Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο για πιστοτητα ηχου


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα και τις εχει,ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ως door stop & papier mache... ;D

 

(εξω απο την πλακα πραγματικα και γνωριζοντας οτι ειναι ενα κλασσικο μικροφωνο που το χρησιμοποιουν....ολοι,απο την ημερα που σταματησα να το χρησιμοποιω ...ο ηχος μου στις ηχογραφησεις βελτιωθηκε κατα....1000%.... ;D....πλεον μονο σε ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με καποιο αλλο μικροφωνο της προκοπης μπορω να το ...ανεχτω.... ;D...)

Σε αυτα τα λεφτα ομως  θα βρεις κατι καλυτερο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε αυτα τα λεφτα ομως  θα βρεις κατι καλυτερο?

 

γυρω στα 100 ευρω που κανει βρισκεις  χαλαρα καλυτερα δυναμικα μικροφωνα:

 

Audix i5,AKG D40,d5 ,Audio Technica ATM650 απο καινουργια και φυσικα παρα πολλα μεταχειρισμενα παλαιοτερα μικροφωνα ,τσεκαρε π.χ. στο ebay  παλια Altec 633Α  & AKG d130 (σκοτωσε 2 πριν απο 4 ημερες ενα παλικαρι στις αγγελιες για 50 ευρω)

 

φυσικα μπορεις να χρησιμοποιησεις και πολλα απο τα φθηνα ribbon mics που εχουν κατακλυσει την αγορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα....

Ξερω οτι μπορει να εχει ξανασυζητηθει,ξερω οτι ειναι σχετικα δυσκολο αλλα....Πιο μικροφωνο θα μου εδινε την καλυτερη πιστοτητα ηχου στην ηχογραφηση ενισχυτη ?

 

Δλδ..... Θελω τον ηχο που ακουω,αυτον και να γραφω....

Παιζω με εναν bugera v22.Εχω ενα φτηνο (σχετικα) μικροφωνο και το σεταπ μου ειναι....Κιθαρα>πεταλια>input ενισχυτη (δεν περναω απο fx loop) > μικροφωνο>καρτα ηχου.

Το μικροφωνο το εχω on axis και γραφω μια χαρα.....Ειμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημενος με το αποτελεσμα.

Το προβλημα ειναι το εξης,εχω εναν VOX vt 120 plus που τον απεκτησα πριν απο 2 μηνες.Με το ιδιο σεταπ που περιεγραψα παραπανω παλι γραφω αψογα,οταν ομως απο προσφατη ανταλλαγη απεκτησα τον fender fr 212,με το ιδιο σεταπ ειναι σχεδον αδυνατο να παρω τον ηχο που ακουω οταν τον εχω μπροστα μου......Δοκιμασα και διαφορα αλλα μικροφωνα,δυναμικα και πυκνωτικα αλλα και παλι.....το 1 θα μπασαρε παρα πολυ το αλλο θα πριμαρε αρκετα......

 

Δοκίμασες το μικρόφωνο και στο δεύτερο ηχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες το μικρόφωνο και στο δεύτερο ηχείο?

 

Δοκίμασες το μικρόφωνο και στο δεύτερο ηχείο ΜΕΓΑΦΩΝΟ?

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες το μικρόφωνο και στο δεύτερο ηχείο ΜΕΓΑΦΩΝΟ?

 

;D

Δοκίμασες το μικρόφωνο και στο δεύτερο ηχείο?

Το δοκιμασα και στο 2ο ηχειο.Επισης δοκιμασα και στην μεση (να κοιταζει ξυλο δλδ),παλι τιποτα.Χειροτερα ηταν.Επισης δοκιμασα,on axis το sm και πιο πισω το AKG c1000.Πολυ μπασο και στις 2 περιπτωσεις.

 

kate me είναι διπλή δουλειά να φτιάχνεις ήχο στον ενισχυτή σου και μετά να προσπαθείς να τον "πιάσεις" με μικρόφωνο (όταν μιλάμε για πρόχειρες home λύσεις). Προσωπικά έχω καταλήξει να φτιάχνω ήχο για ηχογράφηση παίζοντας με τις θέσεις του μικροφώνου, ακούγοντας από κλειστά ακουστικά.

Το εκανα αυτο μεχρι προσφατα που πηρα τον fender.Το προβλημα ειναι οτι ενω οταν παιζω κανονικα με τις ρυθμισεις που εχω στον ενισχυτη...εχει μια ωραια γλυκια χροια και ενα χαρακτηριστικο "σκασιμο" της χορδης,με τιποτα αυτα τα 2 δεν μπορω να τα αναπαργω στην εγγραφη μου

 

Συγγνωμη για το ''ασχετο'' της ερωτησης αλλα που θα βρω στην Αθηνα τετοιες ωραιες βασεις μικροφωνου σαν αυτες που παρεθεσε ο SF στη φωτο ?

 

θελω μια για ταμπουρο και μια για ενισχυτη κιθαρας

Αυτες ειναι επιδαπεδιες βασεις μικροφωνου αλλα για ταμπουρο δεν σου κανει....Για ταμπουρο θελεις κανονικη βαση μικροφωνου.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Επισης δοκιμασα,on axis το sm και πιο πισω το AKG c1000.Πολυ μπασο και στις 2 περιπτωσεις.

 

Οπως σου ειπα και παραπανω βαλτα πλαϊ πλαϊ  5 εκατοστα απο το μεγαφωνο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε με 2 ή 3 μικροφωνα (αν ειναι openback το ηχειο)

Ενα 57αρι κολλητα ενα πυκνωτικο μακρυα και ενα απο πισω.

Πειραματισου με την τοποθετηση τους και με το balance των μικροφωνων στην τελικη μιξη.

Ξεκινα με 80% το 57αρι, 10% το πισω και 10% το πυκνωτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πειραματισου με την τοποθετηση τους και με το balance των μικροφωνων στην τελικη μιξη.

 

 

Κάτι τέτοιο κάνει και αυτός,σε αυτό το βίντεο λέει πως θα κάνει τη εγγραφή και στο δευτερο μέρος μηλάει για την μίξη.

 

 

Επίσης ενδιαφέρον είναι και αυτό

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα και παραπανω βαλτα πλαϊ πλαϊ  5 εκατοστα απο το μεγαφωνο.

Το δυναμικο και το πυκνωτικο στην ιδια αποσταση απο το μεγαφωνο και διπλα διπλα ? Θα το δοκιμασω γιατι στην φωτο δεν φαινεται καλα το πως τα εχεις τοποθετησει....

 

Αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε με 2 ή 3 μικροφωνα (αν ειναι openback το ηχειο)

Ενα 57αρι κολλητα ενα πυκνωτικο μακρυα και ενα απο πισω.

Πειραματισου με την τοποθετηση τους και με το balance των μικροφωνων στην τελικη μιξη.

Ξεκινα με 80% το 57αρι, 10% το πισω και 10% το πυκνωτικο.

Δυστηχως η καρτα μου ειναι 2καναλη και δεν μπορω να ηχογραφησω παραπανω απο 2...

 

@kabasilis - Ο τυπος καλα τα λεει και επισης εχει μια στουντιαρα 250 χιλιαδων ευρω + ... Συν οτι αυτος ηχογραφει distorted σημα ενω εγω θελω καθαρο.....Νομιζω εχει διαφορά  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυναμικο και το πυκνωτικο στην ιδια αποσταση απο το μεγαφωνο και διπλα διπλα ?

 

Ναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου