Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μεγαφωνου σε fender deluxe reverb reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να προσεγγίσεις ήχο SRV πάντως (το υπέθεσα από τα βίντεο που παρέθεσες), άσε τα μεγάφωνα ήσυχα. Δεν είναι εκεί το ζουμί.

 

δυστυχως ΗΤΑΝ...χωρις Electro Voice ή καποιο παρομοιο high wattage speaker  με cast frame δυσκολα θα βγαλεις τετοιο ηχο.

 

βεβαια και το στοκ μεγαφωνο του DRRI κτηνος ειναι....αν και τα εχει τα πριμακια του

 

δοκιμασε το κλασσικο TONKER ,οπου και να το βαλεις καλα ακουγεται και ειναι και 150 βαττ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχως ΗΤΑΝ...χωρις Electro Voice ή καποιο παρομοιο high wattage speaker   με cast frame δυσκολα θα βγαλεις τετοιο ηχο.

 

Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις περισσότερο. Η δική μου παρατήρηση είχε να κάνει με το γεγονός ότι το μεγάφωνο είναι μάλλον το τελευταίο που θα κοιτούσα αφού θα είχα ξεμπερδέψει με κιθάρα, μαγνήτες, ενισχυτή, πετάλια, χορδές κλπ. αλλά και προενίσχυση, μικρόφωνα και τοποθέτηση σε περίπτωση που θα ήθελα να γράψω τον ήχο μου.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λεω εγω... ;D...ο τεχνικος του τα λεει... ;D

 

Ο SRV ηθελε εναν πολυ ΔΥΝΑΤΟ και πολυ ΚΑΘΑΡΟ ηχο και μονο ενα "flat eq response" speaker σαν τα EV μπορουσε να το δωσει.  

 

"We used four pedals: a CryBaby wah-wah, an Ibanez Tube Screamer, an Octavia and a Dallas Arbitar Fuzz Face. Amp-wise, there were so many combinations we went through. When I first started working with him, it was a Dumble Steel String Singer and a 200-watt Marshall head, and each one of those amps was playing through EV-loaded Dumble 4 x 12 cabinets - one was angled and one was flat.

 

"We also had two black-face, EV-loaded Super Reverbs. In addition, we used an EV-loaded Fender Vibroverb, and it powered the Fender Vibratone Leslie speaker.

 

"Stevie liked a clean sound. He really didn't turn everything up until the last song. But in the meantime, throughout the show, it was a clean, beautiful sound, with a little reverb to make it wet. The way he had it configured was so that everything acted like one big gigantic speaker. The Dumble was powerful and clean, and he liked that; the Marshall was big and warm; and then the Fenders delivered true, clean hi-fidelity sounds. They all sounded great together. It was beautiful, just gorgeous."

 

Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις περισσότερο. Η δική μου παρατήρηση είχε να κάνει με το γεγονός ότι το μεγάφωνο είναι μάλλον το τελευταίο που θα κοιτούσα αφού θα είχα ξεμπερδέψει με κιθάρα, μαγνήτες, ενισχυτή, πετάλια, χορδές κλπ. αλλά και προενίσχυση, μικρόφωνα και τοποθέτηση σε περίπτωση που θα ήθελα να γράψω τον ήχο μου.

 

κοιτα στις ΕΝΤΑΣΕΙΣ που παιζουμε ΕΜΕΙΣ οντως το μεγαφωνο δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο (στο "2" με  "3" κακα τα ψεμματα λιγα μεγαφωνα εχουν σοβαρο προβλημα ..αποδοσης τιου ηχου) αν ομως καποιος παιζει ΠΟΛΥ δυνατα τοτε το μεγαφωνο αποκτα μεγαλυτερο ρολο...αναλογα με το αν θελει καποιος να παραμορφωνει ή να μενει καθαρο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μετα απο αρκετη ωρα παιξιματος εβγαλα πολυ καλο ηχο...κοντα σε srv τα μπασα μεγαλωσαν χαμηλωσα το treble που το ειχα τερμα με το μαμισιο και ειναι σουπερ.ειδικα με βρωμοπεταλα φυσαει το v30.δοκιμασα και τον αγαπημενο μου μαρκο στην  open cabinet  του deluxe και φυσαει κι αυτος..αλλα αυτη την φεντεριλα δεν την εχει αν και καταπληκτικο καθαρο καναλι αλλα του λειπει η βιντατζιλα.οντως ο φεντερ κραταει τον χαρακτηρα του και με τα πεταλια πραγμα που πολλους τους χαλαει αλλα εγω γουσταρω απιστευτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μετα απο αρκετη ωρα παιξιματος εβγαλα πολυ καλο ηχο...κοντα σε srv τα μπασα μεγαλωσαν χαμηλωσα το treble που το ειχα τερμα με το μαμισιο και ειναι σουπερ.ειδικα με βρωμοπεταλα φυσαει το v30.δοκιμασα και τον αγαπημενο μου μαρκο στην  open cabinet  του deluxe και φυσαει κι αυτος..αλλα αυτη την φεντεριλα δεν την εχει αν και καταπληκτικο καθαρο καναλι αλλα του λειπει η βιντατζιλα.οντως ο φεντερ κραταει τον χαρακτηρα του και με τα πεταλια πραγμα που πολλους τους χαλαει αλλα εγω γουσταρω απιστευτα.

 

 

 

Παρότι  εχει το ονόμα το vintage 30 ειναι ουσιαστικά ενα από τα πιο συγχρονα ηχεία (δεκαετία 80), μηπως πρεπει να δοκιμάσεις ένα τυπου jensen ηχείο (η  weber που κανει τα πάντα). Ασε που το jensen ειναι στα 95db και το vintage 30 100db , αρα θα ανοιγεις και τον ενισχυτή περισσοτερο  ;D

 

παντως επειδη τα ηχεια ειναι τα τελευταία στην αλυσίδα ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό εχουν τεραστια σημασία...μα εχουν πει ψεμματα ότι ταχα στα ηλεκτρικά οργανα μπορείς να ρυθμίζεις την ενταση απο bedroom level μεχρι σταδιο. Υπάρχει μια γονιμη περιοχή που ολά δουλευουν και συνεργαζονται σωστά, εξω απο αυτή τα πραγματα καλά ειναι αλλά λειπει το κατι παραπάνω (βαλε μια τρομπέτα να παιξει χαμηλά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O DRRI ηδη φοραει Jensen μεγαφωνο απο τη μανα του

 

http://www.jensentone.com/speaker/c12k

 

εχει βεβαια υψηλοτερη ευαισθησια απο τα low wattage Jensen αλλα μετα απο.....30 τουλαχιστον.. ;D ;D :o...blackface & silverface Fenders που εχουν περασει απο τα χερια μου δεν θα συνιστουσα χαμηλης ευαισθησιας μεγαφωνο σε αυτο το κυκλωμα,δεν του ταιριαζει ιδιαιτερα μια και ο παικτης δεν κερδιζει κατι ιδιαιτερο "ανοιγοντας" τους υπερβολικα ενω χανει και την κλασσικη του "ζωντανια".

 

βεβαια ο καθενας εχει τα γουστα του και μπορει να επιλεξει οτι μεγαφωνο (και ΟΧΙ ηχειο... ;D...)  θελει,προσωπικα σε blackface & silverface Fenders προτιμω ,αν η... μεση το επιτρεπει, μεγαφωνα τυπου EV,JBL (εξαιρετικο ειναι το Eminence Commonwealth & Eminence Delta Pro αν δεν υπαρχουν φραγκα για τα original)  ,και δευτερη επιλογη μου ειναι καποιο hemp cone μεγαφωνο τυπου Cannabis Rex ή ακομα καλυτερα αν υπαρχει χρημα Tone Tubby.  

 

τα V30 σε ανοικτες καμπινες ποτε δεν μου αρεσαν ,ο μονος combo στον οποιο παιζουν εκπληκτικα ειναι ο Rivera Quianna αλλα εκει ειναι back loaded και η καμπινα ειναι σχετικα κλειστη για combo.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που μου κανει εντυπωση στον Deluxe ειναι ότι εχει stock το C12Κ (100Wt) ενω π.χ. ο Twin εχει 2 τετοια jensen. Υποτιθεται ότι ο Twin ειναι ο καθαρότερος fender και τα ηχεία του εχουν διπλασια Watt, ενω στον Deluxe ειναι τριπλασια(πεσς οτι βγαζει 30Wt o Deluxe). Δεν ειναι καπως υπερβοική επιλογή, ο Deluxe το οδηγεί το C12K? Παράδοξο διοτι η Jensen βγάζει το C12N (50Wt), αυτό δεν θα ταιριαζε καλύτερα? (ασε που θα ηταν καλυτερο και για τη μέση...)

Το cannabis rex στον Deluxe παραμορφώνει καθόλου η μένει καθαρό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καπως υπερβοική επιλογή, ο Deluxe το οδηγεί το C12K?

 

οχι δεν ειναι,μια χαρα μπορει να οδηγηθει ενα μεγαφωνο 100 βαττ ακομα και απο ενισχυτη 5 βαττ,παλαιοτερα ,στα πρωτα RI,εβαζαν ενα ψιλοχαλια 40w   Eminence...και δεν επαιζε και τοσο καλα.

 

Το cannabis rex στον Deluxe παραμορφώνει καθόλου η μένει καθαρό ?

 

Ειναι φοβερα ΚΑΘΑΡΟ μεγαφωνο το CR.Στις..εκκωφαντικες εντασεις που βρωμιζει ο DRRI (πανω απο το 5) απλα μεταφερει τη βρωμα της τελικης ενισχυσης.

 

Παντως και τα παλια τα χρονια τα καλα  ;D  η Fender εβαζε JBL speakers (με υψηλο wattage) στις ακριβες εκδοσεις των ενισχυτων της,καποιοι μαλιστα ειχαν και εξτρα JBL logo στη γρυλια για να το...δειχνουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το v30 δινει περισσοτερο μπασο και treble....οπως ειπα με το jensen το εβαζα στο τερμα.επισης ενα πολυ σημαντικο κομματι για μενα ειναι η παραμορφωση που με το v30  ειναι πολυ διαφορετικη πολυ πιο γεματη.δεν ξυριζει τοσο και δεν ειναι τοσο αναιμικη οσο με τα παραπανω μεγαφωνα που αναφερετε.ακομα θυμαμαι εναν koch studiotone που ειχα ποσο διαφορετικος ηταν στο βρωμικο με το evl και το v30.

Παντως και οι supersonic φορανε v30...ποιος ξερει πως το σκεφτηκαν στην φεντερ.

 

και μην ξεχναμε οτι παιζω σε σπιτι με ενταση στο 3.περι ορεξεως....απλα κουβεντα κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου