Προς το περιεχόμενο

'Eίναι κάτι'Ενα καινούργιο μου τραγούδι


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Αυτο έιναι ένα ολοκαίνουργιο τραγούδι που έγραψα χθες.Οπως πάντα θέλω τη γνώμη σας ,συμβούλες για όλα κτλ.Ξέρω οτι οι ελληνικοί στίχοι είναι λίγο άκυροι ,το τραγούδι έιναι σε στυλ dream syndicate νομίζω.Τα τύμπανα έτοιμα addictive,προσπάθησα να τονίσω το drum&base διπλές ρυθμικές και γενικά.περιμένω τη γνώμη σας και την κρίση σας για όλα.Το τραγούδι στο box γιατί είναι λίγο μεγαλούστικο.

https://app.box.com/s/7jg9tcj0nmb847fn123m

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανεις?Νόμιζα έκανα πρόοδο στην μίξη και γενικά ήθελα να ακούσω μια γνώμη για το πως ακούγονται τα όργανα και γενικά ο ήχος της ηχογράφησης.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας σε προτιμω στον ξενο στιχο αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

Στην αρχη πριν μπει φωνη ακουγονται καλυτερα απ'τα προηγουμενα κομματια σου τα μπασσοτυμπανα.

Νομιζω αν ηταν η φωνη ελαχιστα πιο χαμηλα η πιο "μεσα"στο κομματι-δεν ξερω τον τροπο αλλα ισως καποιος μπορει να σε βοηθησει σ'αυτο-θα ηταν ακομα καλυτερο και ολο το υπολοιπο.

Τα μεμπτα ειναι οτι η φωνη σε μερικα σημεια δεν παταει σωστα αλλα και σε καποια αλλα τα οργανα μεταξυ τους ειναι λιγο αρρυθμα.

Κι επισης ενα καλυτερο κουρδισματακι στην κιθαρα δε βλαφτει,το ξερω καλα διοτι μονιμως παιζω ξεκουρδιστος,ειμαι μαστερ στο ζητημα. ;D ;D ;D ;D

Οχι τιποτε αλλο,εχει και μερικα ωραια ριφφς ειδικα στο σολο.

Παντως νομιζω με ξενο στιχο δε θα με πειραζαν ουτε τα μισα απ'αυτα. ;D

 

Johnny μη με παρεξηγας αφου ξερεις ειμαι γκρινιαρης.

Ξερεις επισης οτι γουσταρω και τη μουσικη σου αλλα και τη φωνη σου αρα δεν υπαρχει κακη προθεσις.

Βαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Johnny. Το κομμάτι δεν είναι καθόλου κακό, αλλά θέλει "γυάλισμα" για να δείξει.

 

Έχεις υπερβολικά δυνατά κιθάρες και φωνή ενώ μπάσο και ντραμς ίσα που ακούγονται. Ειδικά η φωνή είναι τόσο μπροστά που ακούγεται εκτός του κομματιού. Ίσως θέλει και λίγο βαθάκι παραπάνω.

 

Ακόμη όπως αναφέρει κι ο φίλτατος τζιβούρ από παν, όταν το ξαναγράψεις, κουρδίζεις καλύτερα την κιθάρα και προσέχεις περισσότερο την τονικότητα των φωνητικών.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα Τζόνι με αρέσουν και οι ιδέες σου και η φωνή σου και η κιθάρα σου  ;)

Αυτό που πιστεύω πως σου λείπει-όπως κι εμένα ;D- είναι η υπομονή και επιμονή τη βασική ιδέα να την ολοκληρώσω με ένα καλό χέρι λούστρο ......κάτι σαν αυτό που είπε και ο Τζαζζζζζζ ;D

Εναλλακτικά φτιάξε μια μπάντα και λιώστους στις πρόβες ,μπας και γλιτώσεις από την ανία της εκμάθησης προγραμματισμού διαφόρων τσουμπλεκιών τύπου αντίκτιβ κλπ κλπ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό Johnny δε με ενθουσίασαν τα φωνητικά. Σε προτιμώ στον ξένο στίχο που μας συνήθισες μέχρι τώρα.

 

Οι κιθάρες παίζουν ωραία riff μόνο που είναι πολύ δυνατά στη μίξη όπως και η φωνή. Σε αντίθεση με τα τύμπανα και το μπάσο που είναι πολύ χαμηλά.

 

Διόρθωσε αυτά (που στα είπαν βέβαια ήδη οι φίλτατοι gvour και JJ) και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδύνατο να μη σχολιάσω, αφού είμαι πολύ φανατικός του Wynn και των Dream Syndicate. Έχω επιχειρήσει και εγώ ανάλογα πειράματα.

 

Θα συμφωνήσω καταρχήν και με τα τεχνικά σχόλια αλλά και ότι η ιδέα είναι ωραιότατη.

 

Οι στίχοι όμως έχουν δύο προβλήματα.

 

Καταρχήν λόγω των ελληνικών, μοιάζουν λίγο "φορετοί" από πάνω. Παρότι η προσέγγισή αμερικανικής μουσικής και ελληνικού στίχου που επιχειρείς δεν είναι σε καμία περίπτωση κακή (κυκλοφορούν πολύ πιο άτεχνες προσπάθειες, ακόμη και στη δισκογραφία), παραμένει και πάλι μια μικρή αίσθηση ότι η μουσική προϋπήρχε σαν ύφος και ότι οι στίχοι προσπαθούν να αποδώσουν στα ελληνικά αυτό που θα έλεγε ένας αγγλικός στίχος.

 

Δεύτερον, οι στίχοι είναι πολύ σημαντικοί για το συγκεκριμένο είδος. O Wynn ανήκει σε μια φάρα τραγουδοποιών (π.χ. Dylan, Neil Young ) με στίχο που αγγίζει την ποίηση - όχι με λογοτεχνικά αλλά με popular art κριτήρια. Θυμίζω τραγούδια του όπως το Side I'll never show, Untill the Curtain Falls κλπ.

 

Οι στίχοι λοιπόν εδώ είναι σε σωστή κατεύθυνση, έχουν προσωπικό τόνο, αλλά τους λείπει βάθος και εκλέπτυνση. Επίσης τους λείπει αυτό το κάτι παραπάνω, που μετατρέπει το προσωπικό μας βίωμα σε ένα ζήτημα άμεσου ενδιαφέροντος για τον ακροατή.

 

Θα μου πεις ο Wynn έχει γράψει και πολύ απλούς στίχους της Velvet σχολής, όπως το when you smile (γενικά ο πρώτος δίσκος είναι σε αυτό το πνεύμα). Ναι, είσαι πιο κοντά σε αυτό, αλλά αυτό το ύφος: α) αποδίδεται πολύ δύσκολα στα ελληνικά λόγω της ελλειπτικότητάς του, και β) θέλει μια γερή δόση αφέλειας και αθωότητας. Οπότε οι στίχοι δεν ικανοποιούν ούτε αυτό το κριτήριο. Είναι κάπου στη μέση.

 

Ένα άλλο θέμα είναι ότι αυτό το ύφος δεν βγαίνει με computer και addictive. Θέλει μπάντα.  Οι DS είναι ένα γκρουπ φοβερά απλό, και ο λόγος που δεν ακούγονται απλοϊκοί είναι ότι διαθέτουν μια σειρά από στοιχεία που τους προσδίδουν ενδιαφέρον. Εκτός από την καλή τραγουδοποιία και την προσωπικότητα, θα πρόσθετα οπωσδήποτε τη λάιβ αίσθηση, που δίνει ζωντάνια στη μουσική τους. Ο Wynn ποτέ δεν είχε ασχοληθεί πάνω από 10-15 μέρες με παραγωγή πριν από το Northern Agression, γιατί έμπαιναν και έγραφαν όλοι μαζί, αφήνοντας για τα overdubs μόνο κάποια πασπαλίσματα.

 

Στα λέω όλα αυτά ως παθών, και στο θέμα των στίχων και στο θέμα της παραγωγής, αφού έχω περάσει τη φάση Wynn + ελληνικός στίχος.

 

Προσωπικά θα έβλεπα τις εξής μεθόδους διαφυγής (όχι τόσο για το τραγούδι αλλά γενικά για αυτό το υφολογικό τουρλού που επιχειρείς):

1) Πειράζεις τη μουσική ώστε να έρθει πιο κοντά στον ελληνικό στίχο. Σε αυτή την περίπτωση η άμεση παραπομπή στους DS χάνεται και γίνονται μια απλή επιρροή.

 

2) Πειράζεις τους στίχους ώστε μείνει η μουσική κατά το δυνατόν ως έχει. Πολύ δύσκολο γιατί απαιτεί να εφεύρεις μια νέα στιχουργική "γλώσσα" στο ελληνόφωνο ροκ και αυτό δεν το έχουν καταφέρει πολλοί ως τώρα. Από την άλλη η μουσική κατά τη γνώμη μου είναι σχεδόν αδύνατο να μην πειραχτεί καθόλου για να ανταποκριθεί στην ακουστική εντύπωση των ελληνικών (που είναι άλλη από των αγγλικών).

 

Για να το κλείσω:

Φτιάξε μπάντα όπως σου λέει και ο Σάμης, είναι πανκ και ξέρει από καλό λάιβ  ;D

 

Σε κάθε περίπτωση μπράβο πάντως και για το πείραμα και βεβαίως βεβαίως... για το εκλεκτό σου γούστο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ παιδιά μετά απο κάμποσες βεργίνες μπύρες.Το ήξερα οτι δεν πατάω καλά στη φωνή.Οντως οι στίχοι πήγαν να ντύσουν.Γενικά αισθάνομαι καλύτερα στα αγγλικά σε τέτοια κομάτια,επιφυλάσομαι όμως και για κανα δυο ελληνικά που'χω καβαντζα.Τόνισα πολύ το drum and base αλλά μάλον με έφαγε το διπλό ρυθμικό και η φωνή.Οπως και να χει σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε.Το κομάτι φρεσκαδούρα και το άγχος μεγάλο.Θα το ξαναδώ με αγγλικό στίχο πάντως.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα Τζόνι με αρέσουν και οι ιδέες σου και η φωνή σου και η κιθάρα σου  ;)

Αυτό που πιστεύω πως σου λείπει-όπως κι εμένα ;D- είναι η υπομονή και επιμονή τη βασική ιδέα να την ολοκληρώσω με ένα καλό χέρι λούστρο ......κάτι σαν αυτό που είπε και ο Τζαζζζζζζ ;D

Εναλλακτικά φτιάξε μια μπάντα και λιώστους στις πρόβες ,μπας και γλιτώσεις από την ανία της εκμάθησης προγραμματισμού διαφόρων τσουμπλεκιών τύπου αντίκτιβ κλπ κλπ

[/quote

 

Ntip ypomoni samy.katholou.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου