Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμό έχετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνώμη' date=' αλλά επειδή έχω τρελαθεί από τα εργαλεία σας, θα ήθελα να μάθω την ηλικία σας ή μάλλον πόσα χρόνια μαζεύετε αυτό τον εξοπλισμό. Ξέρω επαγγελματίες ανθρώπους που έχουν λιγότερα ή φτηνότερα εξαρτήματα...[/quote']

 

 

ειμαι 37 και παρεμπιτόντως ΕΙΜΑΙ επαγγελματίας! :wink:

 

Τα ποιό πολλά τα έχω φέρει απο ΑΜΕΡΙΚΗ και απο το net!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o WrTsXxx έγραψε:

συγνώμη, αλλά επειδή έχω τρελαθεί από τα εργαλεία σας, θα ήθελα να μάθω την ηλικία σας ή μάλλον πόσα χρόνια μαζεύετε αυτό τον εξοπλισμό. Ξέρω επαγγελματίες ανθρώπους που έχουν λιγότερα ή φτηνότερα εξαρτήματα...

 

 

Έλα ντε! Αλλά έτσι είναι! Το να ψάχνεις να αγοράζεις καινούρια όργανα είναι μεγάλη απόλαυση όπως και να το κάνουμε! Οσο μεγαλώνεις και βγάζεις λεφτά τόσα περισσότερα όργανα παίρνεις! ¶λλα σου χρειάζονται και άλλα, είναι απλώς φετίχ!

 

Εγώ είμαι 22 παίζω ροκ και ηλεκτρονική μουσική και προς το παρόν έχω -:: ένα ηλεκτρικό πιάνο ΥΑΜΑΗΑ clavinova

:: ένα CASIO CASIOTONE (είμαστε σχεδόν συνομήλικοι!)

:: ένα αρμόνιο YAMAHA PSR 330 για ικανοποιητικούς "καθημερινούς" ήχους

:: Mία BOSS GT3 που την ενώνω με το αρμόνιο +το πιάνο +βγάζω απίστευτα ηχοχρώμματα...

:: ένα Nord Lead για να βγάζω ό,τι ήχο μου κατέβει στο κεφάλι

:: ένα Pentium III με μιά waveterminal

:: μία κονσόλα ΥΑΜΑΗΑ 01V (έτυχε να υπάρχει στο στουντιάκι μου, δεν μπορώ να την αξιοποιήσω όπως θα έπρεπε...)

:: και μερικά soft synths όπως το FM7 to B4 και το δωρεάν Synth1

 

Πάντα όταν αγόραζα κάτι έλεγα: Ως εδώ! Τώρα είμαι καλυμένος... Αλλά πουουουού...

Τώρα μαζεύω λεφτά για το microkorg! Δεν ξέρω αν μου χρειάζεται αλλά το χω ερωτευτεί αυτό το synthάκι!!!

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέρ Βαγγέλη

Γενικώς όντως όσο μεγαλώνεις τόσο αγοράζεις -είμαι 36 και έχουν περάσει αρκετά όργανα. Αν θες μια "συμβουλή" απλώς σου λέω πως οι συνεχείς αγορές δεν έχουν κανένα νόημα. Είναι απλώς η προσπάθεια της βιομηχανίας να κινηθεί. Ομως αυτό δεν πρέπει να ενδιαφέρει πάντα εμας του μουσικούς. Το ζήτημα είναι να βρεις μερικά όργανα που σου κάνουν (όπως εμένα τα δύο Clavia, το "Baby" Rhodes και η κονσόλα) και να προσπαθήσεις να τα μάθεις όσο καλύτερα γίνεται. Αν χρησιμοποιήσεις το 50% των δυνατοτήτων τους -μόνο- μπορείς να κάνεις παπάδες. Τώρα, παραδέχομαι πως κάθε νέο προϊόν είναι δελεαστικό... Ομως δεν έχει νόημα να χώνουμε στις αντιπροσωπείες όσα βγάζουμε με τη μουσική. Οπότε stick to it και μάθε τα όσο μπορείς και μετά απλώς προσπέρασε γενικώς τις "προσφορές" (αν και ενίοτε πρέπει να τσεκάρουμε τα νέα προϊόντα, καθώς μερικές φορές είναι όντως σπουδαία)

Με εκτίμηση

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υannis + γω αυτήν την άποψη προσπαθώ να μου επιβάλλω! Ήδη σκέφτομαι να αλλάξω την κονσόλα και να πάρω μια μικρούλα αναλογική γιατί απλούστατα δεν έχω τις γνώσεις να την χρησιμοποιήσω! Τί να το κάνω εγώ που στον κομπρέσσορα μου έχει πεντακόσιες ρυθμίσεις και παραμέτρους αφού δεν ξέρω σε τί χρησιμεύει η κάθε μία; ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα μου επιτρέψετε να προσθέσω ότι από τη στιγμή που άρχισα να χρησιμοποιώ υπολογιστή για να φτιάχνω μουσική, υπήρξε τεράστια αλλαγή στο μέγεθος του εξοπλισμού που μου ήταν απαραίτητος! Για παράδειγμα, δεν χρειάζεται πλέον να έχεις 5 σύνθια για να βγάζεις καλούς ήχους, 2-3 soft synths μαζί με ένα MIDI controller και έχεις αποτέλεσμα βαρβάτο! Αυτό έχει γίνει σε πολλούς τομείς, άρα ένα καλό PC, λίγο outboard, μια νορμάλ κονσόλα, κιθαρούλα-ενισχυτής-εφφέ και κανένα πλήκτρο σου βγάζουν όσα δεν θα έβγαζε πριν μια δεκαετία ολόκληρο studio!

 

Υ.Γ. Αυτό δεν αναιρεί την τρέλα για ατέλειωτες λίστες εξοπλισμών! Όσο ζούμε θα θέλουμε κι άλλα, άσχετα αν μπορεί και να μην τα χρησιμοποιήσουμε ποτέ όπως πρέπει... ¶βυσσος η ψυχή του μουσικού! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kithares:

 

*Gibson LP studio wine red me 50's neck (sintoma me EMG ZW set)

*Fender strat vintage '54 CS me maple fretboard (pezei na faei podi an kai den to kovo mou aresei arketoutsika)

*Fender strat SSH MIM me rosewood fretboard kai tom anderson PU's kai "secret" electronics

*ibanez rg570 apo thn proteleftea seira (h thn proproteleftea den thimame)

*klassikh alhambra tou 1979

*mia palia tis plakas strat copy(i prwth hlektrikh mou kithara pou ektos apo to swma iparxei akoma gia sinesthimatikous logous)

*mia allh klasikh psilokalh htan alla espase 3h fora prin 4 xronia den ksanaftiaxnete pali gia sinesthimatikous logous thn krataw(h prwth prwth mou kithara)

 

Enisxhtes:

 

*VHT 50CL (me 5UA rectifier+ EQ options) se forest green tolex (sintoma me NOS giali) (TI GAMATO MIXANIMA PINO NERO STO ONOMA TOU)

*VHT 2x12 fatbottom cab pali se forest green me ta standard P50E hxeia

*marshall 6101 '92(vasika paei aftos efige)

*Ashdown Peacemaker 40 class A open back combo me V30 (kala aftos tha faei podi POLI SINTOMA)

*THD univalve(kai afton tha ton parei h bala)

*duo SS combo tis plakas gia na perno stis ekdromes - akougonte eleina (30w laney me bolika mods :D kai 20w kustom tis megalhs plakas)

 

Rack gear & FX:

 

kaboses m@l@kies, kati TC G-major(prepei na kanw update to software tou by the way), kati BBE SM, kati power conditioner, ADA mp1(vasika afto tha eprepe na einai stous enisxhtes), focusrite ble seira, klp, kai merika stompboxes, alla den eimai fx kai stompbox fan genikotera

 

alles bourditses opos ena decent recoring gear, behringer mixers, SS mic pre's, shure sm57, sm58, sehnheiser, kartes hxou terratec sto pc 1 kai sb audigy sto pc 2 (afta prepei na allaksoun kapoia stigmh), SONAR, ena mikro midi keyboard kai diafores alles bourdes edw kai ekei.

 

 

 

 

Genikotera o eksoplisos mou pernaei faseis kathe ligo kai ligaki - liga pragmata menoun gia poli kero. Apla twra einai ena aftokinito ston orizonta kai giafto den me vlepo na beno se eksoda... alla otan erthei i stigmh ksero ti tha figei kai tha do ti tha erthei.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

katarxin xereto ola ta melh. Eimai neos s afto to site k pisteyo oti exei arketa endiaferonta pragmata.

Oson afora exoplismo exo :

Ki8ares LTD M251 , Ibanez GRX 40 ( h proth mou ki8ara!)

enisxyth Marshall AVT 50 kai ena Leem 20wt

Boss MT2 (metal ZOne)

Dunlop wah-wah (original cry baby)

Zoom 505 II.

 

Afta einai ola mou ta yparxonta! Me afta thn vrisko! Pisteyo oti einai kalitero na ginese kaliteros sto peximo k sth sin8esh apo to na xodeyo pola lefta gia exoplismo. Exo akrivos afta pou i8ela, opote no more exoda pros to paron, ala doulia!

og some botom time..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xairetw!

Kinoumenos sto xwro tou metal/rock kai entexno elliniko rock san kitharistas/mpasistas.Exw hlektrikes kithares mia JACKSON DK2 me Duncan Designed magnhtes ena diplo ke dio monous ke mia SAMICK me 3 monous.Episis mia hlektrakoustikh CORT de thymamai montelo akrivws.Mpaso ths IBANEZ to JSR200, ke ena synth keyboard ths ROLAND to RS5.

Apo petalia/polyeffects gia kithara exw apo palia ena ZOOM 505 ke to V-AMP 2 ths BEHRINGER apto opoio eimai katenthousiasmenos.

Enisxyth exw ena CRATE 15arh gia to spiti alla sinithws se live ENGL ke FENDER xrhsimopoiw.

THATS ALL!! 8)

c YA!

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΙΘΑΡΕΣ - ΜΠΑΣΣΑ

 

1. FENDER VINTAGE 52 USA

2. GIBSON SG STD USA

3. FENDER STD JAZZ BASS MEX ME US VINTAGE 62 MAΓΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑDASS 2 BRIDGE

4. PEAVEY GRIND NTB 4 BASS

 

ENIΣΧΥΤΕΣ

 

1. FENDER BLUES JUNIOR 15 WATTS USA

2. GIBSON LES PAUL JUNIOR GA5 - 5 WATTS CLASS A ALL TUBE USA

3. FENDER BASSMAN 100 WATTS MEX

 

DRUMS

 

REMO BRAVO 2 - GIBLARTAR HARWARE - SABIAN CYMBALS

 

POWER MIXER YORKVILLE 400 + 200 WATTS MONITOR

YORKVILLE SPEAKERS

 

MICS BEHRINGER B1 - ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ

 

ΕΦΕ

 

ΚΙΘΑΡΑ : VAMP, GOV'NOR PLUS, AC2 ACOUSTIC SIMULATOR

BASS: BP 50 DIGITECH, IBANEZ PHATHED BASS OVERDRIVE, TRACE ELLIOT BASS EQ

 

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΑΠΑΝΑΣ ΣΕ ΟΡΓΑΝΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ.

 

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΟΙ ΕΠΑΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ.

 

Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ, Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6-8 ΩΡΕΣ ΠΑΙΞΙΜΟ.

 

 

ΟΜΩΣ ΑΝ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΟΡΓΑΝΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΑΠΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΝ.

 

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου