Προς το περιεχόμενο

Electro Harmonix B9 Organ machine


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ω ΘΕΕ ΤΙΜΗ?

 

Edit:

carries a U.S. list price of $293.73.

http://www.guitarworld.com/electro-harmonix-unveils-b9-organ-machine-pedal-demo-video

 

Δεν θα ειναι φτηνο αλλα...μμμμμμμμμμμ :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Gospel preset features the sound of the organ's upper drawbars".

Ασχετο σχολιο. Δηλαδη αν εφτιαχναν το Gospel preset με τα lower drawbars o ηχος θα ειχε καμια διαφορα? :P

Κατα τα αλλα εχει ωραιο ηχο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως ακούγεται -στο βίντεο- εξαιρετικά...έχω μερικές αμφιβολίες παρ'όλα αυτά.

Παίζοντας πολλά χρόνια με διάφορα "mimic" πετάλια, έχω την αίσθηση πως η "χαρά" του κιθαρίστα είναι το πλησίασμα ενός ήχου -και κατ'επέκτασιν αισθητικής, φρασεολογίας κλπ.- παρά η ολοκληρωτική "κατάκτηση" του...τέτοιου τύπου "πλήρης" ταύτιση, νομίζω πως τελικά θα προσφέρει μιά πρόσκαιρη απόλαυση και διασκέδαση, καθώς με το πέρασμα του χρόνου θα χάνει κατά κάποιο τρόπο την "ιδεολογική του ταυτότητα"  ;D.

Νομίζω πως υπάρχουν διάφορα synth gadgets που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά, προσωπικά χαίρομαι περισσότερο πετάλια που μου δίνουν "ποιότητα" και χαρακτήρα και ταυτόχρονα αφήνουν και κάποιο(α) πεδίο ελεύθερο για ηχητικές αναζητήσεις/κατακτήσεις.

Απο την άλλη, ποτέ ένα επιπλέον πετάλι δεν είναι "φύρα"  ;D.

Και φυσικά μπορεί να κάνω λάθος  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ψιλοερωτευμένος με πολλά αναλογικά πεταλάκια της EHX και το περίμενα πως και πως να το ακούσω το B9 από τη στιγμή που πηρε το μάτι μου την ανακοίνωση - συμφωνώ με τον ez ότι καμιά φορά το feel είναι τόσο ψεύτικο που δεν σηκώνουν.. μακροχρόνια σχέση αλλά αυτό εδώ μου ακούστηκε εξαιρετικό!!

 

Πάντως

 

"The new B9 Organ Machine comes standard with an EHX 9.6-Volt/DC200mA AC adapter and carries a U.S. list price of $293.73." (από http://www.guitarworld.com/electro-harmonix-unveils-b9-organ-machine-pedal-demo-video )

 

οπότε εγώ δεν θα το δοκιμάσω σύντομα - περιμένω ν ακούσω εντυπώσεις πάντως!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ένα POG-2 που χρησιμοποιώ ακριβώς έτσι - με layers "πλήκτρων" πίσω από το καθαρό σήμα μου (ένα σχεδόν μαγικό αποτέλεσμα ηχητικού shimmer) , τολμώ να πω ότι αυτο το νέο μηχάνημα ακούγεται πέντε έξι φορές καλύτερα από το POG-2 ...

Κάνει πάνω κάτω τα ίδια πράγματα (στο POG - 2 μπορώ να ρυθμίσω το attack της νότας ή ακόμη και το pitch shifting που ακούμε στο παρόν demo, στον ήχο #9, δηλ. σ' αυτό που αναφέρει ως "Bells"), αλλά κάτι μου λέει ότι ο Mike Matthews γράφει πάλι ιστορία ...

Overall, νομίζω ότι το B9 machine κάνει σχεδόν ό,τι και το POG-2 αλλά πολύ καλύτερα. ΜΟΝΟ όμως αναφορικά με τους hammond-οειδείς ήχους... Γιατί το POG-2 είναι θαυμαστό πράγματακι... κάνει και τσέλα και μπάσα και οκτάβερ και slow motion gear και ό,τι βάλει ο νους σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά...να μαζεύατε λίγα λεφτά ακόμα και να παίρνατε ένα Gr55? :D

 

Κάνεις πλάκα φαντάζομαι... Ή είσαι session man του Yanni

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η δική μου απορία είναι, άμα η κιθάρα παίζει hammond, μήπως ο πληκτράς θέλει κι αυτός ένα πετάλι για να παίζει κιθάρα;  :P

 

Με άλλα λόγια, ποιο το νόημα; Πάρε έναν πληκτρά να ησυχάσεις. Εντάξει καταλαβαίνω ότι κάποιοι για διάφορους πρακτικούς λόγους το βρίσκουν χρήσιμο, και ένας παραπάνω συνεργάτης δεν είναι απλή υπόθεση.

 

Απλώς νομίζω ότι δεν προσφέρει και πολλά στη δημιουργικότητα του οργάνου ένα τέτοιο πετάλι, ούτε στην ανατρεπτική κληρονομιά της ehx η οποία δεν μας έχει συνηθίσει σε πετάλια πρακτικού προσανατολισμού.

 

Συμπληρώνοντας τον φίλτατο ez θα έλεγα ότι η ηλεκτρική κιθάρα χάνει την αυθυπαρξία της όταν μιμείται. Αντίθετα όταν φτιάχνει ήχους στα όρια του εξερευνημένου και μετά από αυτά, φτάνει σε νέες ηχητικές περιοχές, τελείως δικές της, αφού κανένα άλλο όργανο δεν μπορεί να τις προσεγγίσει.

 

Εκεί νομίζω ότι βρίσκεται η ομορφιά αυτού του οργάνου, στην τεράστια ποικιλία νέων ήχων που μπορεί να δημιουργήσει (και για μένα είναι πιο ενδιαφέροντες ακόμη και από τη στάνταρ παλέτα της). Δέχομαι βέβαια ότι αυτή είναι μια προσέγγιση πιο πειραματική, δεν σκέφτονται όλοι έτσι.

 

Tamtam αυτό που περιγράφεις με το pog2 το κάνεις σπλιτάροντας το σήμα σου ή λουπάρεις τα μέρη ενός από τα δύο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πλάκα φαντάζομαι...

Κάνω πλάκα...αλλά και δεν κάνω...δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ κάποιο Gr? ;)

 

Η δική μου απορία είναι, άμα η κιθάρα παίζει hammond...

Για να συμπληρώσω...άμα η κιθάρα παίζει hammond....και μετά θέλει να παίξει Moog (θου Κύριε φυλακή τω στόματί μου!), θα πρέπει να βρεί και άλλο ένα πετάλι? :D

 

θα έλεγα ότι η ηλεκτρική κιθάρα χάνει την αυθυπαρξία της όταν μιμείται.

Αυτό εμένα δεν με ενοχλεί...όταν δηλ το πλήκτρο μιμείται τη συμφωνική ορχήστρα θα έπρεπε να ενοχλούμαι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου