγεις το Fantom-G με το στικάκι συνδεδεμένο και αρχίζει η διαδικασία αναβάθμισης. Μετά από λίγο, μόλις δεις να γράφει στην οθόνη "Completed!", είσαι έτοιμος. Μπορείς να κλείσεις με ασφάλεια το Fantom-G και να αποσυνδέσεις το στικάκι.

8. Μετά την αναβάθμιση, περνάς ξανά τα δεδομένα από το backup ξανά στο όργανο.

9. Enjoy your updated Fantom-G. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10. Έχε υπόψη σου ότι σε κάθε firmware upgrade υπάρχει η μικρή αλλά υπαρκτή περίπτωση να γίνει στοπ για πόρτες το μηχάνημά σου.

 

(Ο cyclops σου τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά, απλά έχε υπόψη σου αυτό το ζήτημα, και ειδικά μην κλεισεις το ρεύμα πριν τελειώσει η όλη διαδικασία.)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10. Έχε υπόψη σου ότι σε κάθε firmware upgrade υπάρχει η μικρή αλλά υπαρκτή περίπτωση να γίνει στοπ για πόρτες το μηχάνημά σου.

 

(Ο cyclops σου τα λέει πολύ ωραία και αναλυτικά, απλά έχε υπόψη σου αυτό το ζήτημα, και ειδικά μην κλεισεις το ρεύμα πριν τελειώσει η όλη διαδικασία.)

 

 

 

 

Ναι, φυσικά. Απλά παρέλειψα να αναφέρω ότι ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΛΟΓΩ δεν πρέπει να κλείσει το ρεύμα κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα UPS για τα σύνθια μου. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τουλάχιστον για τα 3-4 λεπτά που διαρκεί η όλη διαδικασία της αναβάθμισης, ας μην υπάρχουν σε λειτουργία στο σπίτι ή στο στούντιο άλλες ενεργοβόρες ή προβληματικές συσκευές, just in case. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thank you cyclops & manosx  :)

 

@ giotis1988

Αν είσαι κοντά σε Αθήνα - Πάτρα - Θεσσαλονίκη, μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις email για να κλείσεις ένα ραντεβού. Να πας μιά βόλτα από εκεί να σου κάνουν την όποια αναβάθμιση με δική τους ευθύνη. Διαφορετικά ότι σου είπαν πιό πάνω τα παιδιά με δική σου ευθύνη. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις κάνει backup τυχόν δικούς σου ήχους - τραγούδια κλπ έχεις μέσα στη μνήμη του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου