Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με floor looper...


koronios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Σκέπτομαι να αγοράσω ένα floor looper, ώστε να μπορώ να σετάρω  περίπου 6 μόνιμους  ήχους  (2 clean – 2 dist – 2 lead) και να μην κάνω  tap-dancing.  Τα  εφέ που έχω προς  χρήση  είναι  2 delay – 1 chorus – 1 flanger – 1 booster.  O ενισχυτής  μου  είναι ο fryette SigX , 3 κανάλια και boosting σε αυτά  , ο οποίος  κοντρολάρετε  από το πετάλι του 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1) Πως μπορώ να έχω το looper  και κάποια από τα εφέ  να είναι στη loop του ενισχυτή  και  άλλα  στο καρφί μπροστά ?

 

2) Ο ενισχυτής μου έχει ειδικό καλώδιο για το footswitch του, δεν έχει καρφί - ούτε Midi για separate switching ….θέλω  amp Gizmo ?

 

3) Tο  floor looper που θα διαλέξω θα πρέπει να μου αλλάζει και τα 3 κανάλια και το boost του ενισχυτή ….οπότε θα πρέπει να έχει και midi control (ώστε να συνεργάζεται με το AmpGizmo) ?

 

Γίνεται να τα έχω όλα αυτά  ???

 

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164882.0

 

(δεν λέγονται ακριβώς loopers αλλά switchers για να αποφεύγεται η σύγχυση με τα πετάλια που ηχογραφούν φράσεις)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ελέγχεις με midi τον ενισχυτή σου θες κάτι τέτοιο: http://voodoolab.com/controlswitcher.htm

ή αυτό http://www.englamps.de/index.php?id=40&tx_ddfproducts_pi1[uid]=44&iPhoneBypass=1

Αν και το πρώτο είναι πιο φθηνό και μάλλον θα σε βολέψει.

 

Μετά ακριβώς όπως λες πρέπει να πάρεις ένα floor looper/switcher που

να υποστηρίζει και midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας. ;)

 

BloodySunday:  τα έχω δει τα floor switcher που αναφέρονται στο θέμα που μου έστειλες ….απλά  θέλω να ξέρω αν διαλέξω ένα με midi….θα μπορεί αυτό να ελέγχει  τον ενισχυτή μου me midi….(μέσω  AmpGismo or controlswitcher) ?…..και κατά δεύτερον κάποια πετάλια μου είναι στη λούπα του ενισχυτή και άλλα  μπροστά ….ΤΙ ΚΑΝΩ ?????

 

HeathenMV:  το voodoo lab κάνει την ίδια δουλειά  με το ampgismo που αναφέρω ως παράδειγμα τέτοιου μηχανήματος …..το πρόβλημα μου  είναι  αυτό που αναφέρω και πιο πάνω  στον bloodySunday..

 

 

Υ.Γ.  Υπάρχει στις  αγγελίες  ένα Glab  που μου φαίνεται  καλή επιλογή …τι λέτε?

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το voodoo lab ή το amp gizmo αυτή ακριβώς τη δουλειά κάνουνε,

ελέγχεις τον ενισχυτή σου μέσω midi αρκεί να συνδέσεις πάνω τους ένα

midi controller.

 

Τώρα για το να βάλεις κάποια πετάλια μπροστά και κάποια στο loop του ενισχυτή,

γίνεται αυτό είναι απλά θέμα συνδεσμολογίας.

 

Κοινώς αν πάρεις το voodoo lab ή το gizmo και το glab (το gsc2 φαντάζομαι λες)

και 2-3 ντουζίνες καλώδια :P μπορείς να κάνεις όσα λες.

Το glab μια χαρά είναι και ίσως είναι και η πιο φθηνή λύση για αυτά που θες να κάνει.

Έχει και αρκετές λούπες έχει και midi controller έχει και τροφοδοσίες για τα πεταλάκια,

το μόνο του αρνητικό είναι τα πλαστικά footswitches.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο GLab μιλάτε? To GSC2? Δεν είναι ανάγκη να πάρει αυτό καθώς υπάρχει και το 3 με μεταλλικούς διακόπτες. Και δεν θα έλεγα πως είναι μειονέκτημα - τα footswitches έχουν φτιαχτεί ειδικά για αυτό τον σκοπό (για να δίνουν άλλη αίσθηση σε αυτούς που την προτιμούν, όντας και silent και με φωτισμό έκαστο) και δεν είναι φτηνοδουλειά. Συν τοις άλλοις, νομίζω πως το 2 και 3 έχουν ακριβώς την ίδια τιμή, κάτι που επιβεβαιώνει την συνειδητή επιλογή τους να το φτιάξουν και να το διαθέσουν εις διπλούν.

 

Πάντως, οποιοσδήποτε switcher στέλνει μηνύματα midi λογικά είναι ικανός να ελέγξει ενισχυτή (όμως για το αν τα μηνύματα αυτά θα είναι τα σωστά θα πρέπει να το διασταυρώσεις με την εταιρία του ενισχυτή σου και την εταιρία που φτιάχνει το switcher για να είσαι 100% σίγουρος). Αλλά το ότι είναι εύκολο και διαδεδομένο είναι σίγουρο - έχω δει μπάντες να χρησιμοποιούν και Μπλιάχρινγκερ για αυτό τον σκοπό (ταυτόχρονος έλεγχος ενισχυτή και racks), το οποίο παρεπιπτόντως δεν καταλάβαινε τίποτα από κακομεταχείριση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

("Silent" προφανώς σημαίνει πως η ενεργοποίηση των μεταλλικών footswitches δημιουργεί το γνωστό "κλακ" ενώ τα λαστιχένια δεν το έχουν αυτό, χωρίς όμως κανένα από τα δυο να αφήνει ήχο να περάσει στο audio path - καμία εταιρία δεν θα έλεγε πως το ένα της μοντέλο είναι αθόρυβο και το άλλο... θορυβώδες)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά για να είναι στις αγγελίες το gsc2. Ναι υπάρχει και το 3 με μεταλλικά footswitches αλλά μάλλον θα δώσει τα διπλάσια απ'ότι θα δώσει για το 2 μεταχειρισμένο. Το 2 και καινούριο είναι λίγο πιο κάτω απ'το 3.

Τώρα αν αξίζει ή όχι να το κάνει το κρίνει ο ίδιος, εγώ δεν θα τα έδινα για να πάρω το 3 καινούριο αν και όπως θα κατάλαβες δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα πλαστικά switches  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μέχρι τώρα  ;Dκαι ευχαριστώ και πάλι …το switching του ενισχυτή με midi  το λύσαμε ……με  τον διαχωρισμό  σε  πετάλια  στη λούπα  και  μπροστά  έχουμε καμιά ιδέα αν γίνετε ….αν και μου φαίνετε δύσκολο… :-\

 

ΥΓ: και  εγω  μεταχειρισμενο  το 2 θα επαιρνα......που λεφτα για καινουρια μπλιμπλικια :'(

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβαίνω απόλυτα το να μην συμπαθεί κάποιος τα λαστιχένια footswitches (για την ακρίβεια μόνο η εξωτερική επιφάνεια θα είναι λαστιχένια, αλλά από κάτω προφανώς θα υπάρχει κάποιο μεταλλικό ρελεδάκι). Κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσουν να σκίζονται κλπ. Μάλλον αυτό με τα μεταλλικά θα προτιμούσα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου