Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμό έχετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alchemist θα συμφωνήσω μαζί σου. ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Αλλά πόσοι από εδώ δεν θα ήθελαν ένα καινούριο μηχάνημα και ας μην το χρειάζονται? Κρίνοντας από μένα που ακόμα προσπαθώ να ξεχρεώσω ένα custom μπάσο που αγόρασα πέρυσι και άρχισα να γλυκοκοιτάζω ένα άλλο πραγματικά ΑΚΡΙΒΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω φίλε pan, ο μουσικός είναι η προσωποποίηση του καταναλωτισμού, δεν χωρά αμφιβολία... Απλά εγώ είμαι νεαρούλης ακόμα και οι δικοί μου έχουν και άλλες ανάγκες, δεν μπορούν να μου πάρουν ένα Triton Extreme (το μεγάλο μου όνειρο...) και μόνος μου, με βλέπω να το αποκτώ μετά από πολύ καιρό. Γι' αυτό και προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα πολύ ορθολογιστικά και με βάση το συμφέρον μου, δεν βγαίνω αλλιώς! Αν μπορούσα, είναι σίγουρα ότι θα είχα γεμίσει με μηχανήματα, από τα οποία θα χρειαζόμουν μόνο το 1/5! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλάκα έχουν οι κιθαρίστες, (χωρις παρεξήγηση κι εγω παιζω κιθάρα) που παίρνουν πετάλια, ενισχητές, κιθάρες, εφφέ, εφφέ, εφφέ.... φτάνουν σε ένα σημείο να νομίζεις οτι η κιθάρα παίζεται με τα πόδια από τις πεταλιέρες στο πάτωμα και τελικά μετά από κάποιο χρόνια καταλήγουν να παίζουν καρφί ενισχυτή (κατα προτίμηση 15watt..!!!) αφού έχουν αγοράσει τον μισό Στόλλα ένα Bon και λίγο Διαμαντόπουλο. Αυτά.

 

Μετα τιμής

Πάνος (αντε και καλό ΣΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Να μαι και γω. Εχουμε και λεμε:

 

Fender Precision Bass 4χορδο (Japan) σε Lake Placid Blue χρωμα με Wine Red Mirror pickguard και maple ταστιερα. Seymour Duncan SPB-3 Quarterpound μαγνητης και Bad Ass II Bridge. Rotosound Flatwound Heavy Gauge χορδες. (Current Weapon of Choice).

 

Ενισχυτης Peavey (με το παλιο λογοτυπο) Basic 112 50w λογω της τιμης που τον ειχα βρει. Αν και καποια στιγμη θελω να παρω κατι αλλο (Προτεινετε μου να παρω μια γευση).

 

Ibanez AEB10 Acoustic Bass σε μαυρο χρωμα. Fishman ηλεκτρικα με rosewood ταστιερα και elixir χορδες (εδω πειτε γνωμες για χορδες) απο το εργοστασιο. Τιμια αγορα για ηλεκτρακουστικες καταστασεις και unplugged.

 

Squier P-Bass Standard. Τουτο δω ειναι το πρωτο μου μπασσο και το εχω ακομη για συναισθηματικους λογους.

 

Α, και ενα εφφε Zoom BFX-708 ετσι για να φτιαχνουμε και κανεναν διαφορετικο ηχο. Οχι τρομερο αλλα φτηνο οταν το ειχα παρει και υπαρχει ακομα με custom ηχους που το παιδευω που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλάκα έχουν οι κιθαρίστες' date=' (χωρις παρεξήγηση κι εγω παιζω κιθάρα) που παίρνουν πετάλια, ενισχητές, κιθάρες, εφφέ, εφφέ, εφφέ.... φτάνουν σε ένα σημείο να νομίζεις οτι η κιθάρα παίζεται με τα πόδια από τις πεταλιέρες στο πάτωμα και τελικά μετά από κάποιο χρόνια καταλήγουν να παίζουν καρφί ενισχυτή (κατα προτίμηση 15watt..!!!) αφού έχουν αγοράσει τον μισό Στόλλα ένα Bon και λίγο Διαμαντόπουλο. Αυτά.[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πολύ καλή παρατήρηση.

 

Μετα απο χρόνια κατέληξα να παίζω καρφωτά σε εναν 30 watt και να το ευχαριστιέμαι περισσότερο.

 

Αγγελος

 

ΥΓ. Κοιτάω λιγάκι και το καινούργιο VOX Tonelab SE :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλάκα έχουν οι κιθαρίστες' date=' (χωρις παρεξήγηση κι εγω παιζω κιθάρα) που παίρνουν πετάλια, ενισχητές, κιθάρες, εφφέ, εφφέ, εφφέ.... φτάνουν σε ένα σημείο να νομίζεις οτι η κιθάρα παίζεται με τα πόδια από τις πεταλιέρες στο πάτωμα και τελικά μετά από κάποιο χρόνια καταλήγουν να παίζουν καρφί ενισχυτή (κατα προτίμηση 15watt..!!!) αφού έχουν αγοράσει τον μισό Στόλλα ένα Bon και λίγο Διαμαντόπουλο. Αυτά.[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πολύ καλή παρατήρηση.

 

Μετα απο χρόνια κατέληξα να παίζω καρφωτά σε εναν 30 watt και να το ευχαριστιέμαι περισσότερο.

 

Αγγελος

 

ΥΓ. Κοιτάω λιγάκι και το καινούργιο VOX Tonelab SE :twisted:

Κλασικός κιθαρίστας!!! :D :D :D

Just kidding φίλε ¶γγελε!

 

Αφήστε που οι κιθαρίστες έχουν και το άλλο... συνήθως όλα αυτά τα πεταλάκια-εφφέ και τα ρέστα είναι κάπως χαμηλά σε τιμή (συνήθως, υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις) οπότε λές "έλα μωρέ, τι είναι 150 ευρώ για αυτό το σούπερ ντούπερ μηχανηματάκι;" αλλά το κακό είναι ότι το παραπάνω λέγεται αρκετά συχνά και στο τέλος μαζεύονται και έχεις φορτώσει την πιστωτική με τους μισθούς 4 μηνών! Οι πληκτράδες από την άλλη, προκειμένου ν' αναβαθμίσουν τον εξοπλισμό τους και να πάρουν κανένα νέο σύνθι, πρέπει να στάξουν τετραψήφιο ποσό άρα αναγκαστικά είναι πιο εγκρατείς. Και όχι μόνο! Τα virtual synths είναι φοβερή λύση για να ευχαριστιέται ο φτωχός πλην τίμιος πληκτράς! Τι να το κάνεις το Nord Lead αμα έχεις Absynth, Pro53, Storm, Reason κλπ;

(Θα το πάρεις στο live είναι η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση αλλά ας το παραλείψουμε)...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πλάκα ...κιθάρες' date=' εφφέ, εφφέ, εφφέ.... φτάνουν σε ένα σημείο να νομίζεις οτι η κιθάρα παίζεται με τα πόδια από τις πεταλιέρες στο πάτωμα[/quote']

 

 

Μα γιατί?Υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός απο τα πόδια???

 

Anyway το θέμα είναι να έχεις ενα minimum εξοπλισμό και να μπορείς να τον στύβεις...

Tα εφφέ τα θεωρώ παιχνίδια που συνοδεύουν την κιθάρα και άκρως απαραίτητα για τη δημιουργία νέων ήχων (εξαρτάται βέβαια και απο το στιλάκι του καθενός).

 

Και μιας και είμαστε στο θέμα μόλις απόκτησα άλλο ενα αναλογικό παιχνιδάκι :) Ζήτω οι γεννήτριες ήχου!!! Spliing Splong Trazzzz Ouiiiii Boinggg και άλλοι παρόμοιοι ήχοι...

¶σε που δεν χρειάζεται να μάθεις και κλίμακες για να κάνεις θορύβους :)

 

Bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγώ ο καημένος επειδή μόλις τώρα ξεκινάω...έχω μια φτήνή Epiphone, έναν ενισχυτή "kisound" 15watt, και ένα πεταλάκι marshall jackhammer.

OK, τώρα μπορείτε να γελάσετε :D :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος γελάσει με κάτι τέτοιο θα είναι αξιολύπητος! Δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι άσχημα επειδή δεν έχεις 5 κιθάρες και 3 ενισχυτές και ένα πάτωμα τίγκα στο πετάλι, κανείς δεν απέκτησε όσα έχει αμέσως. Και να τα είχες όλα αυτά δηλαδή, τι θα τα έκανες αφού δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

russialien

O εξοπλισμός που έχεις είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις.Μπορεί αυτή τη στιγμή να έχω "της ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ" από εξοπλισμό πίστεψε με όμως ότι αυτό δεν με κάνει καθόλου καλύτερο σαν κιθαρίστα!

Αλλωστε τα μηχανηματα σου είναι θεικά μπροστά στην GERLAY και τον echolena που είχα όταν ξεκινούσα!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου