Προς το περιεχόμενο

Μουσικος εξοπλισμος στο αεροπλανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

συντομα θα ταξιδεψω με αεροπλανο (εντος Ελλαδας )και πρεπει να μεταφερω μαζι μου ¨:

κιθαρα σε σκληρη θηκη,

ενα case με πεταλια

και ενα rack 2u ή εναν koch studiotone

 

ποια απο αυτα μπορω να τα παρω μεσα στη καμπινα και οχι στις αποσκευες ?

Κιθαρα οπωσδηποτε την θελω καμπινα

 

Σε περιπτωση που φορτωθει ο ενισχυτης στις αποσκευες... τι μου εξασφαλιζει πως δεν θα γινει...μπίλιες ?

Αν τα πεταλια τα βαλω σε μαλακη θηκη τα πέρνω στην καμπινα ?

Επισης παιζει να εχω προβλημα αν φορανε μπαταριες ?

 

Υσχυει οτι στον χωρο αποσκευων αναπτυσονται extreme θερμοκρασιες ?

 

Ευχαριστω

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε συμβουλευω ..ΕΠΙΜΟΝΑ... ;D... να τηλεφωνησεις στην αεροπορικη εταιρεια με την οποια θα ταξιδεψεις ,ΟΤΙ και να σου πουμε εδω ειναι δοξασια....εχω δει να...περνανε..παππαδες και να σταματανε....κουνουπια...τοσο εδω ,οσο και στο εξωτερικο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα σε σκληρη θηκη,

Κιθαρα οπωσδηποτε την θελω καμπινα

 

σε τι σόι θήκη θα έπρεπε να την έχεις, για να μην τη θες "οπωσδηποτε καμπινα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθαρα στην καμπινα προσωπικα δε μου εχουν κανει ποτε προβλημα, εκτος απο low-budget εταιριες οπως EasyJet και RyanAir, oπου αν δεν πληρωσεις ουτε μπανανα δεν παιρνεις μαζι σου ;D

To πιο ασφαλες ομως ειναι να επικοινωνησεις με την εταιρεια για να εισαι σιγουρος.

 

Για τα πεταλια - για ποσα ακριβως πεταλια μιλαμε? Το board σου ειναι απαραιτητο? Το λεω γιατι πολυ ευκολα μπορεις να βαλεις τα πεταλια μεσα στη βαλιτσα σου, δεν κινδυνευουν καθολου. Αν εχεις το περιθωριο βαρους (δε θες δηλαδη να παρεις μαζι σου 25 πεταλια) μπορεις να το κανεις.

 

Τον ενισχυτη μπορεις να τον βαλεις σε ενα hard case (σωστου μεγεθους ομως, οχι να κοβει βολτες το μηχανημα μεσα) και να τον δωσεις ως αποσκευη - δε βλεπω καποιο προβλημα με το...κρυο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθαρα στην καμπινα προσωπικα δε μου εχουν κανει ποτε προβλημα, εκτος απο low-budget εταιριες οπως EasyJet και RyanAir, oπου αν δεν πληρωσεις ουτε μπανανα δεν παιρνεις μαζι σου ;D

To πιο ασφαλες ομως ειναι να επικοινωνησεις με την εταιρεια για να εισαι σιγουρος.

 

Για τα πεταλια - για ποσα ακριβως πεταλια μιλαμε? Το board σου ειναι απαραιτητο? Το λεω γιατι πολυ ευκολα μπορεις να βαλεις τα πεταλια μεσα στη βαλιτσα σου, δεν κινδυνευουν καθολου. Αν εχεις το περιθωριο βαρους (δε θες δηλαδη να παρεις μαζι σου 25 πεταλια) μπορεις να το κανεις.

 

Τον ενισχυτη μπορεις να τον βαλεις σε ενα hard case (σωστου μεγεθους ομως, οχι να κοβει βολτες το μηχανημα μεσα) και να τον δωσεις ως αποσκευη - δε βλεπω καποιο προβλημα με το...κρυο ;D

 

κιθαρα θα την εχω σε σκληρη θηκη και θα την παρω μαζι μου στη καμπίνα(ελπίζω !)

 

Οσο αφορα τα πεταλια ειναι τοσα που χωρανε σε μια μαλακη θηκη,

σαν αυτη

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_pedalbag.htm

ειναι καπου στα 8 πεταλια αλλα οκ περισσοτερα χωρανε.

 

Λογικα 8α με αφησουν να τα παρω μαζι μου μεσα

 

Για τον ενισχυτη δεν φοβαμαι το κρυο..αλλα τους αποθηκαριους ;D...

.οκ σε hard case...

αλλα επειδη εχω δουλεψει σε δουλειες οπως αποθηκαριος,,,μεταφορεας

ξερω οτι συμπεριφερονται στα <δεματα> οχι κ με τοσο στοργη  :D 

δεν το σωζει to hard case αν ο αποθηκαριος απλα το σουταρει καπου :)

 

αλλα οκ,,,και στη περιπτωση που δεν κουβαλησω δικο μου ενισχυτη

ελπιζω να παρω στη καμπινα τουλαχιστον τα πεταλια και τη κιθαρουλα

 

Αληθεια εχει ταξιδεψει κανεις με αεροπλανο και κανα μουλαρι ενισχυτη λαμπατο ή  νοικιαζετε οπου παιζετε ?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα να ακολουθησεις τη συμβουλη του Superfunk.

Πριν κανα δυο βδομαδες μου ειχε στειλει ενας φιλος ενα λινκ απο το tdpri στο οποιο μια ακουστικη οvation σε σκληρη θηκη ειχε γινει θρυψαλα.

Αν τελικα δεν μπορεσεις να την παρεις μαζι σου στην καμπινα πρεπει να ενημερωθεις για την πολιτικη της εταιριας σε καταστροφες κτλ, σου ευχομαι να μην χρειαστει!  ;D  ;D  :P

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα από τα "Λυμένα" θέματα του Guitars & Bass του φόρουμ - για κιθάρες έχει συζητηθεί εκεί πολύ διεξοδικά τουλάχιστον τρεις φορές.

 

Έχεις flight case για τον ενισχυτή? Πώς θα τον μετακινήσεις? Μην ξεχάσεις να του βγάλεις τις λάμπες (αν είναι καλά στηριγμένες και προφυλαγμένες όπως στον Koch δεν πιστεύω να πάθουν κάτι αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Tα πετάλια μπορείς να τα πάρεις στην καμπίνα αλλά (α) αν είναι πολύ ογκώδης ή πολύ βαριά η πεταλιέρα μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα, πιθανόν και με τον αριθμό των χειραποσκευών που θα σου επιτραπεί να πάρεις μαζί σου στο σκάφος, (β) σε συμβουλεύω να βγάλεις τις μπαταρίες γιατί γνωρίζω μερικές ιστορίες από Αμερική που οι άσχετοι ελεγκτές τα παρεξήγησαν για ύποπτους εκρηκτικούς μηχανισμούς (όσο κουφό και αν σου ακούγεται).

 

Τέλος, μην ξεχάσεις τους κανονισμούς τους οποίους πρέπει να ρωτήσεις ο ίδιος στην εταιρία: σε οικονομική θέση συνήθως δικαιούσαι 20kg αποσκευών και ποτέ άνω των 30 (με τους υπαλλήλους να κάνουν τα στραβά μάτια - ΟΧΙ πάντα - μέχρι τα 25, αλλά και με τεράστιο χαράτσι ανά κιλό έτσι και δεν τα κάνουν, κάτι που δυστυχώς έχω υποστεί), μια χειραποσκευή μέχρι 9kg σε μέγιστο μέγεθος overhead ντουλάπας σκάφους που διευκρινίζεται στο εισιτήριο, και μια φορητή ελαφριά τσάντα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σελιδα της aegian με την οποια πεταω βρηκα...

 

Μεταφορά Μουσικών Οργάνων

 

Σε όλες τις πτήσεις μας έχετε τη δυνατότητα να μεταφέρετε το μουσικό σας όργανο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ασφαλή συσκευασία (hardcase), είτε σαν παραδοτέα αποσκευή ή στην καμπίνα των επιβατών. Σε περίπτωση που η μεταφορά γίνει ως παραδοτέα αποσκευή, τότε το βάρος συνυπολογίζεται μαζί με τις υπόλοιπες αποσκευές. Σε περίπτωση υπέρβαρου θα επιβαρυνθείτε με τις αντίστοιχες χρεώσεις. Επίσης, κατά τη διάρκεια του ελέγχου αποσκευών θα σας ζητηθεί να υπογράψετε έγγραφο (Limited Release Form), το οποίο δηλώνει ότι η μεταφορά του μουσικού οργάνου γίνεται με δική σας ευθύνη.

Εφόσον επιθυμείτε να μεταφέρετε το μουσικό όργανο στην καμπίνα των επιβατών τότε υπολογίζεται σαν χειραποσκευή και οι διαστάσεις αυτού δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος και το βάρος του τα 8 κιλά. Εάν το μουσικό όργανο ξεπερνάει τις παραπάνω προδιαγραφές τότε επικοινωνώντας με το τμήμα κρατήσεων, θα πρέπει να προβείτε σε κράτηση μίας επιπλέον θέσης, της οποίος το κόστος θα ανέρχεται στον οικονομικότερο διαθέσιμο κανονικό ναύλο. Η σχετική επιβάρυνση καταβάλλεται στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Κρατήσεων.

 

καλα πλακα μας κανουν ? τι σοι μουσικο οργανο εχει μηκος...55 εκ ? Φλογερα ?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου