Προς το περιεχόμενο

Απλό Home Studio


Pantera_97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αυτον το καιρό σκευτομαι να ξεκινήσω να φτιάξω ένα home studio για να το χρησιμοποιησω για προσωπική δουλειά,κάτι ''σπιτικό'' χωρίς πολλά πολλά δηλαδή δν ψάχνω για κατι επαγγελματικο .Το πρωτο πραγμα που σκέφτηκα οτι χρειάζεται ειναι ενας μέτριος υπολογιστής. Εγω έχω ένα laptop  με windows vista και ενα notebook με windows xp.Το notebook πιστεύεται ότι μπορεί να αντεπεξέλθει σε ένα home studio δλδ να σηκώσει όλα αυτά τα προγράμματα και τις κάρτες ήχου κτλπ.? (το laptop το χω αποκλείσει λόγω windows vista, δεν νομίζω να μπορεί να τα σηκώσει+οτι μπορεί να κολλάει ..)  Ενημερωτικά το notebook είναι ενα

 

HP COMPAQ MINI 110C-1030SV STUDENT EDITION BLACK

 

και εχει : Επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6GHz) με 512KB L2 cache, στα 533 MHz

            Μνήμη: 1024 MB (1 x 1024 MB) DDR2, υποστηρίζει μνήμη έως 1 GB

            Κάρτα γραφικών: Intel GMA950 με συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών μέχρι                  128MB.

            Λειτουργικό: Dual Boot Windows XP GR / Linux.

            Σκληρός Δίσκος: 160GB SATA, 5400 rpm.

Αν ναι τι μου προτείνεται να αγοράσω για να τραβάει με αυτό το pc; δλδ απο κάρτες ηχου,software,mixer,monitor κτλπ 

      Ευχαριστώ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα,για μια 6ετια σχεδον εγραφα σε ενα λαπτοπ με vista και 2gb μνημη,ΟΚ δεν ετρεχε σαν τρελο αλλα την δουλιτσα την εκανε χωρις προβληματα.

 

Αντιθετα ενα netbook που υπαρχει στο σπιτι κανει μετα βιας σερφαρισμα και αντε και κανα word στα κεφια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα netbook με ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες εκτος απο 2gb μνημη που ειχα και η εγγραφη ηταν εφιαλτης. Δεν μπορουσα να εχω πολλα καναλια και για vst πολυ απλα πραγματα.

 

Συμφωνω οτι δεν κανει, δυστυχως.

 

Οριακα ισως κανει για ενα backing track, ενα track φωνης χωρις πολλα πολλα και κανα 2 track κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα οκ σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Θα κοιτάξω τα στοιχεία του laptop να δω τι και πως και θα ξανά γράψω αν είναι για να μου προτείνεται κάποιες οικονομικές λύσεις!Ευχαριστώ!! Αα και κάτι ακόμα! μια απορία: μια κονσόλα μπορεί να με γλυτώσει από αγορά κάρτας ήχου; γιατί ένας φίλος μου είπε πως δεν έχει κάρτα ήχου αλλά μόνο μια κονσόλα την Yamaha mixing console MG82cx  και μπορεί να γράψει λέει κανονικά,γίνεται αυτό; γιατί δεν το ήξερα προσωπικά πιο πριν.Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου