Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η Synclavier, σαν να λέμε Rolls Royce, ανακοίνωσε την κυκλοφορία του επιτραπέζιου συνθεσάϊζερ Regen.

Το 2019 είχε κυκλοφορήσει το Synclavier Go για iOS.

Όπως αναφέρει ο κατασκευαστής, το νέο Regen διαθέτει την μηχανή του Synclavier II με υψηλή ποιότητα ήχου.

Η αρχική τιμή που ανακοινώθηκε είναι περίπου στα 2300 ευρώ δίχως φόρους - δασμούς κλπ.

Δεν χρειάζονται συστάσεις...

 

Η επίσημη σελίδα του προϊόντος είναι εδώ.

Οι τεχνικές προδιαγραφές είναι εδώ.

 

 

dead-on-980x822.jpg

 

NewRear-1536x829.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το synclavier στην εποχη του δεν ηταν απλα rolls royce, διαστημικο λεωφορειο ηταν, μην πω ιπταμενος δισκος αφου οι δυνατοτητες που ειχε εμοιαζαν εξωγηινες. 😆

 

 Ομως μετα απο 40 χρονια συνεχους ψηφιακης εξελιξης, δε νομιζω οτι στη σημερινη εποχη ειναι κατι που θα κανει την τρελη διαφορα, αναμεσα στις συγχρονες επιλογες.

 

 Συνεπως το regen πιστευω ταιριαζει σε φανατικους συλλεκτες η retro maniacs, δε θα το ελεγα δηλαδη rolls royce σημερα, με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Η αρχική τιμή που ανακοινώθηκε είναι περίπου στα 2300 ευρώ δίχως φόρους - δασμούς κλπ.

Στην κοσμάρα τους...😒

Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι δεν ζούμε στα '80s, που πουλούσαν τα όργανα-workstation τους στα $200-250,000. Tα specs που διαβάζω (300ΜΒ ram για samples ρε απίθανοι? έλεος...😄) δεν δικαιολογούν με τίποτα την εξωπραγματική τιμή που ζητάνε, ακόμα κι αν το Regen ήταν κανονικό keyboard με 61 keys κλπ. 

Ένα €800 το έδινα, κι αυτό λόγω ονόματος και ιστορίας ε? Τα €2,5Κ για ένα desktop synth με αυτά τα specs και εν έτει 2023 είναι απλά ανέκδοτο. Παρ'όλ'αυτά είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν τα κορόιδα ή οι ματσωμένοι που δεν νιώθουν τη διαφορά μεταξύ €250 κ' €2500 και θα το αγοράσουν. Τους πρώτους τους λυπάμαι, τους δεύτερους τους "ζηλεύω".😌

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Τα demo του, ενοχλητικά αδιάφορα

Να σου πω δεν τα άκουσα, απλά διάβασα τα specs και έκλεισα τη σελίδα.😆 Θα ρίξω ένα αυτί τώρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Να σου πω δεν τα άκουσα, απλά διάβασα τα specs

Είδες που σου λέω.... ρε στα @#%@#% μας τα specs, μόνο το πως ακούγεται μας ενδιαφέρει.

Θα σας γράφω το επιχείρημα με τη σπέσιαλ πίτσα μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, trolley είπε

Είδες που σου λέω.... ρε στα @#%@#% μας τα specs, μόνο το πως ακούγεται μας ενδιαφέρει.

Μην τα ξαναλαίμαι ΤρόλεΗ, τα ΣΠΕΚΣ είναι το ΑΛΦΑ και το ΟΜΕΓΑ στα synths και τα pc, ο ήχος είναι ένας υποκειμενικός παράγοντας. Δεν αγοράζουμε ακουστικά όργανα ρε φίλε, κατάλαβε το. Ακόμα κι αν ο ήχος κάποιου synth τα "σπάει" και τον γουστάρω με 1000 (σύμφωνα πάντα με τα γούστα μου/σου/του), όταν δω monotimbrality, ADSR περιβάλλουσες, LFO με 3 waves και τιμή 2,5Κ, θα τους πω "Σάλτα @=&@$%^&* κι εσύ κι ο γρύλος σου!".🤣
Τα demos τους btw δεν λένε κάτι τώρα που τα ακούω, μερικά δε θυμίζουν έντονα '80s, εκεί που φαίνεται ότι έχουν κολλήσει οι συγκεκριμένοι κατασκευαστές. 

Neeeeeeeeeeext..........image.gif.940d71fdb49c64d257dd1dbb23491215.gif

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση ότι ενώ το γράφεις, δεν εμβαθύνεις σε αυτό που γράφεις. Λες "ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό" και βέβαια έτσι είναι. Επειδή όμως εγώ αγοράζω synths με τα δικά μου χρήματα, εσύ με τα δικά σου κλπ, αυτό το "υποκειμενικό" είναι το σημαντικότερο για τον καθένα από εμάς. Τα σπεκς είναι αλλουνού τύπου συζήτηση.

 

Κοινώς, όταν μας δείχνει ο κ. Χναράκης ένα νέο synth κάνουμε τα εξής, με την παρακάτω σειρά:

 

- Το ακούμε. Αν δεν μας αρέσει αυτό που ακούμε, λέμε "neeeext" και δεν μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο, ούτε πόσο κάνει, ούτε αν το χαρίζουν, ούτε αν έχει αρκετά καλούδια ούτε ΤΙΠΟΤΑ.

 

- Αν μας αρέσει αυτό που ακούσαμε, το κοιτάμε. Αντέχω να βλέπω αυτό το πράγμα κάθε μέρα (για 'μένα π.χ. το συγκεκριμένο Συνκλαβιέ δεν μπορώ να το βλέπω).

 

- Αν μπορούμε, το χειριζόμαστε. Εδώ είναι που έπρεπε να υπάρχουν καταστήματα για να πάμε να ακουμπήσουμε τα δακτυλάκια μας, τώρα που τα καταστήματα δεν υπάρχουν προσπαθούμε να μαντέψουμε από τα βίντεο πράγματα όπως η ποιότητα κατασκευής κλπ.

 

- Αν (και μόνο αν) φτάσαμε ως εδώ, τώρα κοιτάμε και τα specs, κυρίως για να βεβαιωθούμε ότι κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά.

 

- Αν (και μόνο αν) φτάσαμε μέχρι εδώ, ρωτάμε και την τιμή, την οποία αξιολογούμε σε σχέση με όλα όσα προηγήθηκαν, κυρίως με το πρώτο και το δεύτερο βέβαια.

 

Οπότε όχι μόνο δεν είναι το Α και το Ω, είναι ένα καταϊδρωμένο ΕΠΣΙΛΟΝ, και ακόμη και εκεί πάλι παίζεται (δηλαδή, αν σου έδειχνα τα specs για το Wavestation χωρίς να το έχεις ακούσει, θα νόμιζες ότι είναι άλλο ένα 01/wFD).

 

Μην με βάλεις να ξαναγράψω το παράδειγμα με την πίτσα, είναι και μεσημέρι ,θα ξελιγωθούμε.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, trolley είπε

Μου κάνει εντύπωση ότι ενώ το γράφεις, δεν εμβαθύνεις σε αυτό που γράφεις. 

Πλάκα κάνεις? Έχω στο ΝΟΙΖ κοντά 11Κ posts, εκ των οποίων τα 9Κ είναι...εκβάθυνση. Και τι κατάλαβα, τα νεύρα μου έσπασα, τον χρόνο μου χάλασα και ελάχιστοι τελικά πήραν χαμπάρι. Κακό πράγμα οι ιδεοληψίες και τα κολλήματα, και οι αντοχές (μου) έχουν όρια, και όσο μεγαλώνω αυτές οι αντοχές μειώνονται με ταχύτατο ρυθμό. Δεν την παλεύω άλλο ρε φίλε να γράφω τα αυτονόητα, sorry, κάνει και ζέστη...image.gif.372ecd034788ca69567fc24a1b2272ae.gif

Με όποια σειρά κι αν έκανα τα παραπάνω που γράφεις, στο τέλος η τιμή σε συνδυασμό με τα specs & features του XΨ synth θα καθορίσει το αν τελικά θα το αγοράσω. Πόσο δύσκολο είναι αυτό να το καταλάβει κάποιος? Αν είμαι καυλωμένος με τους 3-4 lead ήχους (παραπάνω δεν...) ενός Minimoog και θέλω να παίζω με το resonance του φίλτρου του απ'το πρωί ως το άλλο πρωί, ΔΕΝ θα πάω να σκάσω 6 χιλιάρικα για ένα Minimoog παραγωγής 2022, θα αγοράσω ένα Behringer Model D (€309) ή ένα Behringer Poly D (€698) και θα κάνω κατά 99,9% την ίδια δουλειά (και πολλές άλλες) και δεν θα πάρει και κανείς χαμπάρι. 

Και με το Super Mario είμαι τρελαμένoς ωρέ Trolley, αλλά αν αύριο κάποιος "ξύπνιος" κυκλοφορήσει μια ρέπλικα του original Game Boy και προσπαθήσει να μου το πουλήσει στο €1Κ, θα ακούσει κι αυτός την γνωστή φράση με τον γρύλο.

image.png.7e395069eed95f321ebfcb8bb16841d9.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η Synclavier ξανακυκλοφορήσει κάτι πρωτοποριακό σαν το παρακάτω και σε τιμή που ανταποκρίνεται σε αυτά που προσφέρει και στην εποχή που ζούμε, τα ξανασυζητάμε.

 

image.png.ccc29017098e08866e70e1659cbefffa.png

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου