Προς το περιεχόμενο

σχεδίαση και ''κατασκευή'' πλακέτας .....


ratman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω θα βοηθήσει πολλά  άτομα  αυτό το θέμα, και έμενα που δεν ξέρω και πολλά πάνω σε αυτό!!! το ερώτημα μου είναι '' πως μπορώ να σχεδιάσω ένα μονογαμικό σχέδιο πάνω σε μια πλακέτα και να  φτιάξω μετά'',  μια πλακέτα στα μέτρα μου χωρίς να τραβάω καλώδιο στο καλώδιο!! γενικά ας μας αναλύσει κάποιος λίγο τους τρόπους που μπορεί να γίνει ...και αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τα κάνει ποιο εύκολα τα πράγματα...   

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πολυ καλο προγραμμα και υπερ αρκετο στην free εκδοση του για αυτην την δουλεια ειναι to eagle cad software. Aπο libraries (αρχειο με αποθηκευμενα τα εξαρτηματα σε διαφορες διαστασεις) εχω φτιαξει μια δικια μου η οποια αποτελειται απο την library του madbean pedals, του gaussmarkov library, και λιγα εξαρτηματα που εχω φτιαξει εγω. Αν τα googlareiw αυτα θα σου τα βγαλει με την μια, επισης στο youtube υπαρχουν παραπολλα tutorials για το πως μπορεις να δουλεψεις το eagle το οποιο ειναι αρκετα απλο στην χρηση του. Τωρα για να φτιαξεις την πλακετα νομιζω η πιο απλη μεθοδος ειναι η iron transfer και η λιγο πιο δυσκολη ( γιατι θελει uv φωτισμο και αρκετοι πειραματισμο) ειναι με foto etching, η τελευταια ειναι και λιγο επικυνδηνη γιατι χρησιμοποιει καυστικη σοδα για την εμφανιση της πλακετας μετα την εκθεση σε uv και υδροχλωρικο οξυ μαζι με peridrol για την αποχαλκωση ( εκτος αν χρησιμοποιησεις τριχλωριουχο σιδηρο) επισης θελει και αρκετο πειραματισμο οσων αφορα τους χρονους εκθεσης στο φως καθως επισης και την δοσολογια στα χημικα για εμφανιση αποχαλκωση, βεβαια ειναι αρκετα πιο γρηγορη σαν διαδικασια οταν βρεις την χρυση τομη στα προηγουμενα και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο iron transfer.  Μπορεις να googlareis τα παραπανω αρχικα και αν θελεισεις κατι ρωτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις το σχεδιο, εκτυπωση του αρνητικού του σε laser printer σε γυαλιστερο φωτογραφικό χαρτί inkjet, πολυ καλό σιδέρωμα σε κενή πλακέτα, αποκόλληση σε πολύ ζεστό όχι βραστό νερό, στεγνωμα, βουτηγμα σε πλαστικό δοχείο με υδροχλωρικό για μπάνια κ προσθήκη λίγων σταγόνων peridrol (στα φαρμακεία) σταδιακά μέχρι να αφρίσει. Έννοείται σε εξωτερικό χώρο, τα δαχτυλίδια και τα piercing μακρυά κ παλιόρουχα σε περίπτωση ατυχήματος. Πολύ γρήγορη εκτύπωση κ πεντακάθαρη. Τα απόβλητα, αραιωμα με νερό κ πέταμα σε ανακύκλωση (αν κ το μείγμα είναι πολύ πιο φιλικό από τον τριχλωριούχο αφού κεζαπ ριχνουν αβέρτα οι νοικοκυρές στις λεκάνες. Ο τριχλωριούχος επίσης καταστρέφει τις μεταλλικές σωλήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως χρησιμοποιώ Eagle 6.2.0 light edition.

Όμως για απλά κυκλώματα , και εκεί που δεν ξέρω

ακόμα τις διάστασης εξαρτημάτων που θα βρω, φτιάχνω το σχέδιο τις πλακέτας στο μιλιμετρέ χαρτί ,

τρυπάω με βελόνι εκεί  που θα είναι τρύπες, γυρνάω το χαρτί ανάποδα , και σημειώνω πάλι με βελόνι τα σημεία στο χαλκό... τραβάω γραμμές με μαρκαδόρο κλπ...

συχνά για κάτι απλά  κυκλώματα η δοκιμαστικά , η εκεί που βαριέμαι ,φτιάχνω πλακέτα χαράζοντας με ίσιο κατσαβίδι. ( του "αγριεύω" λίγο τις άκρες με μια λιμα). Αν και όπως είναι συνήθως έτσι πρόχειρα φτιαγμένα πρωτότυπα έμειναν έτσι και λειτουργούν μέχρι τώρα ;D

P4140010a.thumb.jpg.8bf0ff2f69ae42a372ea5299472c2a63.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μπορώ να το κάνω και με σκέτο μαρκαδόρο? και να βγει κομπλέ? με ανεξίτηλο μαρκαδόρο το κανείς?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς τους έχω δοκιμάσει , το μελάνι είναι μάλλον βάση λαδιού , το βγάζω μετά εύκολα με διαλυτικό nitro.

Edding 780 0.8mm και 751 1-2mm

τους διαλέγω silver , γιατί black μπούκωνε συνεχεια,

μπορεί και έτυχε , αλλα δεν ξαναπήρα.

P1010739.thumb.JPG.a2138d0165018f46eafaeeb5988a7feb.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τους ζητάω αυτούς τους μαρκαδόρους στα μαγαζιά ? αν τους πω εδώ πως θέλω έναν μαρκαδόρο που είναι το μελάνι του από βάση λαδιού, θα με κοιτούν λες και τους ζητάω τίποτα εξωγήινο  !!!

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άσχετoi σίγουρα θα σε κοιτάνε έτσι...

όπως σε περισσότερα μαγαζιά ... έχω συνηθίσει πια...

Στο χονδρο πράσινο Zebra paint Marker γραφει oil base...

Στον paint όλα γιαπωνέζικα...

Τους edding ζήτησε με τα νούμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου