Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amp question


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ. Θα το μελετήσω όταν βρω χρόνο and I'll be back.  :)

Όπως και να 'χει όμως δεν ισχύει αυτό;

 

Άσε που αν ο κατασκευαστής δεν είναι ντίπ στόκος δεν θα παράγει ο ενισχυτής μεγάλη παραμόρφωση ακόμα και στο δέκα. Δεν νομίζω η παραμόρφωση να εξαρτάται απ' την σχέση ισχύς ενισχυτή-watt μεγαφώνου (αν βέβαια watt μεγαφώνου>ισχύς ενισχυτή).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω ότι η παραμόρφωση καίει τα μεγάφωνα. Όταν λέμε ένα μεγάφωνο κάηκε εννοούμε ότι από την βίαιη κίνηση του εμβόλου σχίστηκε ο κώνος ή δημιουργήθηκε άλλη ζημιά. Για να γίνει αυτό πρέπει το μεγάφωνο να τροφοδοτηθεί με μεγαλύτερη ισχύ απ' αυτή που μπορεί να αντέξει, κοινώς περισσότερα watt. Η παραμόρφωση δεν περιγράφεται από τα watt. Μπορείς να έχεις κάργα παραμόρφωση που να παρέχεται στο μεγάφωνο σε πολύ μικρή ισχύ αρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Νομίζω ότι κάτι έχεις καταλάβει λάθος (ή εγώ). Κάποιος που είναι πιο βέβαιος για τις γνώσεις του βρε παιδιά;

 

Άσε που αν ο κατασκευαστής δεν είναι ντίπ στόκος δεν θα παράγει ο ενισχυτής μεγάλη παραμόρφωση ακόμα και στο δέκα. Δεν νομίζω η παραμόρφωση να εξαρτάται απ' την σχέση ισχύς ενισχυτή-watt μεγαφώνου (αν βέβαια watt μεγαφώνου>ισχύς ενισχυτή).

Tην εχω πατησει φιλε theoctapus..

Ειχα εναν boogie 20/20 και πηρα τα ηχεια στο χερι!!

Ασε που δεν μπορω να λεω μ@λακιες καθως ο κολλητος μου ειναι guru του hi-fi(hi-end)

οποτε καταλαβαινεις..

Με εχει δασκαλεψει να μην κανω πλεον χοντραδες σε οτι αφορα ενισχυτες -ηχεια..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η παραμόρφωση φτάσει σε σημείο ψαλιδίσματος, τότε το ηχείο κινδυνεύει άμεσα... Αν δηλαδή ο ενισχυτής βγάζει 10 WRMS στο όριο του ψαλιδίσματος, και το ηχείο σηκώνει π.χ. 50, αλλά ο ενισχυτής οδηγηθεί σε ψαλίδισμα, το μεγάφωνο κινδυνεύει σοβαρά να καεί.

+1000000000

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στα mini-hifi συστήματα, είναι αρκετά συνηθισμένο το ανέβασμα του volume μετά το ~80% να οδηγεί σε παραμόρφωση που δεν αντέχεται. Είναι θέμα σοβαρότητας του κατασκευαστή. Σε μεγαλύτερα συστήματα δεν το έχω παρατηρήσει γιατί απλά δεν το έχω δοκιμάσει, για πρακτικούς λόγους.

 

Προσθέτω πως κατά το ψαλίδισμα ο ενισχυτής βγάζει αρκετά έως πολύ περισσότερη ισχύ από την ονομαστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αν συνδέσεις έναν μικρό ενισχυτή σε ένα αρκετά μεγαλύτερο μεγάφωνο θα έχεις παραμόρφωση ενώ αν τον ίδιο ενισχυτή τον συνδέσεις με ένα μεγάφωνο πιο κοντά στα βατ του δεν θα έχεις παραμόρφωση. Το να αυξάνεται η παραμόρφωση ενός ενισχυτή όσο αυξάνεις την ένταση είναι κατανοητό, δεν είναι όμως και ανεξάρτητο των βατ του μεγαφώνου; Γιατί ένα μεγάλο μεγάφωνο να κινδυνεύει περισσότερο από ένα μικρότερο και μάλιστα από μικρό ενισχυτή;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τεχνικός λόγος γι' αυτό, αλλά απλά ο "ανθρώπινος παράγοντας".  Λέει ο χρήστης "εντάξει η καμπίνα είναι κτήνος, δώσε τέρμα γκάζι, αντέχει!" και, απορημένος, παίρνει την καμπίνα στο χέρι λίγο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το πρόβλημά μας δεν είναι το ότι συνδέουμε μικρό ενισχυτή σε μεγάλο μεγάφωνο αλλά ότι έχουμε έναν ενισχυτή που παράγει παραμόρφωση σε μεγάλες εντάσεις (κακή σχεδίαση) και επειδή μπορούμε να ανεβάσουμε το volume ψηλά αφού το μεγάφωνο αντέχει τα βατ, γίνεται η στραβή. Αν ο ενισχυτής είχε χαμηλά επίπεδα παραμόρφωσης ακόμα και στο τέρμα τότε no problem whatsoever. Άρα αν κατάλαβα καλά το ""Μην ξεχνατε οτι οι μικροι ενισχυτες "καινε" τα μεγαλα ηχεια(4χ12) οχι οι μεγαλοι!" είναι κάπως παραπλανητικό και ανακριβές.

 

Ο κανόνας "μεγαλύτερο μεγάφωνο από την peak έξοδο του ενισχυτή" ισχύει ακόμα, σωστά;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αν συνδέσεις έναν μικρό ενισχυτή σε ένα αρκετά μεγαλύτερο μεγάφωνο θα έχεις παραμόρφωση ενώ αν τον ίδιο ενισχυτή τον συνδέσεις με ένα μεγάφωνο πιο κοντά στα βατ του δεν θα έχεις παραμόρφωση. Το να αυξάνεται η παραμόρφωση ενός ενισχυτή όσο αυξάνεις την ένταση είναι κατανοητό, δεν είναι όμως και ανεξάρτητο των βατ του μεγαφώνου; Γιατί ένα μεγάλο μεγάφωνο να κινδυνεύει περισσότερο από ένα μικρότερο και μάλιστα από μικρό ενισχυτή;

Φιλε theoctapus ειναι απλο.

Ο μικρος ενισχυτης ο οποιος εχεις volume απο 1 μεχρι το 10 αποδιδει το μεγιστο της δυναμης του στο 5-6(αναλογα το κατασκευαστει παντα).Εαν εσυ το βαλεις πανω απο το πχ 7 ο ενισχυτης βγαζει παραμορφωση.Αυτες η "συχνοτητες" καταστρεφουν το ηχειο.

Το ιδιο συμβαινει και με μεγαλο ενισχυτη .Αλλα σκεψου οτι στο 5-6 του μεγαλου ενισχυτη υπαρχουν πολλα watt διαφορα με τον μικρο.

Στο  μεγαλο ενισχυτη χορταινεις watt οποτε δεν παει το χερι σου να ανοιξεις το volume (στο 3-4-5 εισαι πολυ κομπλε)παραπανω ,ενω στον μικρο θελεις να δωσεις και αλλο με αποτελεσμα να τα καψεις.

Πρεπει να εισα τρελος για να παιξεις σε 2χ100 amp στο 5-7 στο καθε καναλι.Αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Και φυσικα ολοι εμεις που αγοραζουμε(και εγω μεσα) και καλα 100 watt λαμπας ενισχυτες ουτε το 1/3 χρησιμοποιουμε.Τα 100 watt δεν ειναι καθαρα και ουτε εχουμε την δυνατοτητα να τα παιξουμε αλλα και να τα ακουσουμε.Με γενητρια κατι γινεται αλλα και παλι θα ακους τα 80 watt,

οποτε τα watt μην τα λυπαστε,κανουν καλο.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

""Μην ξεχνατε οτι οι μικροι ενισχυτες "καινε" τα μεγαλα ηχεια(4χ12) οχι οι μεγαλοι!" είναι κάπως παραπλανητικό και ανακριβές.

 

 

 

Πιστεψε οτι δεν γραφω σε αυτο το site για να παραπλανισω τον κοσμο!!!!

Ολοι εδω μεσα γραφουμε για να βοηθηθουμε μεταξυ μας,δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων!

Ετσι νομιζω :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν κατάλαβα καλά το ""Μην ξεχνατε οτι οι μικροι ενισχυτες "καινε" τα μεγαλα ηχεια(4χ12) οχι οι μεγαλοι!" είναι κάπως παραπλανητικό και ανακριβές.

 

Μια καλύτερη διατύπωση είναι "με τους μικρούς ενισχυτές καίΜΕ τα ηχεία και όχι με τους μεγάλους"

 

Ο κανόνας "μεγαλύτερο μεγάφωνο από την peak έξοδο του ενισχυτή" ισχύει ακόμα, σωστά;

 

ειναι ένας καλός κανόνας ασφάλειας, ίσως υπερ-συντηρητικός, αλλά better safe than sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου