Προς το περιεχόμενο

Waldorf Pulse 2


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλο οντως, και μπορει να παιχτει και πολυφωνικα (8/4 Voice Paraphonic modes). Καλη τιμη επισης, κι αν το βγαλει και με πληκτρα δεν πρεπει να παει πανω απο 700-800€, αν η εκδοση αυτη βεβαια βγει οπως και το Blofeld, ιδιο σχεδιασμο δηλαδη στο σωμα, 4 οκταβες κλπ. Μια καλη ιδεα βεβαια ειναι να το βγαλει με πολλα ποτενσιομετρα για αμεσο ελεγχο πολλων παραμετρων, αυτο θα εκτιμηθει δεόντως απο τους "αναλογικοφιλους" και οχι μονο. Προφανως μια τετοια κατασκευη θα ανεβασει λιγο την τιμη, αλλα φανταζομαι οχι σε απαγορευτικα επιπεδα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι λίγο περιοριστικό που δεν είναι "κανονικό" πολυφωνικό (δεν πολυκατάλαβα τι στο καλό είναι αυτό το 8/4 paraphonic mode), αλλά τι να κάνουμε, τουλάχιστο δε στο πουλάει και 2-3 χιλιάρικα όπως μερικοί-μερικοί, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε. ;D ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν δεν το πουλησουν τουλαχιστον 2500-3000€ δεν το αγοραζω. Μη γινουμε και ρεζιλι...eeee.png

 

Edit:

Το paraphonic mode (ή pseudo polyphonic) υπαρχει σε μερικα αναλογικα synths, το synth παιζει πολυφωνικα αλλα για ολες τις νοτες υπαρχει μονο ενα φιλτρο, μια περιβαλουσα κλπ. Μπορεις να παιξεις συγχορδιες αλλα το synth δεν ειναι πραγματικα πολυφωνικο, απο κατασκευαστικης αποψης, οπως ενα κανονικο αναλογικο πολυφωνικο, το οποιο εχει για καθε νοτα ξεχωριστα oscillator/filter/EG κλπ. Το paraphonic mode ειναι μια μικρου κοστους λυση για να ακουστει ενα αναλογικο synth πολυφωνικα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το WAVE έχουν περάσει σχεδόν ολα τα Waldorf synths απο τα χέρια μου (Q Keyboard, microQ Keyboard, Rack Attack, Pulse, Microwave 2  ;D . Τώρα εχω κρατήσει μόνο το microwave 1.

πρόσφατα πούλησα το Pulse 1 για να παρω το Pulse 2.

Το 2 το έχω ενα μήνα και ο λόγος που το πήρα κυρίως είναι οτι έχει CV/Gate out  και μπόρεις να έχεις επιλογή για V/octave ή HZ/V και V-trigger ή S-trigger, που το κάνει σούπερ interface για να μηχανήματα οπως το KORG MS10 το οποίο και εχω. Δουλεύει άψογα σαν midi to CV. Κατα τα άλλα γενικά το Pulse 2 ειναι ΣΟΥΠΕΡ σαν ήχος!!!! δεν μετάνοιωσα που πούλησα το Pulse 1  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MakisP nice gear!!

 

Απο την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε μου άρεσε και ξέρω ότι μάλλον είναι θέμα χρόνου να το αποκτήσω (αν και έχω το pusle1)

 

Οριστε και το review της sonic lab που πάντα έχει ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nεο review απο το site του MusicRadar το οποιο αξιολογει το Pulse 2 με 5/5 αστερια.

 

www.musicradar.com/reviews/tech/waldorf-pulse-2-synthesizer-589701

 

Verdict

A huge improvement on the classic original Pulse, at a great price. In a word - killer!

 

image.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου