Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μεγαφωνου σε fender deluxe reverb reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε καποια προταση;εχω ακουσει καποια βιντεακια στο youtube  με vintage 30  που χρησιμοποιω κι εγω πολυ συχνα και ακουγοταν πολυ καλο.το δοκιμασα και σπιτι αλλα με closed cab και ηταν πολυ καλυτερο απ το στοκ.γενικα παιζω χαμηλα στο 2 και ακουει καλα το v30.

 

Τι αλλο θα προτεινατε; παλιοτερα ειχα δοκιμασει σε εναν koch ,twin reverb ,vox hw το electrovoice evl αλλα σαν v30 δεν μου ακουγεται κανενα.γεματος ηχος που δεν ξυριζει ειδικα οταν βρωμιζεις με πεταλακια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφου εχεις βρει το μεγαφωνο που αρεσει σε ΕΣΕΝΑ τι μας ρωτας? ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να δω τι δεν παει καλα με μενα και τ αυτια μου που τ ακουω ολα διαφορετικα απ τα  παραδοσιακα δεδομενα...αδικος κοπος παντως γιατι τον ελυσα τον φεντερ και δυστυχως θα χρειαστει και το grill cloth να λυθει γιατι πρεπει να βγουν καποιες βιδες οποτε.....χαιρετισματα τρελο παιδεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βγει το grillcloth!  ::)

 

Ξεβιδώνεις τα παξιμάδια που "κρατάνε" το μεγάφωνο και το βγάζεις, βάζεις το καινούργιο, σφίγγεις καλά τα παξιμάδια και έτοιμος.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ελυσα τον φεντερ και δυστυχως θα χρειαστει και το grill cloth να λυθει γιατι πρεπει να βγουν καποιες βιδες οποτε.....χαιρετισματα τρελο παιδεμα....

 

Αν είχες κάνει ένα γκουγκλάρισμα πριν τον ανοίξεις, θα είχες δει ότι προκειμένου να αλλάξεις μεγάφωνο στους Deluxe Reverb RI, βγάζεις μόνο το grill χωρίς να τον λύσεις από πίσω.

 

Δε στη λέω. Απλώς το γράφω πληροφοριακά για όποιον θέλει να το επιχειρήσει μόνος του στον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει γιατι οι βιδες ειναι 8 και το v30 εχει 4 τρυπες.αρα4 βιδες πρεπει να βγουν απο μπροστα.

Γκαντεμιά!  ;D

 

Δεν χρειάζεται να βγάλεις τις 4 βίδες από την καμπίνα, αν σου αρέσει πολύ το Vintage 30 μπορείς να ανοίξεις τις υπόλοιπες 4 τρύπες στο μεγάφωνο, είναι το πιο εύκολο και όχι τραγικά δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μετα κοπων και βασανων τα καταφερα...αλλα το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε...δεν μου αρεσε το V30 σε open cabinet....παρ ολ αυτα σε εναν cornford ανοιχτο που ειχα επαιζε αψογα...ελπιζω να μην φταει το οτι ειμαι σε safe mismatch mode...ο ενισχυτης δινει 8Ohm και το v30 ειναι 16ohm

 

any suggestions?jensen?eminence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

any suggestions?jensen?eminence?

 

Προσωπικώς έχω αλλάξει το stock του DRRI μου με το Cannabis Rex της eminence. Κλασσική επιλογή για fender ενισχυτές. Μην περιμένεις και καμιά τρελή διαφορά στον ήχο πάντως. Μεγαλύτερη άκουσα όταν άλλαξα τις stock λάμπες με JJ.

 

Αν θες να προσεγγίσεις ήχο SRV πάντως (το υπέθεσα από τα βίντεο που παρέθεσες), άσε τα μεγάφωνα ήσυχα. Δεν είναι εκεί το ζουμί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου