Προς το περιεχόμενο

Waldorf Pulse 2


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά, για να πω την αλήθεια, το modulation το ψιλοέχω σε αχρηστεία, ίδιως όταν παίζω leads ή distortion guitars είτε στο Fantom-G είτε στον υπολογιστή μου. Κι αυτό γιατί η συνήθης χρήση του, το vibrato, είναι εντελώς αφύσικο, γιατί το LFO rate μπορεί να μην είναι σωστά προγραμματισμένο από το σχεδιαστή του patch. Vibrato κάνω πλέον αποκλειστικά με το pitch bend, με ακριβείς αλλά ανεπαίσθητες κινήσεις γύρω από τη θέση "0". Και χωρίς ακριβέστατο έλεγχο της διαδρομής του pitch, καταλήγει να ακούγεται αφύσικο. Και προσωπικά όως προείπα, η κίνηση του αντίχειρα δεξιά-αριστερά με βολεύει καλύτερα για vibrato. Το ιδανικό για μένα θα ήταν το σύστημα που έχει η Clavia: pitch σε οριζόντιο stick, και modulation με ελεγκτή σε κατακόρυφο άξονα, ώστε να μένει και σε μία θέση. 8) 8) 8)

 

Waterfall-K: Επιδοκιμάζω την προσθήκη του vector joystick στο Kronos, άλλωστε οι πολλοί και διαφορετικοί controllers είναι ένας από τους λόγους που το θέλω κολασμένα.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, το Miniak πρεπει να ειναι το μοναδικο μικρο synth που εχει 3 τροχους. Γενικα ειναι σπανιο πραγμα οι 3 τροχοι, και στις μερες μας μαλλον απιθανο. Καλη ιδεα παντως απ'την Akai να βαλει 3 τροχους, και μαλιστα φωτιζομενους αν θυμαμαι καλα. 8)

 

Προσωπικά, για να πω την αλήθεια, το modulation το ψιλοέχω σε αχρηστεία...

Aν το ειχες σε τροχο εκει διπλα σου θα το χρησιμοποιουσες, πιστεψε με. ;D

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το ειχες σε τροχο εκει διπλα σου θα το χρησιμοποιουσες, πιστεψε με. ;D

 

Για τη χρήση που έχω κανονικά το modulation, δηλαδή κυρίως rotary speaker fast-slow-break, τα S1-S2 switches που έχω στο Fantom-G μου, ακριβώς πάνω από το joystick, βολεύουν ακριβώς γι' αυτό το σκοπό. Για συνεχόμενη ροή data, ανάλογη μ' αυτή στην οποία χρησιμεύει το mod wheel, έχω 8 sliders, 4 knobs και 2 CV pedals. Δε νομίζω να χρειάζομαι κάτι παραπάνω. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, καλα εισαι, :P αλλα οπως ειπα δεν εχουν ολα τα synths ενα καρο sliders για να αναθεσουν κατι. Καλο ειναι λοιπον να υπαρχει το "στανταρακι" των τροχων.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, καλα εισαι, :P αλλα οπως ειπα δεν εχουν ολα τα synths ενα καρο sliders για να αναθεσουν κατι. Καλο ειναι λοιπον να υπαρχει το "στανταρακι" των τροχων.

 

Μ' άρεσε πάντως που η αγαπημένη σου η Yamaha ήταν από τις πρώτες εταιρίες ψηφιακών synths που εγκαινίασαν έστω και μέσω wheels τους συνεχόμενους ελεγκτές (π.χ. τα MW1 και MW2 στα SY77/99, EX5 κλπ), αλλά θα προτιμούσα να έχω επιλογές, π.χ. σαν τη Roland που σε δύο παλιότερα master keyboards της, τα A90/A70 είχε και joystick και pitch/mod wheels. Γενικά είναι καλό να υπάρχουν επιλογές για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουσταρω πολυ τους φωτιζομενους τροχους, δινουν μια αλλη αισθηση στο synth. Πολλα Moog Voyager το εχουν αυτο και ο φωτισμος ειναι διαφορετικος και παει σετακι με το χρωμα του εκαστοτε μοντελου (να γραφει στα πρακτικα οτι εγραψα κατι καλο για την Moog ;D)

Ενα anniversary/limited μοντελο του Prophet 08 ειχε κι αυτο φωτιζομενους τροχους, καθως και το Novation Ultranova που εχω. Στο Ultranova μπορεις να κλεισεις τον φωτισμο τους εντελως ή να τους κανεις να αναβουν σταδιακα οταν τους χρησιμοποιεις, ο Mod wheel ας πουμε να ειναι εντελως "σβηστος" οταν ειναι στη θεση μηδεν και οσο τον ανεβαζεις ο φωτισμος του να αυξανεται.

 

image.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, είναι τέλειο το άτιμο το Pulse 2. Ακόμα και σε desktop είναι άψογο. Με ένα σωστό keyboard controller, με μπόλικα knobs/sliders, θα πετάει το εργαλείο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου