Προς το περιεχόμενο

Still of the night cover (Guitar-Vox) Adamo


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα αλλο ενα cover αυτη τη φορα εγραψα και κιθαρες και φωνη εγω.

Ολες οι κιαθρες ειναι γραμμενες με Rig και φωνη ειναι (σχεδον) ενα take.

Απο μιξη ομως,που νομιζω θελει δουλεια ειδικα η φωνη,δεν το εχω και για αυτο παραθετω οτι ακουγοταν καλυτερα σε μενα.Enjoy  :)

https://soundcloud.com/giannisadamopoulos/still-of-the-night

 

Χρησιμοποιησα

1)M audio fast track

2)cubase 5

3)Audio Technica 2020

4)Gibson LP Rep

5)Το δωματιο μου

6)Ενα φραπε γλυκο χωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σε βρίσκω φίλτατε.  ;D

Η μίξη είναι λίγο λασπομένη αλλά όχι σε ενοχλητικό σημείο. Θα πρότεινα νεξτ τάιμ δύο κιθάρες αριστερά δεξία και όχι όλα στη μέση. Τουλάχιστον τα ριθμικά.

 

Φωνή  τώρα έχεις να δώσεις πολύ πράμα! Με λίγη δουλειά θα σκοτώνει.

Μπράβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σε βρίσκω φίλτατε.  ;D

Η μίξη είναι λίγο λασπομένη αλλά όχι σε ενοχλητικό σημείο. Θα πρότεινα νεξτ τάιμ δύο κιθάρες αριστερά δεξία και όχι όλα στη μέση. Τουλάχιστον τα ριθμικά.

 

Φωνή  τώρα έχεις να δώσεις πολύ πράμα! Με λίγη δουλειά θα σκοτώνει.

Μπράβο!  :)

Ευχαριστω!!Συνολικα οι κιθαρες ειναι 5 ομως :-\ ποσο παναρισμα να ριξω?λες να τις κανω ολες?φωνη παιζει να ξαναδοκιμασω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει πολυ η aorατη χροια της φωνης σου,θυμιζει λιγο τον Mike Reno.

Οντως θελει δουλεια εδω γιατι σε καποια σημεια ειναι στα ορια και σε αλλα ειναι out.

Απ'την αλλη δε μιλαμε για κανα ευκολο κομματι.

Και νομιζω την εχεις τη φωνη για να το "εχεις" και το κομματι.

Ωραιες οι κιθαρες,λιιιγο το σολο σε κατι σημεια και μια χαρα.

Βαρα του φιλε Adamo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!!Συνολικα οι κιθαρες ειναι 5 ομως :-\ ποσο παναρισμα να ριξω?λες να τις κανω ολες?φωνη παιζει να ξαναδοκιμασω

 

Εγώ έχω δυο ηλεκτρικές πχ. Όταν γράφω ένα κομμάτι τα ριθμικά τα κάνω με δύο διαφορετικές κιθάρες και τις πανάρω μια αριστερά μια δεξια ΚΑΙ ΜΙΑ χωρίς εφέ μόνο EQ στο κέντρο μερικές φορές.

Το όλο κόνσεπτ είναι να υπάρχει στερεοφωνία στον ήχο. Πχ δεν έχει νόημα να πανάρεις δύο κιθάρες που είναι ίδιες. Τουλάχιστον ας έχουν διαφορετική παραμόρφωση. Προσωπικά το προτιμώ έτσι.

Τώρα περι παναρίσματος μια ριθμική αριστερά μία δεξιά (προαιρετικά μία κέντρο καθαρή) και τα σόλο στο κέντρο. Εκτός πάλι αν είναι δισολιές και πάλι μαρέσει να πανάρω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πολύ καλή προσπάθεια, σε ένα πολύ απαιτητικό κομμάτι.

 

Οι ρυθμικές είναι ωραίες. Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου ακούστηκε σαν μία κιθάρα. Με διαφορετικό μιξάρισμα υποθέτω ότι θα πετύχεις περισσότερο όγκο.

 

Το σόλο είχε μερικά λαθάκια, αλλά διορθώνονται αυτά. Επίσης ήταν πολύ δυνατά σε ένταση και κάλυπτε τις ρυθμικές, το μπάσο και τα τύμπανα.

 

Όσον αφορά τη φωνή θα συμφωνήσω με τον φίλτατο gvour. Ακουγόσουν αρκετά πιεσμένος, με αποτέλεσμα να φεύγεις από τον τόνο μερικές φορές. Θα μου πεις Coverdale είναι αυτός...

 

Εν πάση περιπτώσει εμένα μου άρεσε το cover και μπράβο σου που αποφάσισες να το προσπαθήσεις αν και αρκετά δύσκολο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους για τα καλα λογια.Εκτιμω παρα πολυ το οτι δωσατε 6 λεπτα και το ακουσατε ολο! :)

Σιγουρα ειναι,ισως,το πιο απαιτητικο κομματι που εχω προσπαθησει.Επισης πιστευω,οχι σαν δικαιολογια,οτι αυτα τα κομματια θελουν guts και ενεργεια.Οσοι θυμουνται ειχα κανει μια προσπαθεια με το sweet child και ηταν μετριο τελειως στην ηχογραφηση και το τραγουδησα live πριν λιγο καιρο και πηρα σημερα το βιντεο και ηταν η νυχτα με την μερα..Ενεργεια μονος στο σπιτι....σιγουρα πεφτει θεωρω.θα το δοκιμασω ξανα πιο καλα  γιατι με πορωσατε με οσα ειπατε και την θεληση να δωσετε feedback  8) 

Οι κιθαρες οταν ελεγα οτι ειναι 5 δεν εννoουσα 5 ρυθμικες (σε τετοιο καψιμο δεν εχω φτασει  :P )

Ειναι 5 tracks

Ρυθμικη

Σολο

Σολο γεφυρας

Ριφ Γεφυρας

Καθαρη με chorus στην γεφυρα

Το solo ειναι τελειως impro και ειναι λιγο θολο στηνα ρχη οντως γιατι χανεται στην ψηφιακουρα.Ειναι γενικα νοοτροπια μου η πρωτη προσεγγιση σε ενα κομματι να ειναι οσο πιο true γινεται,κυριως για να ξερω αν μπορω να το στηριξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε και αλλα καναλια για τις βρωμικες ρυθμικες..!!!

 

μπορεις απλα να διπλασιασεις το ηδη υπαρχων καναλι...

 

βεβαια επιασες και το κομματι που ολα ειναι ΣΟΥΠΕΡ υπερβολικα...αλλα η βαση ειναι σωστη οποτε μπορεις να χτισεις..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια αποψη:

Αν την κρινουμε σαν μια προσπαθεια ενος χομπιστα/μερακλη/ημιεπαγγελματια πραγματι ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια. Με χαρα θα ηθελα εναν τετοιο τραγουδιστη σε μια μπαντα που απλα παιζουμε για να γουσταρουμε χωρις να θελουμε καριερες κλπ

 

Αν την κρινουμε σαν μια προσπαθεια καποιου που θελει να προβληθει για να κανει καριερα σαν κιθαριστας/τραγουδιστης/ηχοληπτης τοτε ειναι μετρια. Θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες σε ολα οσα ειπαν και εχω να προσθεσω ενα ακομα θεμα που δεν ειδα να το παρατηρει αλλος: Ειναι σαν να μην εχεις σωστη αρθρωση στα συμφωνα και ειδικα στο n, πραγμα που μου φαινεται πολυ περιεργο στο ακουσμα. δηλαδη το still of the night το ακουω σαν "στιλλ οφ δε αητ" για να καταλαβεις. (Οκ, ειμαι υπερβολικος, απλα θελω να πιασεις το νοημα)

Εχεις κανει κατι λαθος με το εφε στη φωνη;

 

Βεβαια αν αυτο το κομματι το εκανες τελεια σε ολα, φωνη, κιθαρα, ηχογραφηση και μιξη τοτε μαλλον αυτοματα θα ειχες καποιο inbox απο δισκογραφικη και θα σε επαιρναν στην Αμερικη για καριερα, λεφτα,γκομενες, ναρκωτικα κλπ κλπ..!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιξιμο ηταν ΠΟΛΥ καλο!!

Ο ηχος πολυ κακος...

Η φωνη ηταν επισης κακη...

 

Το θεμα του ηχου δεν εχει να κανει απλα με το panning...

Για τη φωνη συμφωνω με τον φιλο στο θεμα της αρθρωσης...

 

Παιξιμο state of the art...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου