Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο για πιστοτητα ηχου


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@kabasilis - Ο τυπος καλα τα λεει και επισης εχει μια στουντιαρα 250 χιλιαδων ευρω + .

 

Κολλάς σε λεπτομέριες τώρα  ;D ;D ;D

 

Πέρα από αυτό,είπε ο delta66 για  balance των μικροφωνων στην τελικη μιξη και ο τύπος μηλάει στο βίντεο γι'αυτό

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το δοκιμασα και στο 2ο ηχειο.Επισης δοκιμασα και στην μεση (να κοιταζει ξυλο δλδ),παλι τιποτα.Χειροτερα ηταν.Επισης δοκιμασα,on axis το sm και πιο πισω το AKG c1000.Πολυ μπασο και στις 2 περιπτωσεις.

Το εκανα αυτο μεχρι προσφατα που πηρα τον fender.Το προβλημα ειναι οτι ενω οταν παιζω κανονικα με τις ρυθμισεις που εχω στον ενισχυτη...εχει μια ωραια γλυκια χροια και ενα χαρακτηριστικο "σκασιμο" της χορδης,με τιποτα αυτα τα 2 δεν μπορω να τα αναπαργω στην εγγραφη μου

Αυτες ειναι επιδαπεδιες βασεις μικροφωνου αλλα για ταμπουρο δεν σου κανει....Για ταμπουρο θελεις κανονικη βαση μικροφωνου.....

 

To 57άρι δεν φταίει σε τίποτα. Αυτοί που τα βάζουν στις πόρτες δεν ξέρουν ότι έχουν πάρει κινέζικα.  ;D

Ο ενισχυτής σου φαντάζομαι ότι είναι ο Fm212 έτσι? Είναι πολύ καλός ενισχυτής αλλά λίγο ιδιόρυθμος στην ηχογράφησή του. Δοκίμασε να βάλεις και στα 2 μεγάφωνα (που λέει και ο Superfunk :)) από ένα μικρόφωνο. Μην τα βάλεις ακριβώς στη μέση γιατί ο Fm είναι τρανζιστορικός και στη μέση βγάζει μεταλλικά πρίμα. Το akg c1000 βάλτο περισσότερο στην άκρη επειδή είναι πιο πριμαριστό. Το 57 βάλτο λίγο μετά το τέλος του κέντρου και στρίψτο ελαφρά προς το κέντρο. Η απόστασή τους από το γρίλια να είναι μερικούς πόντους, μην τα βάλεις πάνω της. Δοκίμασε και report back.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haryy προσωπικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το 57αρι...Τους αλλους 2 ενισχυτες μου μια χαρα τους ηχογραφω με αυτο.....Απλως οπως ειπα με την αποκτηση του fender (ναι τον fr) με ξενισε αυτη η διαφορα στον ηχο και η σχεδον αδυνατη μεταφορα της πιστοτητας του στην ηχογραφηση....Θα το δοκιμασω αυτο που μου λες και θα σου πω....Σε ευχαριστω

 

Ναι.

Θα παιξεις και ΕΣΥ μια δοκιμη  :)

 

Κολλάς σε λεπτομέριες τώρα  ;D ;D ;D

Καθολου λεπτομεριες.....Ενας distorted ηχος ειναι πιο ευκολο να τον "φερεις" εκει που θες με το eq απ'οτι ενας καθαρος.

Πέρα από αυτό,είπε ο delta66 για  balance των μικροφωνων στην τελικη μιξη και ο τύπος μηλάει στο βίντεο γι'αυτό

Το balance το συνδιαζεις εφοσον εχεις παρει δειγμα το οποιο σε ικανοποιει  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καθολου λεπτομεριες.....Ενας distorted ηχος ειναι πιο ευκολο να τον "φερεις" εκει που θες με το eq απ'οτι ενας καθαρος.Το balance το συνδιαζεις εφοσον εχεις παρει δειγμα το οποιο σε ικανοποιει  ;)

 

Μπερδεύτικες το εννοούσα με χιούμορ για αυτό:

εχει μια στουντιαρα 250 χιλιαδων ευρω +

 

γι'αυτό και το έκανα έντονο στο προηγούμενο.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο, αν το 57άρι σου αρέσει με τους άλλους ενισχυτές, νομίζω ότι το πρόβλημά σου με τον καινούριο είναι θέμα τοποθέτησης. Προσωπικώς, όταν βρέθηκα με δεύτερο ενισχυτή, χρειάστηκε να ερευνήσω τις θέσεις των μικροφώνων από την αρχή μια και η τοποθέτηση που χρησιμοποιούσα στον έναν δεν έβγαζε καλό αποτέλεσμα και στον άλλο.

 

Αν και πήρες συμβουλές από ανθρώπους που τα γνωρίζουν πολύ καλύτερα από μένα, θα σου πρότεινα να ψαχτείς πολύ με την τοποθέτηση στον fender πριν αγοράσεις καινούριο mic. Επίσης μη φοβηθείς τις "ακραίες" θέσεις (π.χ. τέρμα πάνω δεξιά, στη γωνία της καμπίνας, 1-2 εκατοστά απ' τη γρίλια).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που τα βάζουν στις πόρτες δεν ξέρουν ότι έχουν πάρει κινέζικα.  

 

τα δικα μου τα ειχα παρει το 85 απο τις ΗΠΑ,τοτε ακομα οι Κινεζοι δεν εφτιαχναν ουτε ηλεκτρικες σκουπες... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνούμε με τα 57άρια αλλά προσκυνώ Paul Kersey ;)

 

Messalion πρόσεξε τα μικρόφωνα να έχουν την ίδια απόσταση από τα ηχεία για να μην έχεις "αφασία" όπως τη λέω εγώ (διαφορά φάσης - ακύρωση μπάσων συχνοτήτων και φαινόμενο chorus στις μεσαιουψηλές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το SM57 για να ηχογραφώ τον ενισχυτή της κιθάρας στο PC για solo πάνω σε backing tracks κτλ, δλδ μου προτείνετε να πάω σε κάτι άλλο σε παρόμοια χρήματα?

Έχω και μια ακουστική κιθάρα, οπότε αν υπάρχει ένα mic που θα ηχογραφεί και τα δύο καλά μόνο του (όχι ταυτόχρονα φυσικά  :P), προτείνετε ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου