Προς το περιεχόμενο

τι εξοπλισμό έχετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

εγώ ασχολούμαι κυρίως με keyboards και πιάνο. Είμαι αυτοδίδακτος, ούτε νότες ξέρω να διαβάζω (κ ούτε με νοίαζει), αλλά αφιερώνω τρελό χρόνο οπότε κουτσά στραβά τα καταφέρνω. Γράφω κυρίως instrumental (Yanni style).

 

Keyboards: Korg Triton Studio 88, Korg Triton Extreme 76 κ σύντομα Korg Triton Extreme 88.

 

Software: Cakewalk Sonar 3 Producer Edition, Cubase SX2, Cubase HALion Strings Edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βλέπω τα έχεις βολευτεί τα Triton! Aλλά πως και τα κρατάς όλα και δεν πουλάς τα προηγούμενα μοντέλα: Υποθέτω ότι οι επόμενες εκδόσεις έχουν τα χαρακτηριστικά της προηγούμενης, και ειδικα το extreme...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τα έχεις βολευτεί τα Triton! Aλλά πως και τα κρατάς όλα και δεν πουλάς τα προηγούμενα μοντέλα: Υποθέτω ότι οι επόμενες εκδόσεις έχουν τα χαρακτηριστικά της προηγούμενης' date=' και ειδικα το extreme...[/quote']

 

ήδη έβαλα εδώ αγγελία το Triton Studio 88. Προσπαθώ να το πουλήσω για να πάρω το Εxtreme 88. Αλλά το θέμα είναι να βρω αγοραστή, κ δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να διαθέσουν 2.800 ευρώ μετρητά.. Αλλά γενικώς τα έχω βολεύτει γιατί είναι ολοκληρωμένα Workstations. Ειδικά άμα μάθεις sequencer, arpeggiators, knobs, effe κτλ. πραγματικά γίνεται το καλύτερο εργαλείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε apn3a, στο set -up σου βρίσκω τον καθρέφτη του εαυτού μου. Αν είχα και τα triton σου θα ήμουν πραγματικά ευτυχισμένος. Εχω το Triton Le σαν υποκατάστατο που άντεξε η τσέπη μου και φυσικά δεν το μετανοιώνω και μακάρι να είχα τα λεφτά να αγόραζα το studio σου αύριο το πρωϊ. Αχ άτιμη φτώχια . Αραγε θα βάλω ποτέ μου βαρυκεντρισμένα πλήκτρα σε συνθι μες στο φτωχικό μου ? Αξίωσε με θεέ μου.

 

Το βλέπω να σκοτώνω το πιάνο μου τελικά, την κληρονομιά μου!!! :P :P

Αλλά μετά τι ψυχή θα παραδώσω????

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε apn3a' date=' στο set -up σου βρίσκω τον καθρέφτη του εαυτού μου. Αν είχα και τα triton σου θα ήμουν πραγματικά ευτυχισμένος. Εχω το Triton Le σαν υποκατάστατο που άντεξε η τσέπη μου και φυσικά δεν το μετανοιώνω και μακάρι να είχα τα λεφτά να αγόραζα το studio σου αύριο το πρωϊ. Αχ άτιμη φτώχια . Αραγε θα βάλω ποτέ μου βαρυκεντρισμένα πλήκτρα σε συνθι μες στο φτωχικό μου ? Αξίωσε με θεέ μου.

 

Το βλέπω να σκοτώνω το πιάνο μου τελικά, την κληρονομιά μου!!! :P :P

Αλλά μετά τι ψυχή θα παραδώσω????[/quote']

 

Αν έχεις πιάνο, εννοείται πως δεν το πουλάς. Κ εγώ θα ήθελα ένα Υamaha CFIII Grand 9' πιάνο άλλα πρώτον δεν έχω που να το βάλω κ δεύτερον δεν είμαι ακόμα αρκετά έμπειρος (μόνο 3 χρόνια παίζω κ είμαι 20 χρονών) για να δώσω 170.000 ευρώ. Ένας τρελός ίσως κ να το έκανε.. Χεχε! Να σου πω πάντως μια αλήθεια.. Τα πλήκτρα της Yamaha (βλέπε S90) έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση από αυτά της Korg. Αλλά σίγουρα δεν πάυουν να είναι βαρυκεντρισμένα, οπότε αρχίζεις να έχεις την αίσθηση του πιάνο. Κ κατά την γνώμη μου, για όσους χρησιμοποιούν παραπάνω από 1 keyboard κ δεν θέλουν να ξοδεύουν πολλά, τα 88 πλήκτρα είναι η λύση (κ τα 76 κ τα 61 είναι λύσεις επίσης), γιατί μπορείς να συνδέσεις κ ένα δεύτερο οποιοδήποτε keyboard (σαν απλό controller) κ να έχεις στην ουσία 2 Triton's γιατί ο controller παίρνει από τους ήχους του Τriton. Τι μουσική γράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ να κάνω μια ερώτηση στον apn3a. Πως κατάφερες να αποκτήσεις τα μηχανήματά σου ρε φίλε; Είσαι αυτοδίδακτος και παίζεις μουσική για 3 χρόνια και έχεις αυτά τα Korg που κάνουν στην ξεφτίλα 6 χιλιάδες ευρώ; Αφού είσαι και 20 ετών, δεν πρέπει να δουλεύεις ή ακόμα κι αν δουλεύεις, πόσο χρήμα να βγάζει ένας 20ρης; Ήταν επιχορηγήσεις από οικογένεια ή κάτι άλλο; Μου κάνει τρελή εντύπωση γιατί ξέρω παιδιά που παίζουν πολλά περισσότερα χρόνια (και αφιερώνουν τρελό χρόνο όπως εσύ) και μόλις έκλεισαν 15ετία στη μουσική αξιώθηκαν να πάρουν καλό πράγμα στα χέρια τους. Αν μπορείς να μου λύσεις την απορία, θα το εκτιμήσω πολύ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ να κάνω μια ερώτηση στον apn3a. Πως κατάφερες να αποκτήσεις τα μηχανήματά σου ρε φίλε; Είσαι αυτοδίδακτος και παίζεις μουσική για 3 χρόνια και έχεις αυτά τα Korg που κάνουν στην ξεφτίλα 6 χιλιάδες ευρώ; Αφού είσαι και 20 ετών' date=' δεν πρέπει να δουλεύεις ή ακόμα κι αν δουλεύεις, πόσο χρήμα να βγάζει ένας 20ρης; Ήταν επιχορηγήσεις από οικογένεια ή κάτι άλλο; Μου κάνει τρελή εντύπωση γιατί ξέρω παιδιά που παίζουν πολλά περισσότερα χρόνια (και αφιερώνουν τρελό χρόνο όπως εσύ) και μόλις έκλεισαν 15ετία στη μουσική αξιώθηκαν να πάρουν καλό πράγμα στα χέρια τους. Αν μπορείς να μου λύσεις την απορία, θα το εκτιμήσω πολύ.[/quote']

 

Ευχαρίστως να σου απαντήσω φίλε Alchemist. Από μικρός που ήμουν οι γονείς μου είχαν έναν λογαριασμό για μένα, τίποτα ιδιαίτερο, έβαζαν ό,τι μπορούσαν. Λεφτά που δεν πείραξα ποτέ, ως τώρα. Από μικρός που ήμουν μου λέγανε ότι έχω ταλέντο στην μουσική. Κάτι που όμως ποτέ δεν ακολούθησα, κ οι γονείς μου δεν έδειξαν το ανάλογο ενδιαφέρον. Τέσπα για να μην πολυλογώ, ακούγοντας ένα συγκεκριμένο στυλ μουσικής (Yanni), αποφάσισα μια μέρα να ασχοληθώ σοβαρά με την μουσική. Αγόρασα ενα PSR 520 Yamaha κ το είχα μέχρι τον Νοέμβριο, 2.5 χρόνια δηλαδή. Κ τώρα που είμαι Αμερική για σπουδές αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρότερα. Οπότε αποφάσισα να αγοράσω σοβαρότερα μηχανήματα, εξού κ τα Triton's. Θα μπορούσα να ζητήσω από τους γονείς μου να μου πάρουν το οτιδήποτε, όμως είναι κάτι που θέλω να το ξεκινήσω μόνος μου με αυτά που έχω κ μαζεύω, όπως αποφάσισα να ασχοληθώ με την μουσική. Οπότε με κάποιες δικες μου οικονομίες, κ τα λεφτά που μου βάζανε οι γονείς μου παλιά, έκανα τις αγορές μου. Ελπίζω να έλυσα την απορία σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ φιλαράκι, την απορία μου την έλυσες και σ' ευχαριστώ. Αν μου επιτρέπεις και μια συμβουλή όμως. Σου προτείνω πρώτα να εξαντλείς όλα τα περιθώρια και τις δυνατότητες κάθε οργάνου που αγοράζεις και μετά να πας σε κάτι νέο. Αυτό στο λέω επειδή το καθένα από τα 2 όργανα που έχεις στην κατοχή σου έχουν φοβερές δυνατότητες και δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι το καινούριο Triton γιατί είναι πολύ δύσκολο να φέρεις στα όριά τους τα υπάρχοντα. Έτσι θα γλιτώσεις αρκετό χρήμα, και τώρα και στο μέλλον. Αν πάλι τα έχεις λιώσει και τα 2 και το χρειάζεσαι το νέο αίμα, πάω πάσο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά για την συμβουλή :) Ένας από τους λόγους που θέλω το Extreme 88 είναι ότι συνδέεται με USB στο PC. Θα μου πεις κ πως με έναν SCSI to USB convertor θα έκανα το ίδιο, όμως δυστυχώς δεν είναι το ίδιο. Κ από το υπάρχον Extreme που έχω, έχει σημαντικές διαφορές από το Studio. Γι'αυτό αποφάσισα να το πουλήσω, ώστε να πάρω το Εxtreme κ να μπορέσω να το φέρω Ελλάδα αρχές Μαΐου που επιστρέφω. Σίγουρα με το Εxtreme θα ησυχάσω για 2-3 χρόνια τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες με ιδιότροπο αλλά θα αντιπροτείνω τη λύση να πάρεις ένα MIDI controller 88 πλήκτρων και να χειρίζεσαι από εκεί το Extreme που έχεις. Φαντάζομαι και αυτό έχει USB, έτσι; ¶ρα, γλιτώνεις πωλήσεις, ακριβές αγορές και μετά έχεις 3 κλαβιέ, καλύτερα από το να έχεις 2, σωστά; Πάντως στο λέω ειλικρινά... αν είχα μόνο το ένα από τα δύο σου μηχανήματα (όποιο να 'ναι, δεν με πειράζει) θα είχα ησυχάσει για μια δεκαετία...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου