Προς το περιεχόμενο

Still of the night cover (Guitar-Vox) Adamo


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω και παλι για τα σχολια κα για τον χρονο.με την μιξη δεν το εχω καθολου.Μονος προσπαθω χωρις καμια βοηθεια.

Εχετε δικιο για την φωνη.Ασχολουμαι χρονια με το τραγουδι και προσφατα αποφοιτησα.Ο,τι και να πειτε εχτε δικιο,απλα πιστευω οτι ειναι κομματι με ενργεια και που θελει μιξη στην φωνη και εξοπλισμο.Το μικροφωνο κανει 80 ευρω.Επισης η ηχογραφηση ειναι one take το πρωι.

Παραθετω το παραδειγμα που ειπα με το sweet child που εχει την ιδια εκταση.Ζωντανο και ηχογραφημενο

 

http://www.filedropper.com/sweetchild

και

 

http://www.sendspace.com/file/hpzc9v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Βεβαια αν αυτο το κομματι το εκανες τελεια σε ολα, φωνη, κιθαρα, ηχογραφηση και μιξη τοτε μαλλον αυτοματα θα ειχες καποιο inbox απο δισκογραφικη και θα σε επαιρναν στην Αμερικη για καριερα, λεφτα,γκομενες, ναρκωτικα κλπ κλπ..!

την λεγομενη  Ζωαρα    8) :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανονικό τραγούδι, οι εκτελεστές και η παραγωγή του είναι σε δυσθεώρητα, για το συγκεκριμένο μουσικό ύφος, επίπεδα.

Οπότε θα σου πω, κατ' αρχάς, ότι έκανες λάθος επιλογή, επειδή όπως και να το έγραφες θα ακουγόταν, κατά πάσα πιθανότητα, μέτριο.

 

Τώρα, καταλαβαίνεις ότι όταν συγκρίνουμε την κιθάρα σου με τον τοίχο ήχου του Sykes με τα δενξερωκιεγωπόσα κανάλια, ακούγεται σαν φλοίδα. Δεν είναι κακοπαιγμένη - αν εξαιρέσεις το σόλο το οποίο ήταν ατυχής επιλογή.

 

Για τη φωνή... Έχω ακούσει τη φωνή σου εδώ μέσα, αν θυμάμαι καλά και μου είχε αρέσει. ΑΛΛΑ, δεν τον έχεις τον Coverdale στα ψηλά. Καθόλου. Μην ξαναπας εκεί. Τζιζ. Επίσης, Α-Ρ-Θ-Ρ-Ω-Σ-Η δεν παίζει. Ακούγεται μια χασμωδία. Όταν πέφτει η φωνή είναι καλύτερα τα πράγματα.

Η τοποθέτηση της μιξ στη φωνή και τα εφέ, κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

 

Γενικά δεν μου άρεσε το συγκεκριμένο. Καλή συνέχεια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανονικό τραγούδι, οι εκτελεστές και η παραγωγή του είναι σε δυσθεώρητα, για το συγκεκριμένο μουσικό ύφος, επίπεδα.

Οπότε θα σου πω, κατ' αρχάς, ότι έκανες λάθος επιλογή, επειδή όπως και να το έγραφες θα ακουγόταν, κατά πάσα πιθανότητα, μέτριο.

 

Τώρα, καταλαβαίνεις ότι όταν συγκρίνουμε την κιθάρα σου με τον τοίχο ήχου του Sykes με τα δενξερωκιεγωπόσα κανάλια, η κιθάρα σου ακούγεται σαν φλοίδα. Δεν είναι κακοπαιγμένη - αν εξαιρέσεις το σόλο το οποίο ήταν ατυχής επιλογή.

 

Για τη φωνή... Έχω ακούσει τη φωνή σου εδώ μέσα, αν θυμάμαι καλά και μου είχε αρέσει. ΑΛΛΑ, δεν τον έχεις τον Coverdale στα ψηλά. Καθόλου. Μην ξαναπας εκεί. Τζιζ. Επίσης, Α-Ρ-Θ-Ρ-Ω-Σ-Η δεν παίζει. Ακούγεται μια χασμωδία. Όταν πέφτει η φωνή είναι καλύτερα τα πράγματα.

Η τοποθέτηση της μιξ στη φωνή και τα εφέ, κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

 

Γενικά δεν μου άρεσε το συγκεκριμένο. Καλή συνέχεια.

Σε ευχαριστω πολυ Ray για την κριτικη ειναι καλοδεχουμενη και πιστευω σωστη στο επακρον.Θα διαφωνησω σε ενα πραγμα.Αρχικα προφανως δεν τεινω ουτε θελω να συγκριθω με ολα αυτα που ειπες και το cover δεν ειχε αυτον τον σκοπο.Η επιλογη ισως ηταν ατυχης αλλα πιστευω οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ποτε να βαζουμε ορια σε αυτο που γουσταρουμε.Πρεπει παντα να "μελεταμε".Σιγουρα στην αρχη δεν βγαινει,μπορει να μην βγει και ποτε,αλλα την ιδεα ,ειδικα κυριαρχει στην φωνη γιατι ειναι πιο "περιεργος " τομεας απο οτι πχ ντραμς η κιθαρα, "φιλε αστο δεν τις εχεις τις ψιλες η τις χαμηλες η το στυλ η οτιδηποτε εχει σχεση με την θεση αυτη την θεωρω λαθος στον επακρον.

οπως και σε πολλα αλα πραγματα και περαν της μουσικης.

 

Και παλι πραγματικα ευχαριστω για τον χρονο σου.Η συνεχεια επεται  ;)

 

Υ.Γ.Τι ακριβως δεν σου αρεσε στο σολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις απλα να διπλασιασεις το ηδη υπαρχων καναλι...

 

 

Δεν εχει κανενα νοημα να το κανει αυτο...αν βαριεται να ξαναγραψει 2η ρυθμικη τοτε ας το διπλασιασει αλλα με 10ms διαφορα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο πολυ αυτο που εγραψα στο ποστ μου, δηλαδη απο ποια πλευρα θα το δεις και αρα θα το κρινεις.

Σαν χομπι-στικη προσπαθεια ειναι πολυ καλη και δεν θα μπορουσα ποτε να την κανω καλυτερη στα φωνητικα μιας και ειμαι αφωνος!

 

Απτην αλλη θεωρω οτι πρεπει να δοκιμαζουμε τα ορια μας γιατι μονο ετσι θα ανεβουμε, ειτε τα πιασουμε ειτε τα πλησιασουμε παλι κερδος ειναι για τον καθενα μας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη ισως ηταν ατυχης αλλα πιστευω οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ποτε να βαζουμε ορια σε αυτο που γουσταρουμε.Πρεπει παντα να "μελεταμε".Σιγουρα στην αρχη δεν βγαινει,μπορει να μην βγει και ποτε,αλλα την ιδεα ,ειδικα κυριαρχει στην φωνη γιατι ειναι πιο "περιεργος " τομεας απο οτι πχ ντραμς η κιθαρα, "φιλε αστο δεν τις εχεις τις ψιλες η τις χαμηλες η το στυλ η οτιδηποτε εχει σχεση με την θεση αυτη την θεωρω λαθος στον επακρον.

οπως και σε πολλα αλα πραγματα και περαν της μουσικης.

 

Δεν διαφωνώ. Αλλά, άλλο το να προσπαθούμε να πιάσουμε το "άπιαστο" κατ'ιδίαν και άλλο το να το δημοσιοποιούμε. Όταν το δημοσιοποιούμε, λογικά θεωρούμε ότι το έχουμε πιάσει, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό. Και μπορεί να είναι έτσι, εξαρτάται όμως και από το κομμάτι για το οποίο συζητάμε. Ορισμένα κομμάτια παίρνουν μεγάλο "τζόγο" στο τι και πόσο πιάνεις (π.χ. ένα κλασσικό blues - ο καθένας το παίζει όπως θέλει) και ορισμένα άλλα απαιτούν την ακριβέστατη εκτέλεση.

 

Για το σόλο, σαν σόλο δεν έχω πρόβλημα. Απλώς μου φάνηκε ξεκάρφωτο.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ. Αλλά, άλλο το να προσπαθούμε να πιάσουμε το "άπιαστο" κατ'ιδίαν και άλλο το να το δημοσιοποιούμε. Όταν το δημοσιοποιούμε, λογικά θεωρούμε ότι το έχουμε πιάσει, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό. Και μπορεί να είναι έτσι, εξαρτάται όμως και από το κομμάτι για το οποίο συζητάμε. Ορισμένα κομμάτια παίρνουν μεγάλο "τζόγο" στο τι και πόσο πιάνεις (π.χ. ένα κλασσικό blues - ο καθένας το παίζει όπως θέλει) και ορισμένα άλλα απαιτούν την ακριβέστατη εκτέλεση.

 

 

Συμφωνω απολυτα.Μα ξερω οτι δεν το εχω πιασει,για πολλους παραγοντες,και σιγουρα εξαρταται και το κομματι.

για μενα ο coverdale και ο Dio ηταν οι καλυτερες ροκ φωνες ever,τον 2ο ειχα την τυχη να τον ακουσω.Αλλα το "απιαστο" ειδικα σε αυτο το κομματι ειναι "απιαστο",πχ δεν εχω ακουσει κανεναν ουτε τον coverdale να το βγαζει σε live οπως στο cd αρα προφανως δεν γινεται εγω να εχω απαιτηση να το βγαλω.Το δημοσιοποιησα γιατι ηθελα feedback στο τι γινεται απο θεμα μιξης κιθαρας φωνης κλπ γιατι οπως ειπα τραγουδαω χρονια αλλα ΜΟΝΟ live αρκετα ειδη μεν αλλα μονο live και ανακαλυπτω τωρα οτι ειναι τελειως διαφορετικο απο το να γραψεις σπιτι σου για πολλους λογους (Αν παρεις λιγο χρονο και ακουσεις το sweed child  και στις 2 εκτελεσειςπου ανεβασα θα καταλαβεις γιατι"παραξενευτηκα τοσο και προσπαθησα να ανεβασω κατι τοσο extreme)

Δεν ειπα ποτε οτι προσπαθουσα μια ζωη,ουτε οτι παω να προωθησω οτι το σκισα το κομματι,μου αρεσει και το προσπαθησα.Για μιξη ειπα απο αρχη οτι δεν ξερω αλλα καπως πρεπει να μαθω κ γω  ;)

Και εννοειται οτι καθε κριτικη-αποψη βοηθαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου