Προς το περιεχόμενο

Rode NT2 A ή AKG C214


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Έκανα μια μικρή έρευνα στο noiz για πυκνωτικά μικρόφωνα.

Αυτό που ψάχνω είναι ένα σχετικά decent mic (γύρω στα 350€) για να ηχογραφώ ακουστική, κλασική και φωνή (κλασικά πράγματα δηλαδή).

Βέβαια δεν θα με πείραζε αν μπορούσα  σε συνδυασμό με το shure SM57 να γράψω και ηλεκτρική (πάντα καθαρά) αλλά πιο πολύ με νοιάζει η ακουστική/κλασική.

 

Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές.

 

1_Το Rode NT2 A

2_Το AKG C214

 

2z7h5ih.jpg

 

 

Φυσικά απ' ότι διάβασα σε παλαιότερα threads, δεν έχει νόημα να βάλεις "καλό" mic σε μάπα προενισχυτές οπότε να σας πω και το mini setup μου:

 

RME Fireface 400 κάρτα ήχου

Event20/20bas V2 biamplified ηχεία

 

(ελπίζω οι preams της RME να "ταιριάζουν" με αυτά τα mics)

 

 

Τα καλύτερα λόγια τα έχω ακούσει για το Rode αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας (ακόμα και για άλλες επιλογές).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και τα δύο είναι μια χαρά μικρόφωνα και ταιριάζουν ως "ισορροπημένοι κρίκοι" στην audio αλυσίδα σου...

πιο "ογκώδες" το nt2 αλλά και πιο "σκληρό" στις κρίσιμες μεσαίες... πιο ουδέτερο το akg  άρα και πιο all around και ευκολόχρηστο...

 

πχ. εκτιμώ ότι ένας μέτριας εμπειρίας γνώσης χρήστης θα έβγαζε πιο εύκολα καλά αποτελέσματα με το δεύτερο στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά σε γυναικείες φωνές και ρυθμικές ακουστικές κιθάρες...

προσωπικά (αν δεν ενδιαφέρεσαι για τις πολικές αποκρίσεις και τα "μέτρια" roll  off του nt2), θα σου πρότεινα το akg ανάμεσα στα δύο...

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως. θα μου επιτρέψεις όμως παρότι έχεις καταλήξει, ευκαιρίας δοθείσης να  αναφέρω  και το μικρόφωνο σε αυτά τα χρήματα που με έχει ξετρελάνει τελευταία, για την "ευγένεια" και την "πολιτισμένη" συμπεριφορά του με την οποία αντιμετωπίζει την πηγή που το τροφοδοτεί, καθώς και τους προενισχυτές που το συνοδεύεις... μόνο να πω ότι σε πρόσφατο project που κλήθηκα να βοηθήσω, σε γυναικεία φωνή το προτίμησα από το διαχρονικά αγαπημένο μου beyer 740...  ;)

 

http://intshop.jzmic.com/products/j-1

 

"ακριβός", γλυκός ήχος, χωρίς να υστερεί στην λεπτομέρεια, με απόλυτο σεβασμό στα συριστικά που δεν έχω βρει καν σε πολύ ακριβότερα... πλην κάποιων λαμπάτων στις φωνές δεν παίζεται...  απλά  υπέροχο...

 

προτείνω ανεπιφύλακτα να το λάβει υπόψη ως εν δυνάμει επιλογή, οποιοσδήποτε ψάχνει mic για home studio, αλλά και επαγγελματίας αφού μπορεί να αποτελέσει μια φθηνή χρήσιμη εναλλακτική προσθήκη σε οποιοδήποτε σεταπ ανεξαρτήτως κόστους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για το reply

 

Ένας λόγος που κλίνω περισσότερο προς το rode είναι επειδή διαβάζω ότι έχει πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου

 

π.χ. εδώ από SOS:

Overall I liked this mic a lot, especially given its very attractive price. It has a classy sound that comes over as both rich and natural,

it is extremely quiet, and it is put together very nicely, with neatly built surface-mount circuit boards and minimal wiring.

Some mics try to use coloration to cover up their shortcomings, but here the mic's natural sound is tweaked only insomuch as it has a gentle presence peak.

There are few multi-pattern mics at this price that could challenge the NT2A on sound, and none that I know of that could beat its low noise floor.

 

Ενώ σε ένα search που είχα κάνει εδώ στο noiz, διάβασα ότι το AKG είναι ελαφρώς bright και θορυβώδες, 

γι' αυτό κάπως απομακρύνθηκα από το Akg παρότι μου αρέσει πολύ και οπτικά!

 

Φυσικά δεν ξέρω αν αυτές οι διαφορές γίνονται καν αντιληπτές από έναν basic user

που η πιο τεχνική του γνώση είναι ότι το πυκνωτικό θέλει phantom power...

 

Δεν έχω κατασταλάξει, εννοείται ότι λαμβάνω υπόψη και το J1

(αν θεωρείς ότι είναι μια πιο ενδιαφέρουσα all around επιλογή και απ' ότι διάβασα στο SOS review, είναι).

το βρήκα και στο thomann χωρίς όμως το πολύ ωραίο μπορντό χρώμα

 

http://www.thomann.de/gr/jz_microphones_j1.htm?ref=search_rslt_J1+microphone_333079_0

 

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα και θα πρέπει να αρχίσω καινούριο ψάξιμο για το J1! :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αν έχεις να προσθέσεις οτιδήποτε είμαι όλος αυτιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για ένα μικρόφωνο το να καταστεί προτιμητέο από ένα άλλο, με βασικό κριτήριο το (όντως χαμηλότερο για το nt2) θεωρητικό επίπεδο θορύβου, είναι για μένα "τραβηγμένη από τα μαλλιά" περίπτωση... ειδικά όταν μιλάμε για περιβάλλον και χρήσεις home studio...

 

άλλωστε στην πράξη θα παίξουν πολλά ρόλο... από το είδος (και τον τρόπο) της χρήσης έως τα συνοδά του και την ρύθμισή τους... προσωπικά δεν έχω γνωρίσει "σοβαρό" μικρόφωνο, στο οποίο κατά την χρήση του να με προβληματίσει τόσο ως "εφηρμοσμένο χαρακτηριστικό" ο θόρυβος, ώστε να κρίνω εξ αυτού κυρίως μια επικείμενη αγορά του εν τω συνόλω... συγκριτικά θα προτιμούσα φυσικά το πιο αθόρυβο, πάντα όμως αν οι υπόλοιπες ενδεχόμενες ηχητικές διαφορές δεν θα ήταν περισσότερο "κρίσιμες" για τις ανάγκες που θα το προόριζα...

 

πάντως το 214 μια φορά που βρέθηκε στο δρόμο μου σε σπίτι φίλου με χειρότερη κάρτα από την δική σου (focusrite saffire 6), ποσώς με απασχόλησε από πλευράς θορύβου, ηχογραφώντας ένα ούτι (το οποίο και έγραψε άψογα λόγω χαρακτήρα)...

 

τώρα το "ελαφρώς bright" έχει να κάνει και με το πως αντιλαμβάνεσαι αυτόν τον χαρακτηρισμό... το 214 όντας ισορροπημένο στο κρίσιμο για το πλήθος  των συνήθων ηχογραφήσεων  φάσμα και από την άλλη με το φυσικό του roll off  στην low end οκτάβα καθώς και με τον ελαφρύ επιτηδευμένο τονισμό στον "hi end αέρα", ναι θα μπορούσε ίσως "τραβηγμένα" να λάβει τον χαρακτηρισμό... αλλά όμως παράλληλα αυτές είναι ακριβώς και οι φυσικές ιδιότητες που το καθιστούν πιο "εύκολο" μέσο καταγραφής στα χέρια ενός μη έμπειρου χρήστη...

 

συνήθως bright με την κακή έννοια, χαρακτηρίζουμε κάποιο μικρόφωνο "άτσαλα" τονισμένο μεσαιουψηλά, που καθίσταται εν δυνάμει πηγή artifacts δύσκολα ελεγχόμενα σε πρώτο και δεύτερο χρόνο...

δεν μπορώ να ξέρω τι εννοούσε αυτός που το χαρακτήρισε έτσι, αλλά το mic αυτό δεν έχει σχέση με την κακή έννοια του όρου...

 

τέλος εδώ μιλάμε συγκριτικά... πρέπει να γνωρίζεις επίσης ότι εάν δεν ήταν προαπαιτούμενη η αναφορά του 214 δεν θαταν στις πρώτες επιλογές μου ως πρόταση (εξού και η αναφορά του J1)... ανάμεσα στα δύο όμως, θεωρώ (με τα όσα έχεις θέσει) ότι θα σου ταίριαζε καλύτερα,  διευκολύνοντας τα mix σου, με takes που ήδη "απείραχτα"  θα "χωράνε" καλύτερα, δίνοντάς σου καλύτερη "βάση" για λιγότερο απαιτητικό editing...

 

καλή αγορά για την όποια τελική επιλογή σου και προσπάθησε να "ακούσεις" πριν αγοράσεις... να μην ξεχνάμε ποτέ ότι τα αυτιά είναι διπλάσια από τους κ%λους, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις γνώμες...  ;) ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. παρεμπιπτόντως. θα μου επιτρέψεις όμως παρότι έχεις καταλήξει, ευκαιρίας δοθείσης να  αναφέρω  και το μικρόφωνο σε αυτά τα χρήματα που με έχει ξετρελάνει τελευταία, για την "ευγένεια" και την "πολιτισμένη" συμπεριφορά του με την οποία αντιμετωπίζει την πηγή που το τροφοδοτεί, καθώς και τους προενισχυτές που το συνοδεύεις... μόνο να πω ότι σε πρόσφατο project που κλήθηκα να βοηθήσω, σε γυναικεία φωνή το προτίμησα από το διαχρονικά αγαπημένο μου beyer 740...  ;)

 

http://intshop.jzmic.com/products/j-1

 

"ακριβός", γλυκός ήχος, χωρίς να υστερεί στην λεπτομέρεια, με απόλυτο σεβασμό στα συριστικά που δεν έχω βρει καν σε πολύ ακριβότερα... πλην κάποιων λαμπάτων στις φωνές δεν παίζεται...  απλά  υπέροχο...

 

 

Αγαπητέ npap

 

έχετε δοκιμάσει το μικρόφωνο και με έγχορδα (βιολιά); αν ναι ποια τα αποτελέσματα;

 

επίσης έχετε δει κάποια καλύτερα αποτελέσματα με κάποιον συγκεκριμένο προενισχυτή;

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχετε δοκιμάσει το μικρόφωνο και με έγχορδα (βιολιά);

 

επίσης έχετε δει κάποια καλύτερα αποτελέσματα με κάποιον συγκεκριμένο προενισχυτή;

 

δυστυχώς η συνύπαρξη μας διάρκεσε μόνο λίγες ώρες κατά την διάρκεια των οποίων χρησιμοποιήθηκε για ηχογράφηση γυναικείας φωνής και φωνητικών...

 

προσωπικά εκτιμώ όμως ότι σίγουρα θα κολακεύει υψηλόσυχνα όργανα όπως το βιολί καθώς και ομάδες αυτών (θα θελα να το δοκιμάσω και σε stereo ηχογραφήσεις)...

 

από προενισχυτές χρησιμοποίησα δύο πολύ ακριβότερους από την κατηγορία του, τον focusrite 430 και τον spl gold mike, στους οποίους σεβάστηκε τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του καθενός χωρίς να βγουν στην επιφάνεια δικές του αδυναμίες... τελικά προτίμησα τον focusrite με τον οποίο είχε λίγο καλύτερη παρουσία χαμηλά...  ε αφού δεν "ξεμπροστιάστηκε" με αυτούς, φαντάζομαι φθηνότερους δύσκολα δεν θα τους "τιμήσει"... :)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. παρεμπιπτόντως. θα μου επιτρέψεις όμως παρότι έχεις καταλήξει, ευκαιρίας δοθείσης να  αναφέρω  και το μικρόφωνο σε αυτά τα χρήματα που με έχει ξετρελάνει τελευταία, για την "ευγένεια" και την "πολιτισμένη" συμπεριφορά του με την οποία αντιμετωπίζει την πηγή που το τροφοδοτεί, καθώς και τους προενισχυτές που το συνοδεύεις... μόνο να πω ότι σε πρόσφατο project που κλήθηκα να βοηθήσω, σε γυναικεία φωνή το προτίμησα από το διαχρονικά αγαπημένο μου beyer 740...  ;)

 

http://intshop.jzmic.com/products/j-1

 

"ακριβός", γλυκός ήχος, χωρίς να υστερεί στην λεπτομέρεια, με απόλυτο σεβασμό στα συριστικά που δεν έχω βρει καν σε πολύ ακριβότερα... πλην κάποιων λαμπάτων στις φωνές δεν παίζεται...  απλά  υπέροχο...

 

προτείνω ανεπιφύλακτα να το λάβει υπόψη ως εν δυνάμει επιλογή, οποιοσδήποτε ψάχνει mic για home studio, αλλά και επαγγελματίας αφού μπορεί να αποτελέσει μια φθηνή χρήσιμη εναλλακτική προσθήκη σε οποιοδήποτε σεταπ ανεξαρτήτως κόστους...

 

 

Μια τελευταία ερώτηση (αν και ανοίγω νέο κεφάλαιο για άλλο price range τώρα)

 

Θα άξιζε να δώσω άλλα 150€ περίπου και να πάρω αυτό;

http://www.soundonsound.com/sos/jan12/articles/jz-vintage-11.htm

 

Φοβάμαι ότι ίσως είναι υπερβολή να πάρω κάτι που δεν έχω τις γνώσεις να το δουλέψω σωστά

απλά σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς δεν έχω προσωπική επαφή με αυτό το μοντέλο, οπότε κάθε "θεωρητική" μου προσέγγιση περί της αξίας του δεν θα (πρέπει) σε βοηθήσει ιδιαίτερα...

 

από την άλλη το να ανέβεις κατηγορία τιμής (διπλασιάζοντας την) δεν είμαι σίγουρος (αν και η ποιότητα της κάρτας σου την "υποστηρίζει" οριακά) κατά πόσο μεσοπρόθεσμα θα ήταν σοφή κίνηση, αναλογικά με την "γνώση"  σου που θα καλεστεί για αυτό το διάστημα να την "αξιοποιήσει" πλήρως (συνυπολογίζοντας και μια λογική πρόοδο μέσω εμπειρίας και μελέτης)...

προσωπικά πιστεύω ότι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και με τις αρχικές φθηνότερες επιλογές θα κάνεις την δουλειά σου.... τώρα σε βάθος χρόνου αν εξαντλήσεις αυτές τις ηχητικές δυνατότητες, λογικά θα χρειαστεί "συνολικό" upgrade στο σεταπ, σου για να ανέβεις στο επόμενο level...

 

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως (επειδή πολλές φορές και από πολλούς γίνεται απαίδευτη προσέγγιση), να επαναλάβω ότι το "σωστό", είναι κάθε φορά οι "αξιολογήσεις" να γίνονται "κάθετα" στο προς θεώρηση  μοντέλο κι όχι "οριζόντια" τσουβαλιάζοντας πλήθη...

 

το brand name και το hype που το συνοδεύει (ή η ύπαρξη ενός ή και περισσότερων καλών ή κακών μοντέλων), ΠΑΝΤΑ θα είναι θετική ή αρνητική ΕΝΔΕΙΞΗ και όχι απόδειξη ποιότητας (πόσο μάλλον δε ηχητικής "ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ") μιας συσκευής, ανά περιπτωσιακή πραγματική ανάγκη χρήσης... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ npap

 

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Κατά πάσα πιθανότητα θα κατευθυνθώ προς το j1.

Δεν υπάρχει πληθώρα πληροφοριών (& reviews) στο διαδίκτυο,

τα λίγα όμως που έχω βρει είναι πολύ θετικά (για mic σε αυτή την κατηγορία).

 

Δυστυχώς η απαίδευτη προσέγγιση δεν δύναται να αποφθεχθεί εξ ολοκλήρου

όταν η ασχολία είναι αμιγώς ερασιτεχνική (το ίδιο και οι αμφιταλαντεύσεις,

η αποσπασματικότητα και το "τσουβάλιασμα"), γι' αυτό θα μου συγχωρέσεις

την έλλειψη ειρμού στην προσέγγισή μου.

 

Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που σας "ζαλίζουμε" με αμέτρητες ερωτήσεις,

μακάρι να είχαμε όλοι τη δυνατότητα (και τις γνώσεις πάνω απ' όλα) για "κάθετη"

αξιολόγηση σε όλα αυτά τα φανταστικά "εργαλεία", μας δίνεται όμως έτσι η ευκαιρία

να τα λέμε εδώ μέσα. :)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γι' αυτό θα μου συγχωρέσεις

την έλλειψη ειρμού στην προσέγγισή μου.

 

καμία σχέση αγαπητέ Ikon αν έβαλες τον εαυτό σου στην κατηγορία αυτών που αναφέρομαι "παρεμπιπτόντως" στο ΥΓ... έκανες απαίδευτη πρόταση σε κανέναν και δεν το πήρα χαμπάρι?... 8)

 

η αφορμή πάρθηκε από την αυθόρμητη (και λογική με τα επικρατούντα) κατεύθυνση που ακολούθησες να εξετάσεις  μια πιο ακριβή λύση από μια εταιρεία που ήδη άκουσες και διάβασες καλά λόγια...

δεν έμεινες όμως εκεί... και έψαξες και ξαναρώτησες και φιλτράρισες κριτικά...

 

προς θεού λοιπόν ευτυχώς (και για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους) είσαι πολύ μακρυά από τους : "behringer" είναι?... για τα μπάζα... ΚRK ? σκοτώνει..." ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου