Προς το περιεχόμενο

"Bad Liquer & Headaches"την γνώμη σας για το τραγούδι


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμορφο ,όπως σχεδόν όλα σου τα άσθματα ;D

Δεν ξέρω πως βοήθησε ο Χάρης μια και τα τύμπανα υστερούν-στα αυτιά μου τουλάχιστον.

Απ όσο ξέρω ο Χάρης αν έπαιζε τούμπανα θα έβγαινε τζετ...................αλλά εκεί που σκίζει ο Χάρης είναι στην οβινδοσκόπιση ;D ;D ;D

 

Ζούπερ ,όρμα προς αναζήτηση συνεργατών , είτε εξ αποστάσεως ,είτε κοντινούς για μπάντα .

Όμορφες κιθάρες, ωραία φυσαρμόνικα ,ωραία φωνή, όμορφες επιρροές

Σε ευχαριστώ Σάμυ,ο Χαρης δεν έπαιξε τύμπανα η όχι ακόμα ,αλλά βοήθησε στο στήσιμο της ενορχήστωσης,όπως είπα και στον πρόλογο.Να΄σαι καλά Σαμύ

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Johnny, εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να το ακούσω (με αξιοπρεπή ήχο τουλάχιστον) οπότε επιφυλάσσομαι για αύριο. Αλλά έπρεπε να σχολιάσω ότι ο τίτλος σου θυμίζει επικίνδυνα "Bad liver and a broken heart". ;D

 

Ακόμη να επισημάνω ότι το σωστό είναι liquor και όχι liquer.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Johnny, εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να το ακούσω (με αξιοπρεπή ήχο τουλάχιστον) οπότε επιφυλάσσομαι για αύριο. Αλλά έπρεπε να σχολιάσω ότι ο τίτλος σου θυμίζει επικίνδυνα "Bad liver and a broken heart". ;D

 

Ακόμη να επισημάνω ότι το σωστό είναι liquor και όχι liquer.

Το είπα ότι είχα επηρεαστεί από Waits όταν το έγραψα,αλκοόλ μοναξία,νυχτα κτλ, άσχετα που πήρε άλλη τροπή το άσμα,σωστά έκανες τον συσχετισμό με το συγκεκριμένο  τραγούδι του πάντως.Επιφυλάσομαι ,έχω μια εκτέλεση φωνή πιάνο ,έκει ίσως φανεί λίγο η σχέση με Waits ,αν και πιστέυω ότι αφορά περισότερο τα λόγια αλλά και το mood που είχα τότε.Τώρα το άσμα είναι σε άλλα χωράφια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το Χάρη μιλάμε και σιγά σιγά ετοιμάζουμε και μια συνεργασία με υλικό που έχει ανέβει και όχι μόνο.

Μη μας δίνεις έτσι στεγνά ρε συ, άσε να κάνουμε την έκπληξη... ;D

 

Προς αποκατάσταση της αλήθειας: Δεν επίκειται καμία συνεργασία, δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάει ο Τζόνης, δεν ήμουν εκεί, δεν είδα τίποτα, έχω άλλοθι, ήμουν στη μάνα μου και έτρωγα ντολμαδάκια! ;D

 

αλλά εκεί που σκίζει ο Χάρης είναι στην οβινδοσκόπιση ;D ;D ;D

Καλά, κορόδευε εσύ. Όταν θα δεις την υπερπαραγωγή που (δεν) ετοιμάζουμε θα μαζεύεις το σαγόνι σου από το μωσαϊκό! ;D

 

 

Να προσθέσω ότι η συμβολή μου στο συγκεκριμένο τεμάχιο ήταν απειροελάχιστη σε σχέση με την αστείρευτη πηγή καλών ιδεών που είναι ο Τζόνι. Στο εγγύς μέλλον όμως, σκοπεύω - με την άδειά του - να αλλάξω τα φώτα σε αρκετά κομμάτια του ;D (η τελευταία πρόταση δεν γράφτηκε, κάνουν πουλάκια τα μάτια σας!).    

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι μια και μόλις το άκουσα. Το κομμάτι είναι πολύ ωραίο. Προσωπικώς μου θύμισε και Dylan και Keith Richards στις σόλο δουλειές του. Έχει γενικώς αυτό το americana, αλήτικο ύφος.

 

Κιθάρες ωραίες, φυσαρμόνικα ωραία, φωνητικά όπως πρέπει αλλά σε 2-3 σημεία θέλουν διόρθωση παρόλο που το ύφος τη σηκώνει την ψιλοπαραφωνία. Στο ωραίο κατά τ' άλλα σόλο, προσωπικώς θα απέφευγα τα πολλά mixolydian περάσματα γιατί πάνε το ύφος αλλού. Βέβαια αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

 

Ηχητικώς έχει τα θεματάκια του. Εδώ κυρίως τα τύμπανα είναι που με ενόχλησαν και ειδικά εκείνο το hihat που ακούγεται σα να έχει ηχογραφηθεί ξεχωριστά, μόνο του. Κατά τ' άλλα κυριαρχούν οι υψηλές συχνότητες και μάλλον λείπουν οι χαμηλές. Πιστεύω ότι με μια σωστότερη παραγωγή/μίξη, θα απογειωνόταν.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι μια και μόλις το άκουσα. Το κομμάτι είναι πολύ ωραίο. Προσωπικώς μου θύμισε και Dylan και Keith Richards στις σόλο δουλειές του. Έχει γενικώς αυτό το americana, αλήτικο ύφος.

 

Κιθάρες ωραίες, φυσαρμόνικα ωραία, φωνητικά όπως πρέπει αλλά σε 2-3 σημεία θέλουν διόρθωση παρόλο που το ύφος τη σηκώνει την ψιλοπαραφωνία. Στο ωραίο κατά τ' άλλα σόλο, προσωπικώς θα απέφευγα τα πολλά mixolydian περάσματα γιατί πάνε το ύφος αλλού. Βέβαια αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

 

Ηχητικώς έχει τα θεματάκια του. Εδώ κυρίως τα τύμπανα είναι που με ενόχλησαν και ειδικά εκείνο το hihat που ακούγεται σα να έχει ηχογραφηθεί ξεχωριστά, μόνο του. Κατά τ' άλλα κυριαρχούν οι υψηλές συχνότητες και μάλλον λείπουν οι χαμηλές. Πιστεύω ότι με μια σωστότερη παραγωγή/μίξη, θα απογειωνόταν.

 

Ευχαριστώ Jazzjocker,λοιπόν ξέρω θα φανώ άσχετος αλλά το τροπικό σύστημα και πως μπαίνει στη μούσικη δεν το κατέχω ,προσπάθησα να τα μάθω αλλά πάντα μπερδέυω κυρίως αυτούς τους δρόμους μιξολυδινα ,λυδιαν κτλ.Το πάω με το φιλ και το αυτί.Το κομματί είναι ρε ματζορε,στο σόλο έβαλα σε σημεία την ντο αντί για ντο δίεση και μάλον αυτό εννοείς,δεν είμαι και κάνας φοβέρος παίχτης αλλά μου άρεσε η αίσθηση που μου έδωσε γιατί ακριβώς ήθελα να το πάω αλλού το κομμάτι στο σόλο,κάπως πιο βελβετοψυχεδελικοσλαιντλεγκατο(δεν ξέρω αν το έκανα αλλά αυτό είχα στο μυαλοό μου).Τα τύμπανα φίλε Σπύρο είναι για μένα ένα πρόβλημα και βράχνας,γιαυτο τα κραταώ οσο πιο απλά μπορώ (δυο τρεις λούπες addictive και τέλος)σίγουρα το πρόβλημα είναι στο eq που δεν το'χω και αυτό πολύ(θέλει ψάξιμο και γω τώρα αρχίζω πιο σόβαρα να βλέπω καποιά πράγματα).

Σίγουρα κάποια στιγμή πρέπει να ακούσω μερικά μου τραγούδια με αξιοπρέπη παραγωγή απο κάποιον που να το κατέχει.Εν καιρώ υπάρχει αυτη η προοπτική

Σε ευχαριστώ ξανά για το καλο σου σχόλιο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά, κορόδευε εσύ. Όταν θα δεις την υπερπαραγωγή που (δεν) ετοιμάζουμε θα μαζεύεις το σαγόνι σου από το μωσαϊκό!    

 

Καλά ρε φίλως μετά το τελευταίο αριστούργημά σου '' Το μετέωρο χέρι του Τζιμπουρ'' που πήρε το χρυσό φοίνικα στις Κάννες τι άλλο να περιμένω,μήπως λέω σκέφτεσαι να σαρώσεις και τα Όσκαρ? ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλως μετά το τελευταίο αριστούργημά σου '' Το μετέωρο χέρι του Τζιμπουρ'' που πήρε το χρυσό φοίνικα στις Κάννες τι άλλο να περιμένω,μήπως λέω σκέφτεσαι να σαρώσεις και τα Όσκαρ? ;D ;D ;D

Αν θυμάμαι καλά, την τελευταία φορά που είδα τον Γιώργο λάιβ, η κάμερα είχε μείνει πάλι από κάτι (μπαταρίες, κάρτα, ντίζελ... θα σε γελάσω).

Μη νομίζεις ότι είναι είναι τυχαίο που συμβαίνει συχνά αυτό. Είναι αισθητική άποψη. Έχω επεκτείνει το Δόγμα 95. Χωρίς εφέ, χωρίς τεχνητό φωτισμό, χωρίς φίλτρα κ.λπ. ...και πλέον, χωρίς κάμερα.

Αλλά πού να καταλάβετε εσείς οι αμύητοι! :D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου