Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Laney vc30 σε high gain - είναι εφικτό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα στους συμφορουμητες ...

 

προσφατα αγόρασα ενα laney vc30 112...

 

το καθαρο του μου αρεσει πολυ καθως εχει ενα ζεστο ηχο .

το reverb του με εχει μαγέψει (ίσως επειδη δεν εχω ξαναακουσει ενισχυτη με spring rever)

ωστόσο με έχει απογοητευσει το βρωμικο του το χρησιμοποιώ ελάχιστα και παντα με ανοικτο το mt-2 (καθως παιζω μεταλ και Hi gain rock -παραδειγματα: ac/dc guns n roses μεχρι nevermore metallica slayer και παει λεγοντας-  οποτε το λιγο gain που προσφέρει δεν με ικανοποιει ).

 

τι θα μπορουσα να κανω για να το αξιοποιήσω;

 

εχω σκεφτει:

1) αγορα booster/overdrive πεταλιου

2) αλλαγη λυχνιων σε ποιο hi gain λυχνιες

3) αλλαγη μαγνητων σε active

 

 

εχω κιθαρα ltd ec200qm

 

πεταλια boss mt-2 distortion mxr 10 band equaliser και crybabe wah-wah

 

για κοστος 200Ε το πολυ

(αμα παει παραπανω περνω μια tonelab η μια boss me-70) :D

ευχαριστω προκαταβολικα

 

ΥΓ. οι εντασεις που παιζω ειναι καθαρα 4 και βρωμικα με fulll το gain στο 1.5 το πολυ (στην κιθαρα πανω ολα τερμα  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι έχεις το mt-2, το πιο οικονομικό και γρήγορο αποτέλεσμα θα έχεις αν: α)βάλεις τον laney στο βρώμικο κανάλι με λιγοστό gain(ισα ισα να "αρπάζει" τα καθαρά) και b) το ΜΤ2 με τέρμα το dist, στη μέση τα 4 EQ, λίγο level. Έτσι θα έχεις τα full γκάζια του Mt2 χωρίς όμως να βρωμίζει άσχημα και να "fuzzάρει" το κανάλι του ενισχυτή. Κατόπιν πειραματίζεσαι με τα EQ και το level για περισσότερους ήχους distortion.

Για λαμπάτους χωρίς πολλά γκάζια. καλό είναι αρχικά να έχεις ένα booster αλλά αυτό μπορεί να μη σου δώσει αρκετό lead & gain. Αυτή τη δουλειά του booster μπορεί να την κάνει ίσως και το mt-2 αν βάλεις τερμα gain στο βρωμικο του laney, σχεδόν μηδενικό dist στο mt-2, τέρμα τo level και στη μέση τα Eq του ΜΤ-2.

Άλλη καλή περίπτωση είναι να προσθέσεις καποιο καλό πετάλι distortion/od(λαμπάτο καλύτερα) στο fx loop του ενισχυτή εκμεταλλευόμενος το gain του προενισχυτή για extra γκάζια. Στο send συνδέεις το input του πεταλιού και στο return το out του πεταλιού. Αν έχει και cab simulator όπως τα digitech, ακόμη καλύτερα! Προσοχή! Να έχεις χαμηλά το level του πεταλιού και το level του προενισχυτή αρχικά.

Οι αλλαγές στις λυχνίες και στο κύκλωμα του ενισχυτή σίγουρα μπορούν να δώσουν πολύ διαφορετικό και καλό αποτέλεσμα. Θέλει όμως πολλή δουλειά για να γίνει ο laney metal beast! Μόντες γίνονται από μάστορες αλλά σίγουρα θα κοστίζουν και θα πρέπει το αποτέλεσμα να σε ικανοποιεί 100%.

 

Καλούς πειραματισμούς!

 

+ίσως κι αυτό σου κάνει (για metal φυσικά):

http://www.thomann.de/gr/digitech_death_metal.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το γκάζι(drive, όχι drive volume) στο τέρμα και δεν σου φτάνει?

Αν σου είναι αρκετό για συγχορδίες, αλλά λίγο για σόλο, τότε βρές κάτι σε overdrive ή καλύτερα ένα booster.

Τα πεταλάκια διστόρσιον ;D δεν κάνουν για boostάρισμα τζιτζιδίζουν.

προσφατα αγόρασα ενα laney vc30 112...

Καινούργιο ή μεταχειρισμένο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την τύχη σου και με κανα πετάλι equalizer. Μπορεί να σου αρέσει. Αλλιώς κάποιο ποιοτικό overdrive/distortion πεταλι και θα είσαι οκ. Τι death metal της Digitec είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με το metal zone, οπότε αφού έχεις αυτό ήδη, κοίτα για κάτι καλύτερο.

Δες και σε αυτό το θέμα που ίσως σε ενδιαφέρει.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171309.0

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το γκάζι(drive, όχι drive volume) στο τέρμα και δεν σου φτάνει?

Αν σου είναι αρκετό για συγχορδίες, αλλά λίγο για σόλο, τότε βρές κάτι σε overdrive ή καλύτερα ένα booster.

Τα πεταλάκια διστόρσιον ;D δεν κάνουν για boostάρισμα τζιτζιδίζουν.Καινούργιο ή μεταχειρισμένο?

τον ενισχυτη τον πηρα καινουριο με 470Ε απο το dv247 τελη μαϊου:)

 

το θεμα ειναι οτι το ντιστορτιον δεν ειναι αρκετο για τιποτα (αντε ειναι αρκετο για ενα voodoo child αλλα ως εκει :D ) ειτε sabbath παιξω ειτε guns n roses ειται ac/dc δεν μου αρκει (και στο ρυθμικο μερος αλλα και στα σολο)

αμα βρω ενα μποουστερ και να το εχω συνεχεια ανοιχτο θα βγαλει καλο και υψηλο γκειν (πχ savatage metallica etc.) ;

θα δοκιμασω αυτο με το mt-2 και το drive channel μετα γιατι τωρα ειναι παραξενη η ωρα και θα σας πω τα αποτελεσματα

 

vrass εχω Eq πεταλι αλλα αυτη τη στιγμι μου το εχει καβατζωσει ενας φιλος οποτε πρεπει να το παρω πισω για να πειραματιστω ;D;D;D

 

Υ.Γ.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

 

Υ.Γ 2 μια μοντα ποσο κοστιζει και σε ποια περιοχη υπαρχουν μαστορες για να την κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μάλλον θέλεις κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/mxr_mc402_boostoverdrive.htm

(αντε ειναι αρκετο για ενα voodoo child αλλα ως εκει :D ) ειτε sabbath παιξω ειτε guns n roses ειται ac/dc δεν μου αρκει (και στο ρυθμικο μερος αλλα και στα σολο)

Μήπως μπορείς να γράψεις&ανεβάσεις ένα μικρό δείγμα με full το drive.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες δειγμα με το ενσωματομενο μικροφωνο του λαπτοπ που στα καθαρα ακουγεται σαν κλασικη και στα βρωμικα σαν μπουλντοζα πες μου και θα την ανεβασω το βραδακι ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

με το πεταλακι θα παιζω metallica και savatage χωρις τζιτζικια;; (αν ναι βουυυρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ιομμι των Sabbath επαιζε LANEY supergroup, οι οποίοι δεν ειναι περισσότερο "βρώμικοι" ενισχυτές από τον δικό σου. Στο 1ο album επαιζε κιολα με single coil.

 

Δε πιστεύω ότι λείπει gain από τον ενισχυτή για τα είδη της μουσικής που θες. Απλά μη περιμένεις να βγούν σε χαμηλές εντάσεις χωρίς attenuator.

 

Η καλύτερη λυση για μενα θα ήταν να έβαζες ένα post phase inverter master volume. (mod των 30 ευρώ) και να ξεχάσεις όλα τα άλλα. Θα παίρνεις καθαρό ήχο με distortion ικανότατο και ξυράφι σε χαμηλές εντάσεις. Διερέυνυσέ το...

 

Το hi gain δεν ειναι η λύση πάντα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να γινεται απο μονος του high gain ενισχυτης...ειναι καθαρα vintage...με πεταλακια οπως σου ειπανε κ οι προλαλησαντες :P θα τον κανεις να παιζει ΚΑΝΙΜΠΑΛ ΚΟΡΠΣ μονος του...τα "τζιτζικια" που αναφερεις ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων και κιθαρας....για να βγαλεις "βαρυ" ηχο σε γενικες γραμμες παντως δεν εχει να κανει μονο με το ποσο gain βαζεις στο πεταλακι...πειραματισου με τον ηχο σου...νιωσε τη γη ξυπολητος..φαε λιγο ψαρι το σαββατο...(και αλλες τετοιες σοφιες...)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου