Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Tascam VL A5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαιρεται παιδες! Τον τελευταιο καιρο μου παρουσιασαν ενα προβλημα το ενα απο τα δυο μονιτορ που εχω (Tascam VL A5).

To δεξι μονιτορ εχει χασει αρκετη απο την ενταση του με αποτελεσμα να πρεπει να το ρυθμισω να παιζει πιο δυνατα απο το αλλο.

 

Ξερετε ποιο μπορει να ειναι το προβλημα? Ή καποιον ο οποιος θα μπορουσε να το τσεκαρει καθως δεν τα καλυπτει η εγγυηση πλεον.Ευχαριστώ.

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι φταίει το monitor και όχι η πηγή?

 

Εύστοχη η ερώτηση, γιατι κι εγω την είχα κανει την πατάτα, οταν παρόλο που δουλεύω τις πηγές απο το manager της κάρτας ηχου, είχα πειράξει κάποτε το panning των windows τις εντάσεις (πχ εκεί που ήταν οι εντάσεις  wave, cd κτλ της απλής μικρής επιλογής των windows)

 

Το είχα κανει  γιατι έπαιζα αριστερό κανάλι απο transcribe! Και δεξί κανάλι στα μονιτορς απο την πεταλιερα μεσω cubase.

 

Ευτυχως το βρηκα, και αν και ελάχιστα δεξιά ήταν, κατι δεν μου πήγαινε καλά.

 

Για ρίξε μια ματιά και εσυ εκει

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν έκανες "τούμπα" τα ηχεία και το πρόβλημα μεταφέρθηκε μαζί με το ηχείο στο αριστερό κανάλι, δια της ατόπου απέκλεισες ως αιτία καλώδιο, κάρτα, os, software (μαζί και το ενδεχόμενο που αναφέρει ο φίλος Ηolystone)...

 

φταίει λοιπόν το ηχείο και αποκλείοντας αρχικά τα μεγάφωνα γιατί θα αντιλαμβανόσουν εύκολα φαντάζομαι μια βλάβη τους, καταλήγουμε είτε στο ποτενσιόμετρο του volume του (που όμως λογικά θα σε προειδοποιούσε με ακουστό θόρυβο κατά την χρήση), είτε στην υποδοχή του καλωδίου (δύσκολο αν δεν το έχεις ταλαιπωρήσει με συχνές μετακινήσεις, χτυπήματα), είτε στον ενσωματωμένο ενισχυτή...

 

αν ο απλός συλλογισμός μου είναι ορθός και η χρήση που επιφυλάσσεις στα ηχεία είναι για μόνιτορ σε μίξεις, θα σου πρότεινα να μην αποφύγεις την αντιπροσωπεία, γιατί μια "πρόχειρη" επισκευή από κάποιον "μάστορα" που δεν θα ακολουθεί κάποια standard, ενδέχεται να έχει αντίκτυπο στην ηχητική ποιότητα που θα τα καθιστούσε ανίκανα να ανταποκριθούν πλέον σωστά στον ρόλο τους...

 

εννοείται φυσικά ότι ακόμα και σε περίπτωση που το πρόβλημα στο επιλύσει αυτή (η αντιπροσωπεία), θα κάνεις ενδελεχή έλεγχο στο ηχείο μετά την παραλαβή του... ;)

 

εύχομαι γρήγορη και ανέξοδη λύση στο πρόβλημά σου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου