Προς το περιεχόμενο

"The Station"Ενα τραγούδι μου


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H φωνη μου αρεσε και το κομματι γενικοτερα. οντως το πιατινι ειναι πολυ ενοχλητικο, αν μπορεις να ανεβασεις το κομματι παλι χωρις αυτο. Ενα eq μετα την ηχογραφηση θα ηταν καλο εστω και αυτοματο. Τι προγραμμα χρησιμοποιεις? Cubase, nuendo, pro tools? Για τυμπανα θα προτεινα και τα addictive drums αν και πολυ βαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φωνη μου αρεσε και το κομματι γενικοτερα. οντως το πιατινι ειναι πολυ ενοχλητικο, αν μπορεις να ανεβασεις το κομματι παλι χωρις αυτο. Ενα eq μετα την ηχογραφηση θα ηταν καλο εστω και αυτοματο. Τι προγραμμα χρησιμοποιεις? Cubase, nuendo, pro tools? Για τυμπανα θα προτεινα και τα addictive drums αν και πολυ βαρια

Ναι το cubase χρησιμοποιώ,το πιατίνι είναι μια δικιά μου μ...κια γιατί τότε είχα αρχίσει να βάζω έξτρα στους ρυθμούς το ez drummer και το παράχεσα είναι η αλήθεια.Eq μπορώ να βάλω.Τι να τονίσω?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Cubase 5 και χρησιμοποιω το GEQ-30 που εχει ετοιμο μεσα...δοκιμασε καποιο απο τα ετοιμα σετινγκς και οταν ακουσεις κατι που σου αρεσει αστο η παιξε λιγο με αυτο. Για αρχη ειναι καλο για να καταλαβεις περιπου τι γινεται, μετα αν μελετησεις και ασχοληθεις πας σε πιο εξειδικευμενα πραγματα. ακου την ηχογραφηση πριν και μετα και θα καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Cubase 5 και χρησιμοποιω το GEQ-30 που εχει ετοιμο μεσα...δοκιμασε καποιο απο τα ετοιμα σετινγκς και οταν ακουσεις κατι που σου αρεσει αστο η παιξε λιγο με αυτο. Για αρχη ειναι καλο για να καταλαβεις περιπου τι γινεται, μετα αν μελετησεις και ασχοληθεις πας σε πιο εξειδικευμενα πραγματα. ακου την ηχογραφηση πριν και μετα και θα καταλαβεις

 

επίσης να προσθέσω μιά "εύκολη" πρώτη προσέγγιση είναι να βάλεις face 2 face την παραγωγή σου και μιά πάρα πολύ καλη παραγωγή(σε αντίστοιχο είδος) και να προσπαθήσεις να την φτάσεις(όσο γίνεται ε...)

επειδή τρώμε αρκετές ώρες σε αυτό που κάνουμε και το αυτί μας συνηθίζει πιστεύουμε ότι το αποτέλεσμά μας είναι τέλειο!

και τότε,ξαφνικά το επόμενο πρωΐ που ακούμε το αγαπημένο μας κομμάτι,έρχεται η πικρή αλήθεια και μας τα γκρεμίζει όλα.

μιά άλλη καλή λύση είναι και η γνώμη 3ου(κάτι σαν αυτό που κάνουμε εδώ τώρα αλλά από κοντά είναι αλλιώς)

εγώ π.χ. έχω έναν φίλο(ηχολήπτης κι αυτός) και όταν φτιάχνω κάτι του το πάω και το ακούμε παρέα,εγώ για εκατομμυριοστή φορά εκείνος όμως για πρώτη!

 

 

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου