Προς το περιεχόμενο

ειναι καλο deal ο ενισχυτης jet city amplification jca50h?


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους.

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει αν υπαρχει αυτος ο ενισχυτης στην αθηνα για δοκιμη(ειτε σε μαγαζι ειτε απο συμφορουμιτη),επισης αν καποιος τον εχει ακουσει να πει την γνωμη του.με ενδιαφερει το καθαρο του καναλι.η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι by soldano.αυτο το μοντελο στο thomann κοστιζει 290 ευρω!!!!!(λαμπατη κεφαλη 50 βαττ,5 12αχ7 και 2 6l6)ειναι καλο deal?οποιος γνωριζει ας δωσει τα φωτα του.ειμαι πρωην κατοχος ενος vht special6 που ηταν παρομοια περιπτωση(αντιγραφη καλου ενισχυτη,κινεζικος,very low budget)ο οποιος ηταν εξαιρετικος.και σκεφτομαι παρα πολυ την αγορα του συγκεκριμενου.τα κλιπακια στο youtube δεν ριχνουν και πολυ φως(οσο γινεται) στην υποθεση.εν αναμονη απαντησεων.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομουν και εγω αυτον,η τιμη του εξαλλου ειναι απιστευτα δελεαστικη.

γωνριζω οτι ειναι δικαναλος αλλα εχει crunch -lead με ξεχωριστα volume-gain για το καθε καναλι

Αρα ουσιαστικα καθαρο-καθαρο δεν εχεις εκτος αν βαλεις πολυυυ χαμηλα το gain του crunch και το μιξαρεις σωστα σε ενταση με το lead.Απο την αλλη θεωρω οτι ειδικα αν παιζεις rock πεντακαθαρο καναλι δεν χρειαζεσαι εχεις το  volume της κιθαρας.

Τελος ειχα ακουσει απο καποιον εδω οτι μπορεις να αλλαξεις τις 12ax7 σε 12at7 που εχουν λιγοτερο gain αρα καθαριζει ακομα πιο πολυ ο ενισχυτης κρατωντας ομως την "αλητεια" του.Αθηνα δυστυχως δεν φερνει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομουν και εγω αυτον,η τιμη του εξαλλου ειναι απιστευτα δελεαστικη.

γωνριζω οτι ειναι δικαναλος αλλα εχει crunch -lead με ξεχωριστα volume-gain για το καθε καναλι

Αρα ουσιαστικα καθαρο-καθαρο δεν εχεις εκτος αν βαλεις πολυυυ χαμηλα το gain του crunch και το μιξαρεις σωστα σε ενταση με το lead.Απο την αλλη θεωρω οτι ειδικα αν παιζεις rock πεντακαθαρο καναλι δεν χρειαζεσαι εχεις το  volume της κιθαρας.

Τελος ειχα ακουσει απο καποιον εδω οτι μπορεις να αλλαξεις τις 12ax7 σε 12at7 που εχουν λιγοτερο gain αρα καθαριζει ακομα πιο πολυ ο ενισχυτης κρατωντας ομως την "αλητεια" του.Αθηνα δυστυχως δεν φερνει κανεις

εχω την εντυπωση οτι το crunch καναλι ειναι στην εκδοση 20βαττ(crunch-overdrive καναλι)

στον συγκεκριμενο 50αρη οι επιλογες ειναι normal-overdrive,ενδεχομενως να ειναι 2 διαφορετικοι ενισχυτες(ο 20 αρης εχει 2el84 τελικες,δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στο ηχοχρωμα) οπως ειπα και πριν τα βιντεακια δυστυχως δεν βοηθανε.ολα αυτα τα γραφω με επιφυλαξη καθως δεν εχω καμια ακουστικη επαφη με το συγκεκριμενο.αυτο που ψαχνω τωρα σε βιντεακι ειναι κατι που να παιζει στο καθαρο του χωρις μικροφωνο ομως.παρολα αυτα ειμαι πολυ κοντα στο να πατησω το κλικ για να στειλω την παραγγελια(την εχω ηδη ετοιμασει!!!!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σαν να εχεις ενα δικιο φιλε μου..η το πατας το κουμπι και καιγεσαι η το πατας και βλεπεις φως(συμπληρωνω εγω)!!!!!εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν το πιανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο ρε "εντομο" αφου βλεπεις οτι "δεν" παει  :D

 

Κατ εμε η αγορα του jet city οταν δεν τον εχεις ακουσει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ειναι ρισκο ΜΕΓΑΛΟ,οχι φυσικα οτι μιλαμε για κανα τρελο ποσό,ξερω τυπο που εχει παραγγειλει 5χιλιαρικα κιθαρα απο το thomann χωρις ΚΑΝ να την εχει δει απο κοντα,παρα μονο απο φωτογραφιες οποτε.....

 

Στα δικα μου "αυτια" δεν μου γεμισε το "ματι" ( <--ποιητική αδεία  ;D ).Και γιατι το λεω αυτο..

 

Πριν κανα χρονο περιπου που εψαχνα για λαμπατο για το προβαδικο ειχα παρει σβαρνα τα μαγαζια στην Αθηνα (μενω επαρχια) με την κιθαρα μου στον ωμο και δοκιμασα ΠΟΛΛΟΥΣ ενισχυτες....Ειχα παει με σκοπο να βρω τον bugera V22 να δοκιμασω και ειπα αφου το κανω που το κανω ας δω και τι αλλο υπαρχει εκει εξω....anyway στα αυτια μου εκατσε καλα ο bugera και ειχα σταμπαρει να παρω αυτον.Μετα απο κανα μηνα βρεθηκα στην Αγγλια για live και τον πηρε το ματι μου σε ενα pawn shop (ο θεος να το κανει) και τον δοκιμασα....Το μαγαζι ειχε ακριβως και την καμπινα μου....Τι αλλο να ζητουσα δλδ ο ανθρωπος...??

 

Με το που καρφωσα κιθαρα με απογοητευσε.Λιγο παραπανω την πενα να χτυπουσες βρωμιζε ΠΟΛΥ....Δεν χρειαζεται να επεκταθω παραπανω γιατι αυτες ειναι προσωπικες εμπειριες και δεν εχουμε ολοι τα ιδια ακουσματα,οποτε περι ορεξεως  ;)

 

Υ.Γ. Μην σας περνουν τα μυαλα οι πολλες λαμπες ή οι τυποι των λαμπων.....Αν ενας ενισχυτης ειναι για να παιξει κατι ΑΥΤΟ θα παιξει,δεν προκειται να αλλαξει στυλ  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτης στα χρηματα αυτα(295) ειναι πολυ καλο deal....

αυτο που ρωτας...

Καλυτερος απο ενα μεταχειρισμενο Marshall DSL50(500)...???

OYTE ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο ρε "εντομο" αφου βλεπεις οτι "δεν" παει  :D

 

 

και όμως εγώ τον φαντάζομαι κάπως έτσι....    είναι αγχωτικές αυτές οι εξ αποστάσεως αγορές παιδιά

πολλές φορές το άγχος για το τι θα πάρεις είναι τελικά χειρότερο και από ένα σκάρτο προϊόν ....    εγώ καλή τύχη σου εύχομαι  yannisp .Πάντως νομίζω ότι υπάρχει και το περιθώριο να τον γυρίσεις πίσω μέσα σε 30 μέρες αν και δεν μου έχει τύχει εμένα  και δεν ξέρω πως είναι η διαδικασία.

bugera1.jpg.3dc814be708337f820837fe743972280.jpg

bugera2.jpg.a103df58c0aa8a813315df89d940bb47.jpg

bugera3.jpg.1894ecf1e85aa2225675031244666e8b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ελεγες high gain θα σουλεγα οτι ειναι η μονη σου επιλογη σαυτα τα λεφτα. Αλλα αφου το θες για καθαρο ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλες επιλογες, πιθανον και καλυτερες. Με ποια λογικη κατεληξες σε αυτον;

 

πχ πιθανον να σου κανε κ αυτος: http://www.thomann.de/gr/bugera_v55_hd.htm

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου