Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο ρολος του μπασου στο συγκροτημα?


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα αυτά αλλά θα μου πείτε τελικά το 12χορδο μπάσο του Levin τι είναι κιθάρα ή synth γιατί όταν παίζει παίζει συγχρόνως και με τα 2 χέρια χωρίς να φαίνεται ότι χτυπάει τις χορδές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά ο διαχωρισμός είναι λίγο λεπτός.Με την πένα πετυχαίνεις ήχους που δεν μπορείς με δάχτυλα.Απο την άλλη με δάχτυλα είσαι πιο ευέλικτος τεχνικά.Αν ένας μπασίστας διάλεξε τον έναν ή τον άλλο τρόπο και είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μαγκιά του.

 

Σωστος...........χωρις να θελω να αποπροσανατολισω την κουβεντα...το ιδιο συμβαινει και με την κιθαρα....

Καποτε νομιζα οτι παιζονταν μονο με πενα...οταν το χερι μου καταστραφηκε και ανακαλυψα τα δαχτυλα....μπορω να πω οτι ανοιξαν νεοι οριζοντες.....και προσεγγισεις...που απλα το συμβατικο παιξιμο της πενας περιοριζε...

Πως να το κανουμε............ειναι καλυτερες 5 πενες στο δεξι.... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αποψεις ειναι αυτες,ο καθενας ως γνωστον απο μας,εχει κι απο μια!

Δεν ειμαι κολλημενος και το ειπα και πριν,πως μπορει καποια στιγμη να αλλαξω γνωμη.Οπως παλιοτερα ελεγα πως το σλαπ ειναι "ποζεροτεχνικη"...

Για την ωρα οσους παιζουν με πενα απλα δεν τους αποδεχομαι και τους εχω για ασχετους,τι να κανουμε?Ολοι εχουμε ψεγαδια :lol: ...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε γνώμη σου ναι, αλλά το να χαρακτηρίζεις κάποιον άσχετο μπασίστα επειδή παίζει με πένα σημαίνει ότι είσαι ανήμεροτος και κολλημένος!

 

Και μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά για τον Jaco, εκτώς από το ότι ήταν ξεχωριστός μπασίστας και ήταν και από τους πρώτους που έπαιζε με delay, στα τελευταία του έπαιζε και με πένα!

 

Κάτσε να βρώ το videάκι να το ανεβάσω στο youtube και να σου ανατρέψω τη κοσμοθεωρία...

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Η ηλεκτρικη κιθάρα παιζεται μόνο με πένα! Πάει και τελείωσε. Και έχω και άποδείξεις για αυτό!

 

http://www.youtube.com/watch?v=BqmS72_PHko&mode=related&search=

 

Β)Ο Roger Waters είναι από τους πρώτους ήχους μπάσου που μου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι το όργανο. (όχι οτι δεν είναι κορυφαίος τεχνήτης, ποιητής, συνθέτης και ψυχάκιας) Το μπάσο, η κιθάρα και οτιδήποτε είναι ήχοι! Το παν είναι να βαράς μία νότα, μια συγχορδία και να γουστάρεις. Μετά να βρείς την επόμενη που θα πρέπει να ακουστεί και τελευταίο η τεχνική με την οποία θα ακουστεί

 

Γ) Ο jack bruce πένας ήτανε η δαχτυλάκιας; Δεν μπορω να ξεχωρίσω. Θέλω τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Η ηλεκτρικη κιθάρα παιζεται μόνο με πένα! Πάει και τελείωσε. Και έχω και άποδείξεις για αυτό! ....

καλό και αυτό πές το στον Knopfel και στον Beck. LOL

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) Η ηλεκτρικη κιθάρα παιζεται μόνο με πένα! Πάει και τελείωσε. Και έχω και άποδείξεις για αυτό!

 

http://www.youtube.com/watch?v=BqmS72_PHko&mode=related&search=

 

 

Τι αποδικνύει το video ακριβώς;;Γιατί εγώ είδα έναν Beck να διδάσκει κιθάρα.

(Προς Θεού δεν είμαι ειρωνικός)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου