Προς το περιεχόμενο

Και καλά... DIY pedalboard


Έκτορας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

Έβαλα το "και καλά" στον τίτλο γιατί και ο χαρακτηρισμός DIY είναι και πολύς, για κάτι που μου πήρε λίγα λεπτά βίδωμα και τρύπημα. Το όλο θέμα ξεκίνησε από ένα ντουλάπι κουζίνας του σπιτιού το οποίο έπρεπε... να φύγει. Να πάει τόσο ξύλο χαμένο, δεν το έκανε η καρδιά μου. Άρα...

 

 

1ο Βήμα : πήρα τη βάση του ντουλαπιού και τα 2 χερούλια του (raw nickel φινίρισμα, παρακαλώ...) και τα βίδωσα δεξιά και αριστερά.

 

 

2ο Βήμα : έβγαλα τρύπες για να μπορώ να περάσω καλώδια κάτω από την βάση

 

 

3ο Βήμα : αγόρασα 4  locking roller "ποδαράκια" (αυτά εδώ:)

 

PEDALBOARDPROJECT-2.jpg

 

 

 

Μέχρι στιγμής είμαστε εδώ:

 

 

PEDALBOARDPROJECT-4.jpg

 

 

 

4ο Βήμα : κολλήσαμε (στραβά...  ::) )και το αγορασμένο velcro και έτοιμη:

 

 

 

PB102012-1.jpg

 

 

Την έχω μερικούς μήνες και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Τα locking rollers είναι τόσο σταθερά που δεν είχα πρόβλημα ακόμα και όταν είχα wah πάνω της και το δούλευα μια χαρά.

 

 

 

Αυτά. Απλά για να δείξω ότι μερικές φορές με ελάχιστο κόστος μπορείς να κάνεις κάτι το οποίο θα σε βολέψει πολύ περισσότερο από ακριβότερες λύσεις.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, τα τροφοδοτικά δεν χωράνε κάτω  από το pedalboard?

 

 

Μπα, ούτε αυτά που είχα τότε, ούτε τα 3 σημερινά:

 

 

 

PEDALBORD082013-10_zps0754b36f.jpg

 

 

Βέβαια, η ιδέα αυτή τη στιγμή είναι να αντικατασταθούν όλα από ένα Voodoo Labs 4x4, και αυτό έχει το κατάλληλο ύψος για να χωρέσει. Θα πρέπει να κάνω μια βόλτα και από το κοντινό...  ντι-άι-γουάι για να κατεβάσω και καμιά ιδέα για το πώς θα γίνει αυτό. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν προσθέσεις από ένα κομματάκι ξύλο σε κάθε ένα από τα πίσω ροδάκια να κερδίσεις ύψος πίσω και να έρθει και το PB σε καλή γωνία .

Το μπλε πεταλακι στην πρώτη φωτογραφία, τι είναι?

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν προσθέσεις από ένα κομματάκι ξύλο σε κάθε ένα από τα πίσω ροδάκια να κερδίσεις ύψος πίσω και να έρθει και το PB σε καλή γωνία .

Το μπλε πεταλακι στην πρώτη φωτογραφία, τι είναι?

 

 

 

Χμ....Δεν είναι κακή ιδέα να ψάξω λίγο...

 

 

Το μπλε πετάλι είναι ένα εκπληκτικό Cornish P-1 clone, φτιαγμένο από τον Μιχάλη ("David Gilmour" εδώ στο Noiz), με διαφορά το καλύτερο muff-οειδές που έχω παίξει ποτέ. Το αντάλλαξα με το Ross-clone compressor (αυτό με τα πορτοκαλί knobs), μάλλον γιατί είμαι σε μια φάση... ψαξίματος περισσότερο. Και αν το πεθυμήσω πολύ, ξέρω πού να βρω τον Μιχάλη να μου κάνει ένα P-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα rollers που εχεις επιλεξει να βαλεις βγαινουν σε διαφορα μεγεθη....Αν απο το μαγαζι που τα προμυθετικες εχει τα πιο μικρα τοτε παρε ενα ζευγαρι και τοποθετησε τα μπροστα.Ετσι και το PB θα εχει κλιση για να σε βολευει καλυτερα αλλα και θα χωραει το καινουργιο σου τροφοδοτικο απο κατω

 

1 ερωτηση...Γιατι χρειαζεσαι 4 τροφοδοτικα για 4 πεταλια ? (βλ. 1η φωτο)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα rollers που εχεις επιλεξει να βαλεις βγαινουν σε διαφορα μεγεθη....Αν απο το μαγαζι που τα προμυθετικες εχει τα πιο μικρα τοτε παρε ενα ζευγαρι και τοποθετησε τα μπροστα.Ετσι και το PB θα εχει κλιση για να σε βολευει καλυτερα αλλα και θα χωραει το καινουργιο σου τροφοδοτικο απο κατω

 

1 ερωτηση...Γιατι χρειαζεσαι 4 τροφοδοτικα για 4 πεταλια ? (βλ. 1η φωτο)

 

 

Δυστυχώς στο μαγαζί (σχετικά μεγάλο) που έψαξα, αυτά ήταν και τα μόνα διαθέσιμα που κλειδώνουν (απαραίτητο χαρακτηριστικό).

 

Τα 4 τροφοδοτικά για 4 πετάλια στην 1η φωτογραφία, ήταν με το σκεπτικό: "αφού τα έχω διαθέσιμα, έχω τον χώρο, και όλα καταλήγουν έτσι κι αλλιώς στο power-strip, γιατί να μην έχει το κάθε ένα το δικό του, απομονωμένο τροφοδοτικό;" Ήταν λίγο πολυτέλεια αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο gain και να χρησιμοποιούσα ήταν... νεκρική η σιγή. Και μέχρι τώρα με ψιλοβόλεψε το 1-Spot αλλά εδώ και λίγες μέρες που ήρθε και προστέθηκε το RV-7 δίπλα στο RC-3, αυξήθηκε σημαντικά και αισθητά ο θόρυβος, άρα δεν γλιτώνω την αναβάθμιση σε κάτι που θα τα αναλάβει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς στο μαγαζί (σχετικά μεγάλο) που έψαξα, αυτά ήταν και τα μόνα διαθέσιμα που κλειδώνουν (απαραίτητο χαρακτηριστικό).

Σαφως και ΠΡΕΠΕΙ να κλειδωνουν...ριξε μια ματια και εδω http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10426&LANG=GR και καλυτερα παρτους τηλεφωνο...Εχουν αρκετα μεγαλη γκαμα απο διαφορα "μπιχλιμπιδια" και ειναι αρκετα εξυπηρετικοι.....  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ΠΡΕΠΕΙ να κλειδωνουν...ριξε μια ματια και εδω http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10426&LANG=GR και καλυτερα παρτους τηλεφωνο...Εχουν αρκετα μεγαλη γκαμα απο διαφορα "μπιχλιμπιδια" και ειναι αρκετα εξυπηρετικοι.....  ;)

 

 

Ευχαριστώ για το link, όντως μεγάλη ποικιλία. Από το site δεν βρήκα κάτι παρόμοιο, αλλά με ένα τηλ. μπορώ να μάθω. Σημαντικό είναι να μην στοιχίσει και πολλά ένα σετ των 4 (με μεταφορικά για Κύπρο) γιατί μετά... δεν αξίζει. Ενώ η λύση του HellFire με ένα έξτρα κομμάτι ξύλο στο πίσω μέρος, φαίνεται πιο σίγουρη (ως προς το τελικό ύψος, να είναι επαρκές) και πιο ανέξοδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου