Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ενισχυτη 1W


panafana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποπειράθηκα σήμερα να φτιάξω αυτό

 

http://www.diale.org/img/punch-vero.png

 

το οποίο προέρχεται απο εδώ

http://www.diale.org/punch.html

 

το πρόβλημα μου είναι ότι όταν βάζω το τρανζίστορ κανονικα ίσα που ακούγεται ήχος ενώ όταν βγάζω το πανω ποδι (αυτό που είναι στη σειρα Α) τότε έχω ήχο και με καλη ένταση αλλα λίγο χαλια

Μήπως υπάρχει λαθος στο σχέδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οπου εχει τετραγωνακι με κοκκινο κυκλο πρεπει εκει να αφαιρεσεις το χαλκο του αγωγου, το εχεις κανει;

2. Το μικρο jumper (μπλε γραμμη) κατω απο τον C2 το εβαλες;

3. Τσεκαρες για βραχυκυκλωματα γειτονικων αγωγων ή κακες/ψυχρες κολλησεις;

4. Το τρανζιστορ που εχεις παρει ενδεχεται να εχει διαφορετικο Pinout απο αυτο που φαινεται στο σχεδιο. Δοκιμασε τους διαφορους πιθανους συνδυασμους στα ποδαρακια. Δε θα παθει τιποτα.

 

Σηκωνοντας το ποδαρακι στη γραμμη Α οπως αναφερεις, το σημα σου περναει απο τη διοδο που σχηματιζουν τα αλλα 2 ποδια (καθε τρανζιστορ ουσιαστικα ειναι σαν 2 διοδοι συνδεδεμενες σε σειρα με το κοινο τους σημειο να ειναι το ενα ποδαρακι και τα αλλα ακρα τους τα αλλα 2 ποδαρακια). Ετσι το σημα σου "ανορθωνεται" (κοβεται η μιση περιοδος) γι αυτο και σου ακουγεται χαλια. Αυτο σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα το υπολοιπο κυκλωμα σου ειναι σωστο και το προβλημα ειναι στο τρανζιστορ, πιθανον λογω λαθους συνδεσης ή ελαττωματικού κομματιου (ή καμμενου κατα την κολληση, θελει προσοχη και γρηγορη κολληση).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) έχω κανει το 1 κοψιμο γιατί το άλλο είναι ακριβώς 2 θεσεις δίπλα χωρις να περμβαλεται υλικο οποται είναι λίγο ανουσιο πιστεύω και τα κοψιματα κατω απο το τσιπακι

 

2)το έβαλα ;)

 

3) αυτο δεν το είδα είναι η αλήθεια αλλα οι κολήσεις που έκανα ήταν απο τις καύτερες που έχω κανει θα το κοιτάξω όμως τώρα

 

4)αυτό που μου δώσανε δεν είναι το κανονικο αλλα μου είπαν ότι είναι ίδιο (F245B λεει απο πίσω) τα ποδαρακια τα δοκίμασα και δεν έχει καλύτερο αποτέλεσμα

 

επισης κάτι που δοκίμασα ήταν να βαλω ένα πυκνωτη απο το input στην ακριβώς απο πανω γραμμη (δηλ να ενώνει το input με το μεσαιο πόδι του transistor) και αυξήθηκε σημαντικα η ένταση

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FET ειναι και τα δυο, σου δωσανε BF245 το οποιο ναι μεν μοιαζει αρκετα στα χαρακτηριστικα του με το MPF102 αλλα δεν ειναι και ολοιδια... Επισης, τα FET ειναι πιο ευαισθητα στην κακομεταχειριση, οποτε το καλυτερο θα ειναι να ψαξεις για MPF102 για να εισαι σιγουρος. Αν θες να δοκιμασεις με το BF245Β που εχεις (αν δεν το εχεις καψει), τοτε δες απο αυτο http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/BF245A-D.PDF ποιο ποδαρακι ειναι το GATE και φροντισε να συνδεσεις αυτο το ποδαρακι στο IN. Τα αλλα 2 ποδαρακια σε καποιες εφαρμογες δεν εχει σημασια ποιο θα παει που, σε καποιες αλλες εχει. Λογικα, το DRAIN πρεπει να παει επανω (στη γραμμη τροφοδοσιας) και το SOURCE αυτο που παει στον C1 (ουσιαστικα η εξοδος).

 

PS: αυτο που εκανες με τον πυκνωτη ειναι να περασεις μεσω πυκνωτη το σημα στην εξοδο του FET, παρακαμπτοντας το. Δεν κανεις κατι ετσι.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! σύνδεσα το τρανζιστορ με βαση το λινκ που έστειλες κ δουλεύει καλά αν και με λίγο θόρυβο (ο οποίος μπορεί να προέρχεται απο 1002 μέρη :P )

Θα ψάξω το κανονικό τρανζίστορ αν και κάτι μου λέει ότι δεν θα το βρώ.

 

Τα τρανζιστορ τα βάσω σε βάση οπότε δεν καίγονται απο την κόλληση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις ολη την κατασκευη μεσα σε μεταλλικο κουτι και το συνδεσεις με τη γειωση του κυκλωματος θα ελαχιστοποιησεις πολυ το θορυβο. Επισης, στην εισοδο βαλε ομοαξονικο καλωδιο μεχρι το βυσμα.

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου