Προς το περιεχόμενο

Απορία για shimming και κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα ξεκίνησα να μελετάω σετάπ και έπεσα στα βαθιά. Συγκεκριμένα δοκίμασα shimming στο λαιμό της τέλε μου. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά (τύχη του πρωτάρη).

 

Στην κιθάρα αυτή, ένα εξαιρετικό όργανο, δυσκολευόμουν να κατεβάσω το action (ήταν αντικειμενικά πολύ ψηλά). Επίσης ήταν ιδιαίτερα σκληρή. Υποψιαζόμουν ότι θέλει shimming και όντως, αφού το έκανα, το action κατέβηκε και η κιθάρα παίζει βούτυρο με 11άρες. Ο ήχος μπασάρισε ένα κλικ (ή ψυχοακουστικά το αντιλαμβάνομαι έτσι) και απέκτησε definition (για αυτό είμαι 100% σίγουρος). Ακούω όλες τις χορδές ακόμη και με 10 κιλά διστόρτιο.

 

Το παράδοξο είναι ότι έτσι εύκολη και άψογα στημένη ήταν η κιθάρα όταν την αγόρασα πριν από δύο χρόνια. Στην κιθάρα δεν έγινε ποτέ σετάπ έκτοτε. Τώρα, για να έχω πάλι ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα (όχι ψηλό action, μαλακές χορδές κλπ) χρειάστηκε να κάνω shimming.

 

Οι απορίες μου είναι:

-Τι μπορεί να αλλάξει στο ίδιο ακριβώς όργανο, με ακριβώς το ίδιο σετάπ, ώστε μέσα σε δύο χρόνια να χρειάζεται μια τόσο σημαντική παρέμβαση όπως το shimming για να παίζει καλά;

 

-Η κιθάρα έχει micro tilt. Υπάρχει περίπτωση αυτό να ξεβιδώθηκε με τον καιρό χωρίς να γίνει αντιληπτό και χωρίς να φανούν χαλαρές οι βίδες;

 

-Βιδώνοντας το λαιμό μετά το shimming, εφάρμοσα μια ιντερνετική συμβουλή: μόλις μια βίδα μου φαινόταν ότι πάει να τερματίσει, έδινα 3-4 μικρά σφιξίματα. Κάποια ένσταση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον δεν βαρεθεί να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η κιθαρα ειχε χαμηλο action στην αρχη, ειναι πολυ πιθανο απλα να επρεπε να σφιξεις το truss rod. Απο την αλλη, δεν ειχα ποτε οργανο με micro-tilt, μπορει οντως και να αλλαξε γωνια μονο του με τον καιρο (αν και μου φαινεται ψιλοαπιθανο). Τωρα σχετικα με το shimming, εχω κανει μονος μου σε δυο κιθαρες και τα αποτελεσματα ηταν το ιδιο ικανοποιητικα με τα δικα σου (περα απο το ηχητικο το οποιο εγω δεν εντοπισα). Ειναι στανταρ πρακτικη και μαλλον ακινδυνη, αν και ΚΑΠΟΥ λενε οτι μπορει να οδηγησει σε παραμορφωσεις των κσυλων του μπρατσου εκει κοντα στο neck joint (rising tongue effect κτλ). Εγω παντως εδω και 2-3 χρονια δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο.

 

Υ.Γ. Οταν λεμε shimming, το υλικο εφαρμοζει κατω απο τις 2 βιδες που ειναι κοντινοτερα στο bridge, και οχι κατα μηκος ολου του neck joint, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απέκτησε definition (για αυτό είμαι 100% σίγουρος).

 

Λογικο ειναι αν πριν τα σελακια ηταν χαμηλοτερα,οσο μεγαλυτερη γωνια κανουν με τις τρυπες απο τις οποιες βγαινουν οι χορδες τοσο πιο twangy & defined ειναι ο ηχος και φυσικα εχεις και λιγοτερα τριξιματα.

 

 

 

Οταν λεμε shimming, το υλικο εφαρμοζει κατω απο τις 2 βιδες που ειναι κοντινοτερα στο bridge, και οχι κατα μηκος ολου του neck joint, ετσι?

 

και τα δυο μπορει να γινουν και τα δυο shimming ειναι.

 

Η κιθάρα έχει micro tilt. Υπάρχει περίπτωση αυτό να ξεβιδώθηκε με τον καιρό χωρίς να γίνει αντιληπτό και χωρίς να φανούν χαλαρές οι βίδες;

 

μπορει,στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα τα micro tilt για να αυξησω τη γωνια του μπρατσου και οχι shimming,αφου εχεις αυτη την πολυτελεια γιατι να μη τη χρησιμοποιήσεις?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα τα micro tilt για να αυξησω τη γωνια του μπρατσου και οχι shimming,αφου εχεις αυτη την πολυτελεια γιατι να μη τη χρησιμοποιήσεις?

 

...ακριβώς!

 

Το Micro-tilt ουσιαστικά είναι Shimming (...χωρίς shim).  ;D

 

Πιθανολογώ οτι με τον καιρό "λασκάρισε" η βίδα του ΜΤ (γιατί ίσως δεν είχε ασφαλίσει καλά) και η γωνία άλλαξε.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ!

 

Στη βέργα έγιναν διάφορες προσεκτικές απόπειρες ρύθμισης αλλά το action παρέμενε πολύ ψηλά. Έτσι κατέφυγα στο shimming, με μια λωρίδα από πλαστική καρτούλα λεπτότερη από πιστωτική, στις βίδες γέφυρα μεριά.

 

Όσον αφορά το microtilt δεν το αναγνώρισα λόγω απειρίας! Έψαχνα για κάτι ρυθμιζόμενο στο λαιμό, ενώ, από όσο κατάλαβα μετά, η υποδοχή του άλεν είναι στο pocket (όπου δεν κοίταξα)!

 

Το θέμα είναι: αφού η κιθάρα "ήρθε" πλέον, και εγώ από την άλλη δεν είμαι ο Dan Erlewine, αξίζει να ψάχνω να πετύχω την ίδια ρύθμιση με το micro tilt; Έχει διαφορά, ηχητικά και μηχανολογικά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αιτία του ψηλού action είναι ότι η κιθάρα όταν βγήκε από το εργοστάσιο φόραγε καβαλάρη (nut) με εγκοπές για εννιαρες χορδές.

Όταν μετά από κάποιο καιρό πήρες την απόφαση να βάλεις 11αρες έπρεπε η να αλλάξεις το nut η να μεγαλώσεις τις εγκοπές τόσο ώστε οι  χορδές σου να  θηλυκώνουν μέσα σε αυτό, κάτι που δεν έκανες?

Το  αποτέλεσμα  της προσπέλασης αυτού του βήματος έκανε αδύνατη την ρύθμιση του action.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αιτία του ψηλού action είναι ότι η κιθάρα όταν βγήκε από το εργοστάσιο φόραγε καβαλάρη (nut) με εγκοπές για εννιαρες χορδές.

Όταν μετά από κάποιο καιρό πήρες την απόφαση να βάλεις 11αρες έπρεπε η να αλλάξεις το nut η να μεγαλώσεις τις εγκοπές τόσο ώστε οι  χορδές σου να  θηλυκώνουν μέσα σε αυτό, κάτι που δεν έκανες?

Το  αποτέλεσμα  της προσπέλασης αυτού του βήματος έκανε αδύνατη την ρύθμιση του action.

 

Την κιθάρα την πήρα προ περίπου δυο ετών σεταρισμένη για 11άρες, και μάλιστα το σετάπ ήταν εξαιρετικό. Από τότε δεν την πείραξα.

 

Σταδιακά μεταλλάχτηκε το action χωρίς να το καταλάβω, προφανώς γιατί τη συνήθιζα και γιατί έχω κολλήσει με τη jm μου που καταλαμβάνει το 80% του χρόνου μου  ;D , από ηλεκτρικές τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι...σιγά σιγά μετά το honey moon αρχίζουν και...αφρατεύουν  ;D και μετά από κανα δυο χρόνια λες "μα καλά, πότε πρόλαβε;"  ;D

 

Με την πενιχρή εμπειρία μου υποθέτω ότι με 2 χρόνια διαστολή-συστολή λόγω θερμοκρασιών περιβάλλοντος (όπως γίνεται σε όλα άλλωστε) "χάθηκε" η καλή εφαρμογή του μπράτσου με το σώμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου