Προς το περιεχόμενο

Μουσικος εξοπλισμος στο αεροπλανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια εχει ταξιδεψει κανεις με αεροπλανο και κανα μουλαρι ενισχυτη λαμπατο ή  νοικιαζετε οπου παιζετε ?

 

ΦΥΣΙΚΑ και νοικιαζουμε.....σε συμβουλευω τη μεταφορα του ενισχυτη σου να την κανεις μονο αν η μπαντα σου φτασει σε επιπεδο U2 & ανω.... ;)....ΜΙΑ φορα πηρα ενισχυτη μαζι μου (στην Κυπρο) και φυσικα διαλυθηκε (και ας ηταν και σε hardcase).

 

καλα πλακα μας κανουν ? τι σοι μουσικο οργανο εχει μηκος...55 εκ ? Φλογερα ?

 

πλακα ,ξεπλακα αυτη ειναι η πολιτικη της Aegean,αν η κιθαρα σου ειναι bolt on κανε αυτο που εκανα εγω παντα,δηλ.ξεβιδωσε το μπρατσο και βαλε την κιθαρα μεσα στη βαλιτσα σου με τα ρουχα να προστατευουν τα μερη της,ειναι η καλυτερη λυση (μη ξεχασεις βεβαια να παρεις μαζι σου κατσαβιδι,χορδες και πενσα για να τις κοψεις... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πριν 2-3 χρόνια είχα ταξιδέψει ωραιότατα με την Hard Case κιθάρας,με aegean πάντα.

Δεν μου είπαν τίποτα,μόνο μια αεροσυνοδός με ρώτησε τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα με ευγενια θα μπει μαζι σου στην καμπινα και θα μπει στο ντουλαπακι. Το εχω κανει απειρες φορες με aegean. Σε διεθνη πτηση την ειχαν παρει οι αεροσυνοδοι και τη βαλανε σε εναν αλλο φοριαμο του αεροπλανου παλι στην καμπινα. Τα πεταλια φυσικα θα τα παρεις χωρις το pedalboard. Ενισχυτη ουτε να διανοηθεις!!!! Χιλιες φορες να νοικιασεις! Η στειλτον με το ΚΤΕΛ και τον παραλαμβανεις παλι εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες, μπορείς να ζητήσεις να γίνει η φόρτωση των οργάνων και γενικά των εύθραυστων αποσκευών με τα χέρια, και όχι μέσω των ιμάντων φόρτωσης.

Αυτό το ζητάς ως Handloaded. Με ένα-δύο στικεράκια Fragile, δέν είχα ποτέ πρόβλημα σε άπειρα ταξίδια στο εξωτερικό και σε εσωτερικές πτήσεις στις χώρες προορισμού. Το μπάσο μου ήταν ΠΑΝΤΑ σε μαλακή αλλά πολύ καλής ποιότητας well paded θήκη ώμου, και ΠΟΤΕ σε hardcase. Ο λόγος είναι οτι όποιο όργανο είναι σε hardcase, πάει ούτως ή άλλως με τους ιμάντες, και έχω δεί αποσκευές να πέφτουν απο το τέλος του ιμάντα στο καρότσι μεταφοράς απο ύψος 3 μέτρων  :o :o :o

Τί να σώσει το hardcase σε τέτοια περίπτωση? Το όργανο ή τον εαυτό του?

Τίποτα απο τα δύο. Στην τελευταία περιοδεία που συμμετείχα στην Αυστραλία, διαλύθηκε και η Fender PVC βαλίτσα του κιθαρίστα μας. Κομμάτια μιλάμε. Έφερε την κιθάρα πίσω αφού τύλιξε την θήκη σε κομμάτια σελλοφάν, και αφού πρώτα την μπαντάρισε με μέτρα ολόκληρα gaffer tape.

Γνώμη μου είναι οτι στην Ελλάδα σχεδόν πάντα ( δέν θυμάμαι μια φορά να μήν έγινε έτσι ),

μου επιτρεπόταν να πάρω το μπάσο μου μαζί μου στην καμπίνα. Είναι headless και είναι σε μέγεθος κιθάρας.

Άν δεν το  παραδόσεις στο check in, το πιθανότερο είναι να το περάσεις στην καμπίνα, άν όχι, τότε απο το gate θα πρέπει να πάει στο αεροσκάφος με κάποιον υπάλληλο της εταιρίας, και βέβαια αυτό θα γίνει με το χέρι  ;)

Πεταλάκια στην βαλίτσα σου ή σε τσάντα μεταφοράς, ακόμα και στην καμπίνα, θα σου τα ψάξουν μάλλον στον έλεγχο, μιας και μικρά μεταλλικά κουτάκια με κυκλώματα μέσα δέν θεωρούνται και ακριβώς "αθώα".

Τον ενισχυτή σου άφησέ τον στο σπίτι, ή στείλε τον με το ΚΤΕΛ.

Χλωμό να την βγάλει καθαρή με επιβατική πτήση...

Καλή τύχη και καλό ταξίδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πάρτα όλα εκτός απο τον ενισχυτή... εγώ αυτό που έκανα συνήθως για να βάλω κιθάρα στο αεροπλάνο είναι να υπερβάλω λιγάκι για την αξία της  ;D μέχρι τώρα έπιανε. Τον ενισχυτή κατα πάσα πιθανότητα θα τον πάρεις βίδες...

εδώ ο τύπος το έκανε και τργούδι... επειδή μετά το συμβάν δεν τον ήξεραν καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταω αρκετα συχνα με την Aegean και σχεδον παντα κουβαλαω κιθαρα μαζι μου - δε μου εχουν κανει ποτε προβλημα σχετικα με την κιθαρα. Δε χρειαστηκε καν να προσπαθησω να τους πεισω να την παρω στην καμπινα, παντοτε μου το επιτρεπαν χωρις πολλες ερωτησεις. Απο την αλλη, ειδες τους κανονισμους τους - μπορει να πεσεις σε κανενα περιεργo. Προσωπικα το θεωρω ψιλοαπιθανο να σου προκαλεσουν προβλημα στην συγκεκριμενη εταιρεια, αλλα δε μπορω να στο εγγυηθω φυσικα.

 

Τα πεταλια (ξανα) εισαι σιγουρος οτι θες να τα παρεις μαζι σου και οχι στη βαλιτσα? Η πλατη σου θα σε ευγνωμονει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jkstigma, κι εγώ έχω πετάξει με την Aegean (κι επίσης με καμιά δεκαριά άλλες), και αν όντως κάνεις τον κόπο να διαβάσεις αυτά τα θρεντς που σου είπα θα δεις πως στην πραγματικότητα κάνουν κάτι διαφορετικό (δε θα σου πω τι γιατί όλες οι πληροφορίες βρίσκονται εκεί). Ο κανονισμός είναι βεβαίως η επίσημη γραμμή αλλά δεν ακολουθείται κατά 100%.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει και έρθει στην Κύπρο και με Aegean και με Ολυμπιακή, με μαλακή θήκη μέσα στην καμπίνα και δεν μου είπαν το παραμικρό. Νομίζω ότι χάνεις το χρόνο σου στο φόρουμ, είναι τόσο "χύμα" η αντιμετώπιση που δεν μπορείς να στηριχθείς σε "μαρτυρίες". Συνεννοήσου με την εταιρία και δατς ιτ. Α! Και το να πάρεις το λαμπάτο σαν αποσκευή το παίρνω ως χιούμορ, ε;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά θα αφησω τον ενισχυτη στο σπιτι δεν θα τον παρω μαζι,

οποτε στη καμπινα θα τους επισω να παρω μια σκληρη θηκη prs και μια μαλακη θηκη με πεταλια,

 

Εκανα και μια τροποποιηση στα πεταλια και θα παρω τα μισα μαζι μου(6 αντε 7)  μονο για να μην εχω προβλημα

 

θα εχω και ενα κατσαβιδι μαζι μου μπας και μου πουν τιποτα για μπαταριες να τις βγαλω,

 

Αν και οκ,,,στην ελλαδα νομιζω δεν ειναι κ πολυ αυστηρα..

μια φορα ειχα ταξιδεψει Αυστραλια...

στην ελλαδα δεν με ψαξανε ουτε οταν εφυγα ουτε οταν γυρισα (μακακία εκανα..επρεπε να μεινω αυστραλια) , στην Σιγκαπουρη και στην Αυστραλια,,,,με γδυσανε σχεδον,

Συγκεκριμενα στην αυστραλια την κιθαρα την περασαν απο ειδηκη καταγορια ψαξιματος γιατι λεγανε φοβοντουσαν μην κουβαλαει τιποτα υπερατλαντικους κοριους κτλ χα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχω και ενα κατσαβιδι μαζι μου

 

πες μου οτι κανεις πλακα.... ;D

 

δεν παιρνεις και κανα δυο χασαπομαχαιρα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου