Προς το περιεχόμενο

ειναι καλο deal ο ενισχυτης jet city amplification jca50h?


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλός ενισχυτής και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ deal για τα λεφτά του. Αυτό δεν ήθελες να μάθεις? Τώρα αν σου κάνει για τη δουλειά σου είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ο ενισχυτής αυτός δεν έχει απλετα καθαρά για να τον δουλέψεις σαν πεταλομηχανή. Κραντσάρει το gain του απο πολύ χαμηλά γιατί είναι ένας ενισχυτής για αυτούς που θέλουν να παίξουν ροκ, κυριώς κλάσσικ αντε μέχρι whitsnake και να κουμπώσουνε και κανα delay / modulation στη λούπα του, και κατα τα άλλα να παίξουν κατευθείαν στον ενισχυτή. Ο bugera που αναφέρθηκε παραπάνω είναι καλός ενισχυτής ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ ιδανικός για πετάλια, εως υπερβολικά καθαρός και ίσως μη τεριαστός για πιο metal καταστάσεις αν ο κιθαρίστας θέλει και λίγο sustain στα γκάζια που βγάζει απο τα πετάλια/πεταλιέρα.. Ολα αυτά στα λέω γιατί είχα τους ίδιους προβληματισμούς, τον ένα ενισχυτή τον μελέτησα όσο μπορουσα αξ αποστάσεως με βίντεο μάνιουαλ κτλπ κτλπ και τον άλλο τον είχα. Παίζω και εγώ με πεταλιέρα και πετάλια στο καθαρό κανάλι. Τέλος σε κάτι που είπε άλλος φίλος περί αλλαγής λάμπας, ναί γίνεται να αλλάξεις την προενισχύτρια ax7 με κάποια με λιγότερο gain για να πάρεις λίγο ακόμη (εως αρκετό) "χώρο" στο gain τέτοιων ενισχυτών πριν κραντσάρουν. Ιδανική λάμπα για αυτή η 5751 (το έχω κάνει το πείραμα σε laney cub15 head). Απλά πρέπει να σου πει κάποιος ηλεκτρονικός αφού μελετήσει το σχέδιο σε ποια θέση πρέπει να μπεί (V1, V2 κτλπ) για να δουλέψει το πείραμα-μόντα.

 

Συμπερασματικά, και για να μην ξοδέψεις τα 2πλάσια απο αυτά που θα ξόδευες αν έπερνες τον ιδανικό ενισχυτή για σένα που ενδεχωμένως δεν τον παίρνεις γιατί έχει το Α ποσό και ψάχνεσαι με πιο φτηνές λύσεις, όπως τη πάτησα εγώ και άλλοι 824 εδω μέσα, η συμβουλή μου: Στον ενισχυτή δεν κάνουμε τσιγκουνιές. Πάρε αυτό που πραγματικά θες και θα σου βγει πιο φτηνα τελικά και δεν θα το μετανιώσεις ποτε...

 

Αν θες να παίξεις ροκ πάρε τον jet city

αν θες jazz blues παρει τον bugera

αν θες metal υπάρχουν λύσεις πολλές...προσωπικά προτιμώ engl & blackstar (τίμιοι και οικονομικοί)

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου