Προς το περιεχόμενο

Μήπως χρειάζομαι sequencer/rythm machine?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω και απολαμβάνω σε άριστη κατάσταση ένα vintage synth, πολύ καλό σε αίσθηση κλαβιέ [Alesis QS 8]!   :)

http://www.vintagesynth.com/misc/qs8.php

 

Δεν υποστηρίζει εγγραφή ή ρυθμούς παραμόνο presets, αν και έχει 2 port expandable using PCMCIA cards.

 

Αναρωτιέμαι:   ???

 

Με ένα sequencer/rythm machine, όπως τη σειρά QY της YAMAHA, μπορώ να έχω σε συνδυασμό με το synth μου ρυθμούς (ελληνικούς κλπ...), να κάνω τρανσπόρτα και τελικά εγγραφές μέσω του sequencer???

 

Την καθοδήγησή σας παρακαλώ..!

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα πάντως θα κάνεις αυτό που ζητάς.

Θα αποκτήσεις έτοιμο rhythm backing, ή θα το δημιουργείς εσύ. Οι εγγραφές θα είναι σε MIDI tracks. Στην ουσία ο συνδυασμός synth και sequencer σου δίνει ένα δυνατό arranger με μεγάλες δυνατότητες σύνθεσης ήχου και μουσικής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγγραφές στο σπίτι ή για ζωντανό παίξιμο ?

Για εγγραφές στο σπίτι...! Αυτό με νοιάζει Μανώλη!

Τι κάνω?

 

Yameth μου δίνεις μεγάλες ελπίδες! Ευχαριστώ

 

 

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για εγγραφές στο σπίτι...! Αυτό με νοιάζει Μανώλη!

Τι κάνω?

Αν είναι για εγγραφές στο σπίτι μπορείς να κάνεις σχετικά καλή δουλειά με τα QY. Αν το δουλέψεις και σε συνδιασμό με υπολογιστή είσαι ο.κ.

Απλά να επιλέξεις το QY που θα σου ταιριάζει καλύτερα από άποψη χρηστικότητας κλπ.

Από patterns έχει κάποια εργοστασιακά πράγματα αλλά μπορείς να κατασκευάσεις και τα δικά σου σχετικά εύκολα. Πάνω απ´όλα είναι αξιόπιστο απ´ότι θυμάμαι.

Πιό πάνω σε ρώτησα, διότι αν ήθελες για live, τότε πας για real time arranger/real time chord recognition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μαθητευόμενος φίλε Μανώλη!

Οπότε, με ένα τέτοιο θα γίνει η δουλειά μου κανονικά?

Μπορώ να παίζω από το synth μου και ταυτόχρονα να "πειράζω" από το QY με ρυθμούς και τρανσπόρτα? Και τελικά να εγγράφω?

 

Τι διαφορά έχει το real time arranger? Μπας και είναι κάτι που θα με βολέψει?

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν συντομία.

Το real time arranger ή arranger είναι κοινώς το αρμόνιο. Αυτό αλλάζει ακομπανιαμέντα σε πραγματικό χρόνο βάση των συγχορδιών που θα παίξεις από το αριστερό χέρι. Δηλαδή αναγνωρίζει - διαβάζει σε πραγματικό χρόνο τις συγχορδίες που θα παίξεις από το αριστερό ή/και το δεξί χέρι και ανάλογα τον ρυθμό που του έχεις επιλέξει Rock - Bossa - Samba - Ζεϊμπέκικο - Χασάπικο κλπ, σε ακολουθεί αρμονικά η "ορχήστρα", που είναι διάφορα όργανα όπως μπάσο - κιθάρες - βιολιά κλπ κλπ.

 

Επειδή αν κατάλαβα καλά δεν είσαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο, καλό θα ήταν να δεις και να δοκιμάσεις κάποια συστήματα ή συνδιασμούς συστημάτων από κοντά ή να σου τα εξηγήσει κάποιος που τα κατέχει καλά, αλλά από κοντά. Διαφορετικά μπορεί να κάνεις λάθος αγορά. Εξαρτάται από το τι και πως θες να δουλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και πολύ σχετικός και γι αυτό ψάχνομαι για να μάθω.

 

Υποθέτω ότι για αρχή λοιπόν καλό θα μου κάνει να βρω ένα QY (βλέπω ένα QY 700) και να αρχίσω έτσι... Αρκεί να μπορεί να δουλέψει παράλληλα με το synth μου...

Αν κάποιος ξέρει το synth μου και μπορεί, ας μου δώσει οδηγίες παρακαλώ!

 

Όσο για το arranger αρμόνιο, φαντάζομαι μιλάμε για κάτι σαν το KORG PA 50, οπότε καταλαβαίνω τη χρήση, ωστόσο εγώ θέλω να παίζω από το synth μου που έχει φοβερή αίσθηση στα πλήκτρα του. Εκτός κι αν τα έχω παράλληλα αν αυτό γίνεται, όμως θέλω να παίζω από το ALESIS...

 

Ελπίζω να μπορέσω να βρω κάποιον που θα μου δείξει αυτά που μου γράφεις Μανώλη. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το είδα, φοβερό, αλλά είναι πολλά τα ευρώ Μανώλη ..! :-(

 

Έχεις άποψη για το software OneManBand?

 

Από ότι είδα, μπορεί να κάνει δουλειά... Έτσι δεν είναι?

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου