Προς το περιεχόμενο

προενίσχυση μικροφώνου, οργάνων κ DI box


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν να πάρω ξεχωριστα την κάρτα ήχου κ ξεχωριστά τον προενισχυτή. Έχετε κάποια καλή λύση στα 100 - 150 €? ο ultragain 2200 της behringer λέει τίποτα? Υποτίθεται οτι είναι λάμπα αλλα υποψιάζομαι οτι είναι για εφέ. με ενδιαφέρει να έχει 2 κανάλια. thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφου ανοιξε το θεμα ο φιλος samoth, αν μπορειτε πειτε μου και εμενα,τι προενισχυτη μικροφωνου θα μπορουσα να παρω για να κανω αρκετα καλη δουλεια στην ηχογραφηση της κιθαρας,αλλα για τιμη γυρω στα 300-400ευρω.

αλλα ηθελα να ρωτησω, κατα ποσο χρειαζομαι μια προενισχυση καλη μικροφωνου εχοντας μια καρτα Μ-AUDIO FIREWIRE 410.αυτη η καρτα

 

1.δεν εχεi τοσο καλη προενισχυση;

2.ειναι μεγαλη η διαφορα στην ποιοτητα;

οι ηχογραφησεις που κανω γινονται σε ενα studio που εχω φτιαξει με μονωση στους τοιχους απο την primacoustic...πιο συγκεκριμενα...αυτα μου τα ειχε προτεινει ο feather....http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-172479.html

ευχαριστω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν τίθεται θέμα ενίσχυσης από κάρτα σε σχέση με έναν προενισχυτή...

 

Η κάρτα απλά δεν είναι αρκετή.

 

Καλύτερα κονσόλα, έστω, δηλαδή παρά σκέτο κάρτα... Ειδικά άν έχεις καμιά Mackie VLZ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα το εξής σ` ένα άρθρο που μπορεί να σας βοηθήσει να καταλάβετε τις πραγματικές σας ανάγκες. (συνέντευξη από γνωστο ηχοληπτικό περιοδικό σε δύο ιδιοκτήτες studio)

" από την στιγμή που γράφουν σε σκληρό δίσκο με εξωτερικούς προενισχητές και μετατροπείς(converters), η κονσόλα χρησιμοποιήται μόνο

για φιγούρα και monitoring"

 

εκεί που θα δώσεις χρήματα για κονσόλα πάρε καλή προενίσχυση, converter, κάρτα και ενοείτε σωστό υπολογιστή.

τα αποτελέσματα θα είναι επαγγελματικά από θέμα ποιότητας, σίγουρα θα

παίξει ρόλο και τα χρήματα που θα διαθέσεις.

 

διάβασε άλλο ένα απόσπασμα συνεντευξης sto foroum recording (SSL 9000 - AMEK - Prism converter).

 

σίγουρα θα υπάρχουν καλοί και οικονομικοί πρενισχυτες και converter

kai εγώ πρός αυτές τις λύσεις οδεύω.

 

έχω ανοίξει κάποια topic όπως "convetrer" και "ssl 9000 - Amek"

μπας και μας ρίξει κάποιος καμιά σωστή και ψαγμένη λύση.

είδομεν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προενισχυτής μικροφώνου μπορεί να λειτουργήσει σαν DI ή μόνο αν κάτι τέτοιο συμπεριλαμβάνεται στα χαρακτηριστικά του? Δηλαδή αν πάρω μια 2κάναλη προενίσχυση μικροφώνου της behringer μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν DI? γιατί δεν γράφει κάτι τέτοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.Χ. ο 2200 που ανέφερες , το λέει και μάλιστα πεντακάθαρα "Level conversion (-10 dBV to +4 dBu) and DI box functionality". Για να έχεις υπόψη σου σχεδόν όλοι οι εξωτερικοί προενισχυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν D.I. για κιθάρες , μπασα κλπ μέσω της εσόδου instrument input ή Hi Z input ( έχει μερικές φορές διαφορετική ονομασία αλλά στην ουσία κάνει την ίδια δουλειά , είναι μια είσοδος με υψηλή αντίσταση ειδικά για μουσικά όργανα με υψηλή αντίσταση εξόδου όπως κιθάρες κλπ)

 

P.S. Αν τελικά ψάχνεις για φτηνό προενισχυτή από Behringer ... Πρώτον , μην περιμένεις θαύματα και Δεύτερον δεν θα σου συνιστούσα να πάρεις κάποιο λαμπάτο από τη σειρά Ultragain για πολλούς και διάφορους λόγους. Προτίμησε καλύτερα έναν από τη σειρά Ultravoice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι εντάξει, ο ultragain 2200 το ξέρω οτι έχει. Αλλα π.χ. οι ultravoice που ανέφερες δεν γράφουν κάτι τέτοιο.. Έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις για τα χρήματα αυτά? Δεν έχω κανένα κόλλημα με την behringer, αλλά φοιτητής άνθρωπος είμαι, καταλαβαίνεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
αλλα ηθελα να ρωτησω' date=' κατα ποσο χρειαζομαι μια προενισχυση καλη μικροφωνου εχοντας μια καρτα Μ-AUDIO FIREWIRE 410.[/quote']

Σε πρώτη φάση, ο προενισχυτής της κάρτας σου είναι μιά χαρά.

Αν αποφασίσεις για άλλον θα πρέπει να τα σκάσεις για ν' ακούσεις διαφορά.

 

Εάν δεν προσθέτει θόρυβο, και δίνει αρκετό σήμα στο μικρόφωνο που διαθέτεις, έχει phantom power (αν το χρειάζεσαι), τότε είσαι ok.

Αυτά είναι τα εμφανή προβλήματα ένος κακού προενισχυτή.

 

Ετοιμάζω ένα αρθράκι σχετικό με τα Front ends, σύντομα ελπίζω :roll: αλλά για την ώρα ρίξτε και μια ματιά εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, αλλά έχει κάποιος την καλοσύνη αν μπορεί να με βοηθήσει κ μένα που δεν έχω καν κάρτα ήχου? Έχω λύσει το θέμα της κάρτας, έχω αποφασίσει, αλλα δεν ξέρω τι προενισχυτή να πάρω 100 -150 €.. Please βοηθήστε γιατί είναι ελαφρώς επείγον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καν κάρτα ήχου? Έχω λύσει το θέμα της κάρτας

 

:?:

 

έχεις κάρτα' date=' βρήκες κάρτα, θα πάρεις κάρτα...;

 

 

αλλα δεν ξέρω τι προενισχυτή να πάρω 100 -150 ¤

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις προενισχυτή σε αυτά τα λεφτά, που θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω από μία καλή κάρτα ήχου, πιστεύω.

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Κάτι σχετικό-άσχετο: "Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους..." λέει ο σοφός λαός. Είναι υπερβολικό να μιλάμε για καλούς προενισχυτές όταν οι υπόλοιπες συνθήκες υπολείπονται: χώρος studio, μόνιτορ ηχεία, μικρόφωνα και, το βασικότερο απ'όλα, εμπειρία-γνώσεις. Τι να το κάνεις π.χ. το ακριβότερο EQ αν δεν γνωρίζεις από τοποθέτηση οργάνων με βάση το συχνοτικό τους περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου