Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για κάρτα ήχου για ηχογράφηση τυμπάνων


eridanous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαμε μονο για firewire στα 8 καναλια.

 

- Focusrite Saffire Pro 40

- Presonus Firestudio (εχει διαφορες οχτακαναλες)

 

Το firewire chip ειναι το ιδιο και στις 2 εταιριες (τις εχω δοκιμασει κ τις δυο στον ιδιο υπολογιστη, και στις ιδιες ρυθμισεις εχουν ακριβως το ιδιο latency) (εχω την firestudio mobile κ ο αδερφος μου την saffire pro 24)

 

Οι προενισχυτες της Focusrite εχουν βραβευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με το σχημα μου προσφατα γραψαμε τυμπανα με την παρακατω καρτα η οποια ειναι firewire και το αποτελεσμα ηταν πολυ ικανοποιητικο. Η αληθεια ειναι οτι πριν την παρουμε δεν το ψαξαμε ιδιαιτερα αλλα μειναμε ικανοποιημενοι.

 

http://www.thomann.de/gr/m_audio_profire_2626_b_stock_2.htm

 

Αυτο σαν εναλλακτικη προταση.

 

Αν σε ενδιαφερει μπορω να ανεβασω ενα δειγμα απο τα ηχογραφημενα τυμπανα για να δεις περι τινος προκειται.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ  για τις απαντήσεις σας!!!

 

@Bbullet59: Αν δεν σου είναι μεγάλος κόπος να το ανεβάσεις, ανέβασέ το για να ξέρω και πώς θα πρέπει να είναι ο ήχος που θα παράγω. Εννοείται ότι τα τύμπανα ηχογραφήθηκαν πολυκάναλα έτσι? Σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με 8 μικροφωνα. 1 πανω απο το snare και ενα απο κατω, 2 OH, 1 στο floor tom, 1 στο tom, kick in και kick out.

 

Το δειγμα ειναι τελειως dry δηλαδη οτι πηραν εκεινη την ωρα τα μικροφωνα.

 

Θα στο ανεβασω καποια στιγμη αργοτερα.

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή βλέπω πως υπάρχει μια προτίμηση στις firewire συνδέσεις, θα ήταν βλακεία να πάρω μια κάρτα με firewire και να την συνδέσω σε USB στο laptop με έναν αντάπτορα? Απ΄ ό,τι διαβάζω η διαφορά USB και firewire είναι στον τρόπο μεταφοράς των δεδομένων, οπότε δε μου φαίνεται λογικό απλώς με έναν αντάπτορα να λύνεται το πρόβλημα. Αλλά από την άλλη μεριά υπάρχουν τέτοιοι αντάπτορες... Ξέρει κανείς κάτι σχετικό πάνω στο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή βλέπω πως υπάρχει μια προτίμηση στις firewire συνδέσεις, θα ήταν βλακεία να πάρω μια κάρτα με firewire και να την συνδέσω σε USB στο laptop με έναν αντάπτορα? Απ΄ ό,τι διαβάζω η διαφορά USB και firewire είναι στον τρόπο μεταφοράς των δεδομένων, οπότε δε μου φαίνεται λογικό απλώς με έναν αντάπτορα να λύνεται το πρόβλημα. Αλλά από την άλλη μεριά υπάρχουν τέτοιοι αντάπτορες... Ξέρει κανείς κάτι σχετικό πάνω στο θέμα?

 

δεν γινεται αυτο.. δεν ειναι εφικτο δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται αυτο.. δεν ειναι εφικτο δηλαδη..

 

Ωραία τότε, στο link που ανέβασες πιο πρίν:  http://support.presonus.com/entries/21355765-Should-I-choose-a-FireWire-or-USB-audio-interface-

στο τέλος αναφέρει πως γίνεται ένα laptop να συνδεθεί με firewire αν έχει ExpressCard slot.

Δηλαδή αν βάλεις στην υποδοχή ExpressCard του laptop αυτό:http://firewire.computer-parts-store.com/2_Port_1394A_Firewire_34_Mm_Express_Card.html

και εκει πάνω συνδέσεις την κάρτα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 

Δηλαδή αντί να ανακατευτώ  με USB, να χρησιμοποιήσω την ExpressCard θύρα που είναι πολύ γρηγορότερη από το USB, και μέσω αυτής να έχω το firewire...

 

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου