Προς το περιεχόμενο

Audio Settings -Κάρτα ήχου


alexandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ συμφορουμίτες!Κατευθείαν στο θέμα λοιπόν:Έχω αγοράσει μια κάρτα ήχου Lexicon lamda και τα ακουστικά της ΑΚG  k 240 mkii .Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τις ρυθμίσεις.Έχοντας sample rate και  bit depth  24 bit,48000 Hz ακούω παράσητα δηλ μικρές ενοχλήσεις αλλά αισθητές σαν να διακόπτεται το τραγούδι.Ενώ με sample rate και depth  16 bit,44100 Hz είναι νορμάλ ο ήχος χωρίς τις ενοχλησεις...

 

Για δώστε τα φώτα σας γιατί συμβαίνει αυτό.Επισηνάπτω και μια εικόνα από τις ρυθμίσεις για να καταλάβετε

audio_settings.png.7a1a8116dad095544d0ee4b9898592be.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να απεγκαταστησεις τους drivers και να κατεβασεις τους τελευταιους για το λειτουργικο σου

 

τι λειτουργικο συστημα εχεις? αναλογα μπες στο site της lexicon και κατεβασε

 

ενδεικτικα αν εχεις windows 7 

http://www.lexiconpro.com/en-US/softwares/lambda-driver-installer-vusb-drivers-v27-windows

 

ξεκινα με αυτο και βλεπουμε μετα.

 

 

Επισης αν δεν λυθει το προβλημα με αυτο, δωσε λεπτομερειες για το συστημα σου σε επεξεργαστη , μνημη, κλπ

 

Τσεκαρε τελος το pc σε "ηρεμια" να δεις αν το φορτιο της cpu ειναι φυσιολογικο και δεν τρεχει καποιο προγραμμα που σηκωνει την cpu υπερβολικα στο παρασκηνιο

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να απεγκαταστησεις τους drivers και να κατεβασεις τους τελευταιους για το λειτουργικο σου

 

τι λειτουργικο συστημα εχεις? αναλογα μπες στο site της lexicon και κατεβασε

 

ενδεικτικα αν εχεις windows 7 

http://www.lexiconpro.com/en-US/softwares/lambda-driver-installer-vusb-drivers-v27-windows

 

ξεκινα με αυτο και βλεπουμε μετα.

 

 

 

Επισης αν δεν λυθει το προβλημα με αυτο, δωσε λεπτομερειες για το συστημα σου σε επεξεργαστη , μνημη, κλπ

 

Τσεκαρε τελος το pc σε "ηρεμια" να δεις αν το φορτιο της cpu ειναι φυσιολογικο και δεν τρεχει καποιο προγραμμα που σηκωνει την cpu υπερβολικα στο παρασκηνιο

 

 

 

Τρέχω windows 7 i5  πύργος και όχι λαπτοπ με την cpu να υπερβαίνει σπάνια το 10%,ραμ στα 55% ,ούτε μου κολλά ούτε τπτ το PC δουλεύει σε όλα ρολόι!! Έχω βάλει και ΑSIO drivers και το κάνει ελαφρά πιο λίγο.....Τι άλλο μπορεί να φταίει ρε παιδιά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απεγκατέστησες τους drivers και να κατεβασεις τους drivers απο το λινκ που σου έδωσα?

 

Την καρτα την χρησιμοποιείς ως κυρια καρτα ήχου γενικά? Εχεις ενεργοποιημενη και την onboard ή εχεις αλλη καρτα ηχου πανω?

 

αφαιρεσε οποιονδηποτε αλλο driver ηχου, αφαιρεσε και τους asio (προφανως εβαλες τους asio for all, καθαρισε την registry και ξαναδοκιμασε

 

πρεπει να επιβεβαιωνεις τις ενεργειες που σου προτεινονται ή ακομα και αν τις εχεις δοκιμάσει ηδη στο thread για να βρεθει μια λυση.

 

Κανονικα θα επρεπε να δουλευει χωρις προβλημα στις ρυθμισεις που εχεις επιλεξει

(Εχω την ιδια καρτα)

 

Επισης αν εχεις καποιο αλλο πακετο codec εγκατεστημενο, αφαιρεσε το και αυτο και ξαναδοκιμασε την καθαρη εγκατασταση.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ συμφορουμίτες!Κατευθείαν στο θέμα λοιπόν:Έχω αγοράσει μια κάρτα ήχου Lexicon lamda και τα ακουστικά της ΑΚG  k 240 mkii .Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τις ρυθμίσεις.Έχοντας sample rate και  bit depth  24 bit,48000 Hz ακούω παράσητα δηλ μικρές ενοχλήσεις αλλά αισθητές σαν να διακόπτεται το τραγούδι.Ενώ με sample rate και depth  16 bit,44100 Hz είναι νορμάλ ο ήχος χωρίς τις ενοχλησεις...

 

Για δώστε τα φώτα σας γιατί συμβαίνει αυτό.Επισηνάπτω και μια εικόνα από τις ρυθμίσεις για να καταλάβετε

 

μα δε νομίζω ότι μπορεί να συμβεί αυτό που περιγράφεις...αν έχω καταλάβει καλά ε...

να σου φέρω ένα παράδειγμα

όταν μέσω του daw γυρίζω σε 96000Ηz για να ηχογραφήσω,και βάλω εκείνη τη στιγμή, να παίξω ένα κομμάτι(π.χ. από media player) ή ένα βίντεο μέσω Youtube προφανώς και δεν το αναπαράγει...καθόλου...όχι με διακοπές κτλ...καθόλου

όταν τελειώσω την ηχογράφηση και κλείσω το daw όλα δουλεύουν πάλι

το να ανεβάσεις το sample rate κατά την ηχογράφηση για να "πάρεις" περισσότερα δείγματα/δευτερόλεπτο και να έχεις μιά πιό πλούσια κυματομορφή(oι γνώμες διχάζονται λίγο εδώ) το κάνεις,αλλά μετά πάλι το export που θα κάνεις θα είναι 16/44100

 

αν κάνω κάποιο λάθος,ας με διορθώσει κάποιος αλλά νομίζω ότι έτσι είναι τα πράγματα

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MicKat δε μιλάω για ηχογράφηση...Απλά βάζω τα ακουστικά μου και με διαφορετικό simple rate ακούω αυτές τις ενοχλήσεις,με χαμηλό εξαλείφονται....Με τη βοήθεια του cos_dr έχω δοκιμάσει τα πάντα(clean registry απεγκατάσταση απο BIOS της Onboard κάρτας ήχου μου) και εξακολουθεί να το κάνει...Την κάρτα την αγόρασα από Athens Pro Audio πριν δύο μήνες...Στην εσχάτη περίπτωση αν φταίει η κάρτα μπορεί να την αλλάξουν μέσω εγγύησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MicKat δε μιλάω για ηχογράφηση...Απλά βάζω τα ακουστικά μου και με διαφορετικό simple rate ακούω αυτές τις ενοχλήσεις,με χαμηλό εξαλείφονται....Με τη βοήθεια του cos_dr έχω δοκιμάσει τα πάντα(clean registry απεγκατάσταση απο BIOS της Onboard κάρτας ήχου μου) και εξακολουθεί να το κάνει...Την κάρτα την αγόρασα από Athens Pro Audio πριν δύο μήνες...Στην εσχάτη περίπτωση αν φταίει η κάρτα μπορεί να την αλλάξουν μέσω εγγύησης?

 

δεν κατάλαβες αυτά που σου έγραψα μάλλον...

η ηχογράφηση ήταν ένα παράδειγμα για διαφορετικό sample rate,και επίσης σου έγραψα για αναπαραγωγή audio και video(διάβασε σε παρακαλώ τι σου έχω γράψει)

πώς γίνεται να αναπαράγεις ένα αρχείο 16/44.1 όταν εσύ γυρίζεις την κάρτα σου στα 24/48?

νομίζω δεν γίνεται!γι' αυτό σου έγραψα ότι είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει

για να είσαι 100% σίγουρος πάρε και τα παιδιά στο μαγαζί και ρώτησέ τους...

;)

 

 

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εχει τις ρυθμισεις απο τα windows σε κοινοχρηστη κατασταση στα 24/48000 δεν θα επηρεαζε την αναπαραγωγη αρχειων αλλου depth και δειγματοληψιας  αν ολα ηταν καλα.

 

επισης μιας και μου εστειλες mail alexandro, κανε αυτα που σου εστειλα ως απαντηση στο mail σου lol

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αρχειο που αναπαραγεις εχει 24bit προδιαγραφες και υψηλη δειγματοληψια τοτε με την βοηθεια της αναλογης καρτας μπορεις να τα αναπαραγεις σε αυτο το ρυθμο και να εχεις υψηλοτερη πιστοτητα ακροασης με το ανάλογο ηχοσυστημα που διαθετεις.

 

και φυσικα αναλογα με την ποιοτητα των DAC που διαθετει η καρτα μιας και το σημα θα μετατραπει παλι σε αναλογικο.

Συνηθως την πραγματικη διαφορα την ακους αν p.x. η καρτα διαθετει ψηφιακη εξοδο και την ψηφιακη εξοδο την συνδεσεις σε ενα ηχοσυστημα με ψηφιακη εισοδο και καλους DAC (digital analog converters)

 

Στην προκειμενη καρτα που δεν εχει ψηφιακη εξοδο , απο τις δικες της εξοδους συνδεδεμενες σε ενα καλο ηχοσυστημα , αν ακουσεις αρχειο π.χ. 24bit 48000hz η διαφορα σε ενα καλό αυτι, οπως π.χ. το δικο μου ειναι διακριτή, αλλα οχι οτι πεθαινεις κι ολας.

εξαρταται και το αρχειο, αν ακουσεις π.χ. επαγελματικη παραγωγη

 

Μεγαλυτερη δειγματοληψεια και περισσοτερο ευρος κατα την εγγραφη δινουν μεγαλυτερη πιστοτητα κατα την ηχογραφηση.

Το ιδιο ισχυει και για την αναπαραγωγη.

 

Ενας πιο tech certified φιλος του φορουμ μπορει να στα εξηγησει καλυτερα, αν και υπαρχουν και αναλογα παρελθοντα post

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου