Προς το περιεχόμενο

Χαζη ερωτηση για προενισχυση rack + Laney ironheart rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κεφαλη εχω, συγνωμη αν δεν το διευκρινησα, ειχα μια vht closed back με vintage 30, δεν ειδα προκοπη και απλα την αλλαξα με μια απλη vht με το μαμισιο μεγαφωνο.

 

ΑΛΛΑ το vintage 30 το ειχα πολυ καιρο και δεν με συγκλονισε. με αλλη κεφαλη ακουγοταν πολυ οκ, αλλα με την δικια μου εχω αυτο το θεμα που περιεγραψα παραπανω σε οποια καμπινα και να τον βαλω.

 

Θυμιζω:

"οταν παιζω σε μια χορδη με παραμορφωση ολα ειναι κομπλε, οταν βαραω 2 χορδες ειναι σαν να θολωνει ο ηχος, δεν ειναι καθαρος, σαν να μπλεκονται μεταξυ τους οι συχνοτητες"

και προσθετω οτι ειναι σαν να εχει presence ο ενισχυτης και αντι ναναι στο 10/10 ειναι ρυθμισμενο στο 3/10 (δεν εχει τετοιο κουμπι ο ενισχυτης  - το εφερα σαν παραδειγμα μπας και καταλαβετε τι εννοω)

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οποτε αφου ακουγοσουν καλα με κατι αλλο τοτε δε φταιει το παιξιμο σου. Θα σου ελεγα να δοκιμασεις 6L6/6V6 αλλα απ οτι καταλαβα δεν εισαι σε μπλουζ/ροκ φαση. Μηπως τις 12ax7 με 12 at7? Mηπως να πας σε καποιον πιο εμπειρο να σου ρυθμισει πανω κατω τον ηχο? κανα eq παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με εχω χρησιμοποιησει πολυ τα EQ, τωρα εχει στην λουπα ενα mxr 10band..

Γενικα εχω δοκιμασει οτι μπορουσα να σκεφτω.

Για να καταλαβεις εχω μια podxt live απο παντα και εχω 5-6 παραμορφωσεις. σε αυτες θα εβαζα μια βαθμολογια απο9 εως 10 στα 10 στου ρανταλ μετα απολες τις δοκιμες θα εβαζα το πολυ 4 στα 10..

 

Βεβαια μπορω να παρω ακομα μια podxt live ή να αγορασω καποια αλλη πεταλιερα, απλα τσεκαρα λιγο τι παιζει με τις προενισχυσεις!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αλλαξε λαμπες.

2)Τα preamp παιζουν καλυτερα στο input του ενισχυτη ,στην λουπα ειναι λασπη.

Οι περισσοτεροι την πατανε γιατι νομιζουν οτι στο input ειναι λαθος.

Εαν παρεις το engl παιξε στην αρχη ετσι,

μεχρι να παρεις τελικο.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αλλαξε λαμπες.

2)Τα preamp παιζουν καλυτερα στο input του ενισχυτη ,στην λουπα ειναι λασπη.

Οι περισσοτεροι την πατανε γιατι νομιζουν οτι στο input ειναι λαθος.

Εαν παρεις το engl παιξε στην αρχη ετσι,

μεχρι να παρεις τελικο.

Η απαντηση σου δωθηκε στην παραθεση  ;)

Εν κατακληδι μαλλον ο ενισχυτης εχει προβλημα και προσπαθεις να το διορθωσεις (θελωντας) ριχνοντας λεφτα σε κατι το οποιο φυσικα και θα σε βοηθησει ηχητικα αλλα δεν σου ειναι απαραιτητο  :)

 

Χωρις παρεξηγηση αλλα αυτα που σου εγραψα πιο πριν δεν ηταν για να σε βγαλω off,αλλα να μπορεσω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα σου....

Επισης χωρις παρεξηγηση αλλα επειδη οπως σου ειπα και πιο πριν ο συγκεκριμενος ενισχυτης εχει περασει απο τα χερια μου αποκλειω το γεγονος οτι με τον εξοπλισμο σου δεν θα εβγαζα ηχο για ολα τα γουστα, :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pod το χρησιμοποιω παντου και εχω αψογο ηχο. Σε απειρους ενισχυτες...λαμπατους και μη. Με τον randall κυριως στο input για να εχω eq.

 

Messalion ειλικρινα δεν ξερω τι φταιει. Συνηθησα τον γυαλισμενο ηχο του pod? Και ο ρανταλ δεν μπορει να το φτασει? Εχω κατι απιαστο στο μυαλο μου?Το καθαρο ενισχυτη ειναι κομπλε. Ισως παραπανω απο κομπλε. Η παραμορφωση του καθαρου καναλιου με τερμα το channel volume δινει εναν γαματο crunch ηχο. Στο καναλι της παραμορφωσης πανε χαλια τα πραγματα..

Φαντασου με αυτα που εγραψες μουρχεται να σε πληρωσω σε μπυρες και σουβλακια για ναρθεις να δεις τι μπορεις να κανεις! Για τοση απελπισια μιλαμε!

Επισης εχω μια καινουργια jj 12αχ7 και σκεφτομουν μηπως την εβαζα στην θεση v1. Πως το οανω? Ξεβιδωνω το μεταλικο καλυμα και την αλλαζω? Εχω ξαναλλαξεις λαμπες χωρις περιβλημα και ξερω τι να προσεξω. Αυτη μηπως εχει καποια ιδιοτροπια? Κατι που πρεπει να προσεξω?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο μοντελο εχει καποιο θεμα..

Θελει πειραγμα!!βρες κανενα μαγκα να στο φτιαξει.

Εαν δεν γουσταρεις να πληρωνεις δωστο σουτ και παρε αλλο.

Πολυ φασαρια το drive του...

ειδικα εαν παιζεις μεταλ(οπως και εγω)δεν σου κανει.

Συγνωμη που σου το λεω.

Τωρα η επιλογη engl...δεν στο προτεινω.500 ευρω πολλα για το συγκεκριμενο preamp.

Tα οποια δεν τα αξιζει.Επειδη ειμαι gear junkie τσεκαρε αυτον.

Garland amps.

εχω φτιαξει τελικο και preamp.

εχω και dual rectifier ,το garland ειναι ιδια ποιοτητα με πολυ λιγοτερα λεφτα(βουλγαρια)

garland_power_kt88.thumb.JPG.deb631fdc70b4cc37f27674dfa6537de.JPG

custom_garland_preamp.JPG.46f4620a199caa545cc3f6d29c4d197f.JPG

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο μοντελο εχει καποιο θεμα..

Θελει πειραγμα!!βρες κανενα μαγκα να στο φτιαξει.

Εαν δεν γουσταρεις να πληρωνεις δωστο σουτ και παρε αλλο.

Πολυ φασαρια το drive του...

ειδικα εαν παιζεις μεταλ(οπως και εγω)δεν σου κανει.

Συγνωμη με την σειρα μου που μπαινω στα "χωραφια" σας αλλα ο τροπος που τεκμηριωνεις το "βρες κανα μαγκα να στο φτιαξει" και το "δωστο σουτ και παρε αλλο" μου ειναι ελλειπης....Θελεις να επεκταθεις λιγο παραπανω γιατι να προβει σε τετοιες ενεργειες ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πριν κανω οτιδηποτε θα παιξει πολυ ψαξιμο...

Messalion μπορεις λιγο αν ξερεις να μου πεις για την αλλαγη της v1  που εγραψα πριν πριν?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου