Προς το περιεχόμενο

Technics sl 1210mk2 και διασυνδετικά θέματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, μόλις εχθές ανανέωσα το homestudio που έχω αγοράζοντας το πρώτο μου πικάπ, ένα μεταχειρισμένο Technics SL-1210MK2 χωρίς κεφαλή και βελόνα.

 

Τo setup μου πλέον έχει ως εξής:

Πικάπ:Technics sl1210 mk2

sl-1210_01.jpg

 

Sampler-workstation:Ensoniq ASR-10 rack version

asr10r1.jpg

 

Usb midi keyboard:Prodipe midi 49c

Prodipe49CWEB.jpg

 

Aυτοενισχυόμενα monitor ηχεία:Sims infrasonic blow5

Blow5_lg.jpg

 

Εξωτερική usb κάρτα ήχου:Cakewalk ua-25 ex

edirol_UA-25_EX_main.jpg

 

Και οι συνδέσεις μου είναι οι εξής:

Από το midi-out του keyboard στο midi-in της κάρτας ήχου και από το midi-out της κάρτας ήχου στο midi-in του sampler-workstation.

 

Aπό τις audio main-out(L-R) του sampler-workstation στις audio input(L-R) της κάρτας ήχου και από τις audio output της κάρτας ήχου στα ηχεία.

 

Τα ερωτήματά μου έχουν ως εξής:

Όπως καταλαβαίνετε έχουν εξαντληθεί οι εισόδοι-εξόδοι της κάρτας ήχου και έτσι δε μπορώ να συνδέσω το πικάπ ούτε καμία άλλη συσκευή αν προκύψει. Οπότε θα χρειαστώ μίκτη ή κονσόλα για τις συνδέσεις μου.

 

Το πικάπ το χρειάζομαι για να μάθω την τέχνη του scratch και να ψηφιοποιώ στη μέγιστη ηχητική ποιότητα δίσκους βινυλίου. (όσο το δυνατόν μέγιστη διότι το πικάπ προορίζεται για σκληρή χρήση λόγω scratching) Άρα θα χρειαστώ μίκτη με crossfader για το scratch και τις ανάλογες βελόνες για scratch και ψηφιοποίηση ήχου.

 

Οπότε τι θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω; Μια ψηφιακή κονσόλα με χ κανάλια για να συνδέω τις συσκευές μου και έναν δικάναλο μίκτη με καλό crossfader για το scratch ή απλα μίκτη με crossfader και χ κανάλια?

 

Οι κονσόλες έχουν midi θύρες για την διασύνδεση μεταξύ του keyboard-sampler/workstation?

 

Αν πάρω και κονσόλα και μίκτη, το πικάπ θα το έχω συνδέσει με τον μίκτη και τον μίκτη σε ένα κανάλι της κονσόλας?

 

Με συγχωρείτε για το μέγεθος του post απλά λόγω απειρίας έχω πελαγώσει με όλα αυτά και ήθελα να είμαι ακριβέστατος και κατανοητός στην περιγραφή.

Ελπίζω να με βοηθήσετε και να βρω μια άκρη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου