Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα απάτης στο ebay, πως πήρα τα χρήματα μου πίσω


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο αρνητικό feedback είναι δικό μου, αν δεις συνεχίζει τον χαβά του και απαντάει με "this feedback is completely untrue. we have tracking and serial numbers recorded" ενώ έχω κερδίσει το case και έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω!

 

Ναι οκ έχεις, αλλά εγώ μια λογική απάντηση γιατί μπορεί να έλαβα έναν άδειο φάκελο δεν την πήρα ποτέ! Του έχω κάνει και report στο συγκεκριμένο auction αλλά δυστυχώς η ευτυχώς δεν βλέπω να του κάνουν τίποτα, περίμενα να έχει γίνει ήδη suspend ο λογαριασμός του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eχει ομως και 1 χθεσινο 100% positive. Kαι αρκετα ακομη positive τις προηγουμενες μερες οταν η δικη σου υποθεση ηταν εν εξελιξει. Στις 10/8 δε πουλησε και αλλο mac mini.  ??? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεις στο Ebay πως θα ζητήσεις επίσημη ενημέρωση από την αγγλική αστυνομία για την πορεία της υπόθεσης και θα τους ρωτήσεις γιατί το Ebay δεν έχει κάνει τα απαραίτητα βήματα για το πάγωμα (έστω) του λογαριασμού, όπως επίσης τους πεις πως θα ρωτήσεις την αστυνομία γιατί ο πωλητής έχει φανερό δημοσιευμένο misleading quote στο δημόσιο λογαριασμό του εξαπατώντας και άλλους υποψήφιους αγοραστές, νομίζω πως θα το πάρουν πιο σοβαρά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο τον αφήνουν να εξαπατει κοσμο γίνονται συνένοχοι και αν γινόταν δίκη θα μπορούσε άνετα να καταδικαστεί και το ebay, άλλα προφανώς δεν τους νοιάζει γιατί τα fees που εισπράττουν από ενα τετοιο πωλητή είναι σημαντικό ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεις στο Ebay πως θα ζητήσεις επίσημη ενημέρωση από την αγγλική αστυνομία για την πορεία της υπόθεσης και θα τους ρωτήσεις γιατί το Ebay δεν έχει κάνει τα απαραίτητα βήματα για το πάγωμα (έστω) του λογαριασμού, όπως επίσης τους πεις πως θα ρωτήσεις την αστυνομία γιατί ο πωλητής έχει φανερό δημοσιευμένο misleading quote στο δημόσιο λογαριασμό του εξαπατώντας και άλλους υποψήφιους αγοραστές, νομίζω πως θα το πάρουν πιο σοβαρά...

 

Το έκανα ήδη σαν report στη συγκεκριμένη δημοπρασία. Άλλωστε η ευγενική κυρία στο τηλ μου είπε πως θα με ξανακαλέσει αύριο το πρωί να με ενημερώσει για την εξέλιξη της καταγγελίας!

 

Δε νομίζω πως είναι κατ εξοχήν απατεώνας! Άλλωστε 5000 κόσμος έχει πάρει κάτι από αυτόν και οι περισσότεροι υπολογιστές. Γι αυτό τον εμπιστεύτηκα κι εγώ, τα 9-10 negative σε τόσο μεγάλο αριθμό θετικών δεν είναι κάτι που σε βάζει σε σκέψεις όταν ο άλλος πουλάει από το 2002! Άλλωστε έχει και κανονική ιστοσελίδα με eshop κι εκεί. Ή το κάνει μια στο τόσο για να βγάλει κανα εξτραδάκι, γι αυτό το παίζει και τρελίτσα στα comments και στα email ή το κάνει κάποιος υπάλληλος ή μπορεί και η αληθινή απάτη να είναι και ενάντια στα royal mail για να εισπράξει κάποια αποζημίωση!

Το κλειδί στην όλη υπόθεση είναι ότι ο φάκελος με το tracking number εστάλη την ημέρα που άνοιξα το item not received dispute. Από εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ένα scam που γινόταν και μοιάζει με την περίπτωση σου.

 

Ο πωλητής αργούσε να στείλει το αντικείμενο,έκανες εσύ dispute για item not received,και μετά αυτός έστελνε ένα άδειο δέμα για να πάρει tracking number,και το dispute έκλεινε.

Εν συνεχείεα ο αγοραστής αφού λάμβανε τον άδειο πακέτο πήγαινε να κάνει εκ νέου dispute αλλά δεν μπορούσε να κάνει ξανά δεύτερο..

Εσύ πως μπόρεσες; Μάλλον θα έχουν αλλάξει το σύστημα.

 

ps τα 5200 μηνύματα σου είναι μεγάλη διαβολική σύμπτωση!!!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα είδα όταν έψαχνα στο google για παρόμοια scams! Τώρα σου δίνει την επιλογή να κλείσεις το dispute item not received και να ανοίξεις item not as described!

 

 

ps τα 5200 μηνύματα σου είναι μεγάλη διαβολική σύμπτωση!!!!  ;D ;D

 

Daaaaammn!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως το ebay κατα 90% είναι υπέρ του αγοραστή ότι και να γίνει, με λίγο search υπάρχουν άπειρα scams αγοραστών και άπειροι αγανακτισμένοι πωλητές που και έχουν από τη μια τα πολύ υψηλά πλεον rates του ebay και από την άλλη αυτές τις περιπτώσεις που χάνουν λεφτά. Κόψανε και τα negative feedback από πωλητή προς αγοραστή και μπήκε το κερασάκι στη τούρτα! Εγώ για κανένα λόγο πλέον δε πουλάω στο ebay. Στο youtube υπήρχαν μέχρι και tutorials για το πως να αγοράσεις κάτι τζαμπα κερδίζοντας μετά το dispute!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιστοιχη περιπτωση δικια μου παντως, οταν ενας πωλητης μου εστειλε τα μισα πραγματα απο αυτα που ελεγε στην δημοπρασια, εκανα dispute item not as described και το paypal μου ζητησε για να κλεισει η υποθεση υπερ μου και να μου κανουν refund, να κανω καταγγελια-μηνυση για απατη στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ και να τους στειλω την αναφορα.

 

Βεβαια εγω οταν πηγα στην αστυνομια μου ειπαν οτι για να καταθεσω μηνυση πρεπει να δωσω 100 ευρω παραβολο. Τα πραγματα που ειχα παρει ειχαν 120 και δε με συνεφερε.

 

Επικοινωνησα με το ebay, τους εξηγησα οτι μπορουν να δουν και τις φωτο με αυτα που ειχα παραλαβει και απλα να διαβασουν την δημοπρασια. Μου απαντησαν οτι αν δεν εχουν την μηνυση απο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, δεν μπορουν να με δικαιωσουν και ετσι εχασα 120 ευρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή το κάνει μια στο τόσο για να βγάλει κανα εξτραδάκι, γι αυτό το παίζει και τρελίτσα στα comments και στα email ή το κάνει κάποιος υπάλληλος ή μπορεί και η αληθινή απάτη να είναι και ενάντια στα royal mail για να εισπράξει κάποια αποζημίωση!

 

Πράγματι, αυτό ακούγεται λογικό! Για κοίτα...  :o

 

Σοβαρά τώρα, απαιτείται παράβολο 100 ευρώ για μια μήνυση? Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος δικηγόρος?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Κι αυτο για να αποτρεψουν τους Ελληνες να κανουν μηνυσεις για ψυλλου πηδημα, καθοτι ειναι γνωστο οτι οι Ελληνες ειναι "μηνυσιομανεις" μεχρι αηδιας...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου